Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NDE ANLAMLI KUTLAMA

BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NDE ANLAMLI KUTLAMA

BAŞKAN SEÇER, KADIN ÇİFTÇİLER İLE BİR ARAYA GELDİ

SEÇER: “RIZKINI TIRNAĞI İLE TOPRAKTAN ÇIKARAN ÇİFTÇİ KADINLARIMIZ, SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ”

SEÇER: “KADININ GİRDİĞİ YERDE BEREKET ARTIYOR”

SEÇER: “BİZ BELEDİYE OLARAK ÜRETİCİLERİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE GÖNÜLLÜYÜZ”

SEÇER: “BÜTÜN İLÇELERDE ZİRAAT ODALARINA KADINLAR NİYET ETSİN

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik, çiftçi kadınların sesi oldu. Etkinlikte üretici kadınlarla bir araya gelen Başkan Seçer, Bizim hedef kitlemiz Toroslar’ın eteklerindeki kıt kanaat geçimlerini sağlayan, ufak tefek bir takım arazilere, imkanlara sahip kardeşlerimiz,kadınlarımız. Emekçi, alın teri döken, rızkını tırnağı ile topraktan çıkaran çiftçi kadınlarımız, sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Başkan Seçer, ilçelerde ziraat odalarına kadınların da katılım sağlaması için çağrıda bulunarak, “Bütün ilçelerde ziraat odalarına kadınlar niyet etsin, sayılarını artıralