Anasayfa / Güncel / Mezitli’de göçle gelenler hakkında saha araştırması yapıldı

Mezitli’de göçle gelenler hakkında saha araştırması yapıldı

Geçtiğimiz yıl göçmenler konusunda hayata geçirilen adaptasyon fizibilite çalışmalarında pilot şehir olarak seçilen Mezitli’de alan taraması yapıldı.

İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği’nin (SKL) uluslararası projeler kuruluşu SKL International tarafından ve Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği ortaklığıyla 2018 yılında hayata geçirilen Yerel Yönetişimde  Rezilyans Projesi (RESLOG) kapsamında Mezitli’de bir dizi toplantı yapıldı.

Göç krizinden ciddi boyutlarda etkilenen Türkiye’de, yerel yönetimlerin rezilyansını (dayanıklılığını) barışçılık ve kapsayıcılık ilkeleri çerçevesinde hem yerleşik topluluklar hem de göçmenler için kapsayıcı temel hizmetler sunmalarının desteklenmesi amaçlanan proje kapsamında, Mezitli’de Mezitli Belediyesi Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütleri, birim müdürleri, belediye çalışanları ve vatandaşlarla toplantılar yapıldı.

Suriye’deki iç savaş sonucu yaşanan göç ile ilgili yerel yönetimlerin karşılaştığı sorunlar karşısında kurumsal ve hizmet kapasitelerinin desteklenmesi, ulusal ve yerel düzeyde koordinasyonun daha etkili sağlanması ve yerel ve bölgesel düzeyde deneyim paylaşımının sağlanması amacıyla platformlar oluşturulması konuları irdelendi.

Toplantılarda, Suriyelerin yoğun yaşadığı Mezitli’de kentte yaşayanların göçle gelenlere bakış açısı, sosyal durumları, sosyal ve kültürel yapıya etkileri araştırıldı.

RESLOG Projesi kapsamında ulusal düzeyde göç politikalarına yerel yönetimlerin katkısı, görüş ve fikirleri de incelendi.

Yapılan görüşmeler sonrası Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’la bir araya gelen heyet, elde edilen verilerle ilgili bilgilendirme yaptı.  

Özellikle Suriyelilerin yoğun şekilde yerleştiği güney illerinde büyük sorun haline geldiğini ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Suriye’de 2011 yılında başlayan kriz ve bugün hala devam eden çatışmalar sebebiyle 6,5 milyondan fazla insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Sekizinci yılını doldurduğumuz bu krizin en önemli muhataplarından birisi geçmişte Ortadoğu’ya açılan ticaret kapısı olma niteliğini gösteren Suriye ile 911 kilometrelik sınırı olan ve jeopolitik konumu ile göçlerden her zaman etkilenen Türkiye oldu. Suriyelilerin göç ettiği şehirlerde yaşanan sorunların ortak olduğundan yola çıkarak hayata geçirilen proje ile göçmen sayısı artan belediyelerde yoğun olarak park ve bahçeler, sosyal destek ve hizmetler, ulaşım, sağlık ve zabıta müdürlüklerinin karşılaştıkları zorluklara dikkat çekiliyor. Kentlerde kayıt altına alınmayan Suriyeli sayısının fazlalığı, ortaya koyulacak faaliyetlerin etki alanının belirlenememesinde önemli bir rol oynuyor” şeklinde bilgi verdi.

Suriyelilerin büyük oranda yerleştikleri Mezitli’de kaldıkları süre içerisinde sosyal sorunlara yol açmadan uyumlu bir biçimde yaşamaları için her türlü tedbiri aldıklarına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Maalesef Suriyeli olgusu planlanan bir göç olarak ortaya çıkmadı. Böylesi hazırlıksız şekilde yaşanan yoğun göçün çeşitli sorunları beraberinde getirmesi de kaçınılmaz. Bizim amacımız bu sıkıntıları en aza indirmeye çalışmaktır. Belediye olarak bu konuda kardeş kentimiz olan Berlin Tempelhof-SchönebergBelediyesinin birlikte hazırladığımız “Mezitli’de yaşayan Suriyelilerin ve Türk Vatandaşlarının İhtiyaç Analizi” kitabını Türkçe ve İngilizce olarak bastırdık. RESLOG kapsamında da daha ayrıntılı verilere sahip olacağız. Bilimsel veriler ışığında bir yol haritası çizerek çalışmalarımızı yönlendireceğiz” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla