Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR’E 4 YENİ DAİRE BAŞKANLIĞI

BÜYÜKŞEHİR’E 4 YENİ DAİRE BAŞKANLIĞI

BAŞKAN SEÇER: “YENİ DAİRE BAŞKANLIKLARI İLE ÇOK DAHA ETKİN HİZMET VERMEK İSTİYORUZ”

BAŞKAN SEÇER: TEŞKİLAT ŞEMASI ORTAK KONSENSUSLA OLUŞTURULDU”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. İlk kez olağanüstü toplanan meclisteBüyükşehir Belediyesi’nin teşkilat şemasında yapılan değişiklikler ve öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği öğrenim yardımları konusu olmak üzere iki önemli gündem maddesi görüşüldü.

Mecliste kurulması sabırsızlıkla beklenen Kadın, Aile ve Çocuk Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, Mezarlıklar Daire Başkanlığı ve Makine İkmal Daire Başkanlığı gibi önemli daire başkanlıkları oluşturuldu.Etkin, hızlı ve verimli çalışma sistemi için Engelliler Dairesi,Sağlık İşleri Dairesi ile Tarımsal Hizmetler Dairesi,Veterinerlik Hizmetleri Dairesi ile birleştirildi. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’nın adı İlçe Hizmetleri ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilirken, İşletme İştirakler Daire Başkanlığının ise kaldırılması kararı alındı.

Meclis üyeleri ile yapılan müzakereler sonucu ortak bir akılla Mersin adına önemli kararlar aldıklarını ifade eden Başkan Seçer, Tüm siyasi partilere mensup üye arkadaşlarıma, grup sözcülerine, katkıda bulunan meclis üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyoruz. Teşkilat şeması ortak konsensusla oluşturuldu. Yeni kurulan daire başkanlıkları ile çok daha etkin hizmet yapmak istiyoruzdedi.

Meclis toplantısında ayrıca üniversite öğrencilerine yapılan öğrenim yardımlarının 1250 TL’ye yükseltilmesi kararlaştırıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. İlk kez olağanüstü toplanan mecliste Büyükşehir Belediyesi’nin teşkilat şemasında yapılan değişiklikler ve öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği öğrenim yardımları konusu olmak üzere iki önemli gündem maddesi görüşüldü.

Meclis kararıyla Kadın, Aile ve Çocuk Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, Mezarlıklar Daire Başkanlığı ve Makine İkmal Daire Başkanlığı gibi önemli daire başkanlıkları oluşturuldu. Etkin, hızlı ve verimli çalışma sistemi için Engelliler Dairesi, Sağlık İşleri Dairesi ile Tarımsal Hizmetler Dairesi, Veterinerlik Hizmetleri Dairesi ile birleştirildi. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’nın adı İlçe Hizmetleri ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilirken, İşletme İştirakler Daire Başkanlığı’nın ise kaldırılması kararı alındı.

Bu daire başkanlıklarının yanı sıra Kültür ve Sanat Hizmetleri, Hayvanat Bahçesi, Yaban Hayatı ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Evcil ve Sahipsiz Hayvanlar Şube Müdürlüğü, Tarımsal Hizmetler, Eğitim ve Kooperatifler Şube Müdürlüğü, Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürlüğü, Park Bahçeler Proje Şube Müdürlüğü, Şehit Aileleri ve Gazi Hizmetleri Şube Müdürlüğü, İklim Değişikliği ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü, Sivil Savunma Şube Müdürlüğü ve Kariyer Merkezi Şube Müdürlüğü gibi yeni şube müdürlükleri kuruldu. Alınan teşkilat şeması kararları ile Mersin’e hizmette yeni bir dönem başladı.

“Yönetim anlayışımızdaki işleyişle yerel demokrasiyi etkin hale getiriyoruz”

Başkan Seçer, meclis toplantısında, yerel demokrasinin herhangi bir başlık altında, sadece isim olarak, bir şube olarak değerlendirmesi konusunda kendisine yöneltilen taleplere yanıt vererek, şunları söyledi:

Demokrasiyi herhangi bir başlık altında, bir yönetim birimi altında, sadece isim ya da şube olarak değerlendirmekten ziyade, uygulamada bunları hayata geçirmek önemli. Dolayısıyla oraya bir şube ihdas ederek değil, genel işleyişimizle yerel demokrasiyi zaten etkin hale getiriyoruz. Baştan beri katılımcı demokrasi dediğimiz daha çok sayısal çoğunluğa değil ortak konsensusa dayalı kararlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim mecliste aldığımız kararlardan stratejik plana kadar, herkesin dâhil olduğu demokrasinin bütün kurum ve kurallarla işlediği, içselleştirdiğimiz bir anlayışla belediyemizi yönetmeye çalışıyoruz. Kentin paydaşları ile yaptığımız çalıştaylardan aldığımız değerlendirmeler sonucu yol haritamızı belirledik.

“Yeni daire başkanlıkları ile çok daha etkin hizmet vermek istiyoruz”

Teşkilat şeması görüşmeleri yapılırken komisyon çalışmalarına katıldığını söyleyen Seçer, tüm meclis üyelerine ortak çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, Tüm siyasi partilere mensup üye arkadaşlarıma, grup sözcülerine, katkıda bulunan meclis üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Teşkilat şeması ortak konsensusla oluşturuldu. İlk gelen halinde bazı düzeltmeler oldu. Değerli meclis üyelerimizden olumlu değerlendirmeler aldık.  Arkadaşlarımızın daha uygun gördüğü bir şekilde teklif vardı. Tekrar o yöne getirdik. Sıkıntı yaşadığımız konularda, meclis üyelerimize bazı daireleri neden kaldırdığımızı, şubeleri neden birleştirdiğimizi anlattık.Onlar da anlayışla karşıladılar ve onandı. Komisyondan oy birliği ile geçti. Yeni kurulan daire başkanlıkları ile çok daha etkin hizmet yapmak istiyoruzdiye konuştu.

İsmi Kadın Daire Başkanlığı olarak düşünülen daire başkanlığının isminin Kadın, Aile ve Çocuk Daire Başkanlığı olması yönünde komisyondan karar çıkması ile alakalı konuşan Başkan Seçer, Burada Kadın-Çocuk ve Aile olarak değerlendirdiğimiz daire, bizim seçim bildirgemizde Kadın ve Çocuk Daire Başkanlığıydı. Böyle bir taaddütte bulunduk. Daha sonra çalıştaylar sürecinde, stratejik plan hazırlığında, tüm STK’ların, katılımcıların ortak görüşü Kadın Dairesi olarak bunun değiştirilmesiydi. Kadın, Çocuk, şubelerinin alt başlık olarak yapılmasıydı. Ancak komisyondan tekrar Kadın, Çocuk ve Aile Daire Başkanlığı olarak çıkması üzerinde epey bir tartışma oldu. Böyle uygun görüldü. Ben de netice itibariyle dairenin isminden çok işlevine değer veriyorum. Bunu açıklama gereği duydum. Çünkü ben kamuoyuna da açıklamıştım. İsmi Kadın Daire Başkanlığı olacak diye. Çalıştayın aldığı karara uyacağım diye. Dolayısıyla kamuoyunu yanıltmama adına bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım ama asıl olan bizim neyi murat ettiğimiz, neyi yapmak istediğimiz. Onları da dairemizin ismi ne olursa olsun yerine getireceğizdedi.

Yeni kurulan daire başkanlıkları ile ilgili görüşlerini paylaşan ve kurulan Mezarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın yetki ve sorumluluklarından bahseden Başkan Seçer, “Mersin’de 4 bin mezarlık var. Bunun 2 bini kayıtlarımız içerisinde, 2 bini kayıtlarımızda dahi yok. Bunları bir zapturapt altına almamız gerekiyordu. Yeni mezarlık alanları oluşturuldu. Tarsus’ta, Çamlıyayla Yolu’nda EshabKeyf sapağını hemen geçince Sucular’da bir yeni mezarlık alanının tahsisi ve projesi bitti. Onu hayata geçiriyoruz. Mersin merkezde de bu çalışmalarımız devam ediyor. Henüz nihayetlenmedi, kısa süre sonra bunları nihayetlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Makine ikmali disiplin altına alacağız, masraflarımızı minimize edeceğiz”

Makine İkmali ayrı bir daire olarak değerlendirmenin yapılan harcamaların kontrol altına alınması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Toplu taşıma araçlarımız, iş makinelerimiz, binek otolarımız ve bunların bakımı, onarımı bize çok büyük bir külfet. Bizim tahayyül ettiğimiz yatırımları yapabilmemiz için paraya ihtiyacımız var. Paraya ulaşmak günümüz koşullarında öyle kolay değil. Belli bir kaynak ayrılıyor, genel bütçe payından bize aktarılıyor, İller Bankasından geliyor, öz gelirlerimiz var. Ama bunlar bize yeterli değil. Biz kredi çekip faiz ödemek istemiyoruz ama israfı da önlememiz lazım. Makine İkmal de bunların başında geliyor. Ödemede zorlandığım, içimin yandığı, vicdanımın kanadığı faturalar daha çok bu konularla ilgili faturalar. Dolayısıyla yeni bir daire başkanlığı oluşturduk. Bundan sonra bu alanı da disiplin altına alacağız, masraflarımızı minimize edeceğiz” dedi.

Başkan Seçer, billbordların Büyükşehir Belediyesi uhdesine geçtiğini ve kullanım noktasında ilçe belediyelerine de hak vereceklerini ifade etti ve “Her ilçenin büyüklüğüne göre bedelsiz kullanma hakkı sağlayalım. Daha güzel, daha medeni bir görüntü olsun. Onlar için de çok güzel. Örneğin Akdeniz Belediyesi’ne tahsis edelim, duyurularını o mecralar kanalıyla yapsın ama o belediyemiz de bize yardımcı olsun, kendi tabelalarını böyle rastgele bizi de sıkıntıya sokacak mecralara koymasınlar. Yani belediyeler icraatlarını anlatacak, kendi reklamlarını yapacak, bazı konularda kamu spotu yayınlayacak, farkındalık yaratacak. Bunlar gayet doğaldır. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde de ihaleye çıkılacak. Daha sonra bu düzenlemeleri yapacağız” diye konuştu.

“Mühendis adam gibi yapacak, başkan da adam gibi denetleyecek”

En çok önem verdikleri konuların başında Yol, Yapım, Bakım ve Onarım konusunun geldiğini belirten Seçer, yapılan her çalışmayı titizlikle inceleyeceklerini ifade etti. Başkan Seçer, “Bunlar çok para isteyen alanlar. Malzemeleri peşin alıyorsunuz, aleti, ekipmanı derken çok da iyi bir organizasyon gerekiyor. Ben daha önceki toplantıda da söyledim. Yasak savmak için yol yaptığımızda farkında olmadan inanılmaz bir israfa gidiyoruz. Diyoruz ki ‘Muhtar sıkıştırdı gidin oraya asfalt yapın. Olması gereken asfalt 10 santim, 15 santim ama 5 santim dökün yasağı savın gelin.’ O paraya yazık. Hiç bir hayrı yok. Bunun adam gibi yapılması lazım. Mühendis de adam gibi yapacak, başkan da adam gibi denetleyecek” diye konuştu.

Yeni yol ağlarımız, olması gereken çalışmalar biran önce bitirilsin

Seçer, yol, yapım ve bakım hizmetleri ile alakalı geçmiş dönemden kalan borçları kendilerinin ödediğini ifade ederken,sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bunlar çok büyük paralar. Rakamlar ortada, borçların hangi firmaya olduğu, hangi bankaya, hangi nedenden olduğu belli. Eğer benim asfalttan dolayı borcum olmasın inanın karun gibi zenginiz. Onun için bu konuya önem vereceğiz. Buradan daire başkanlarımıza sesleniyorum; özellikle Muhtarlık ve Yol İşleri. Bizim böyle bir çalışmamız var. Bu çalışmaları bekliyoruz. Yeni yol ağlarımız, olması gereken çalışmalar biran önce bitirilsin ve arkadaşlarımıza da bu sunulsun. Yeni yol ağına katacağımız yerler var mı? Tartışmalı yerler var. Tartışmalı da olsa, bir cebimizden alıp bir cebimize koyuyoruz. Adımız Büyükşehir, bütün büyük beklentiler bizden. Bu konuda da bizim artık biraz tavizkar olmamız gerektiği kanaatine vardım”

Öğretim yardımları 1250 TL oldu

Üniversite öğrencilerine yapılan öğrenim yardımlarının 1250 TL olarak kararlaştırılmasının ardından açıklama yapan Seçer, Eğitime çok daha fazla kaynak ayırmak istiyorum. Geçtiğimiz yıl 1000 TL olarak öğrencilerimize bu yardım yapılıyordu. Ben yönetime geldiğimde de bu yardımların 500 TL’si ödenmiş 500 TL’si duruyordu. Kısa süre sonunda kalan 500 TL’yi ödedik ve bunu tasarruf tedbirleri kapsamından çıkardık. Eski dönemde 1000 TL olan yardımı yüzde 20 oranında bir fark koyarak 1200 TL yapalım diye düşündüm. Sonra komisyonda müzakere edildi. Komisyondaki arkadaşlarımız biraz daha fark yaratalım dediler ve komisyon üyelerimizden de talebi ve önerisiyle 50 TL daha ekledik. Yani geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 gibi bir fark getirdik. Öğrencilerimize verdiğimiz eğitim yardımı bundan böyle 1250 TL olarak ödenecek”ifadelerine yer verdi.

“Üniversiteye hazırlık kursları hiçbir ayrımcılık, bölgecilik, akrabacılık karıştırılmadan yapıldı

Başkan Seçer eğitimle ilgili verdikleri hizmette hiçbir ayrıcalık göstermeksizin, fırsat eşitliği adına çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekleyerek, Üniversiteye hazırlık kursları ile ilgili en ufak bir şüpheniz olmasın. Bu iş hiçbir ayrımcılık, bölgecilik, akrabacılık karıştırılmadan yapıldı. Hiçbir öğretmene ve öğrenciye referans olmayı kabul etmedim. Buradaki temel gayemiz insanlar arasında eğitimde fırsat eşitliği. O yüzden burada yüzde 50 yoksulluk, yüzde 50 de başarı kriterimiz var. 4 bin 200 civarında bir kaydımız var.  Birçok bölgemizde eğitim-öğretim de başladı. Şu anda mutluluk verici. Bu ortamı gören ve çocuklarını başka dershaneye kaydettirmiş aileler; ‘Tekrar kontenjan açılabilir mi? Gelmek istiyoruz’ diyorlar” diye konuştu.

“Nazım İmar Planı Mersin’in gelişmesinin önünde engel olarak duran en önemli sorun”

Mersin’in gelişmesi için son derece önem arz eden konuların başında gelen Nazım İmar Planı konusunda kurum görüşlerinin işleri yavaşlattığını belirten Seçer, en kısa sürede 1/5000’lik Nazım İmar Planını meclise sunmak istediklerini kaydetti. Seçer, “Nazım İmar Planı, Mersin’in gelişmesinin önünde engel olarak duran en önemli sorun. Bu gelişme ekonomik, sosyal açıdan, kentsel yapılar açısından bütün bu alanları kapsayan bir gelişme. Yani biz bu nazım imar planları bitiremiyorsak, kısa bir süre sonra önemli sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız. Biz komisyon oluşturduk. Bu konuda özel çalışmalar yürütüyoruz, dikkatli davranıyoruz. Kurum görüşleri işimizi geciktiriyor. Bu konuda da Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz, bütün seçilmişler, atanmışlar, bu konuda bize katkı sağlayacak aktörlerle görüşüyoruz. Herkes de kendi ölçüsünde önemli katkılar sağlıyor. Umut ediyorum, çok kısa süre içerisinde artık bunları kuru sohbetten çıkarıp uygulamaya koyacağız. 1/5000’lik planlar meclisimizin onayına sunulacak. Ardından 1/1000’lik artık uygulama planlarını devreye sokacağız.”

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, aşurenin barışa, kardeşliğe, huzura ve mutluluğa vesile olmasını diledi. Bolluğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla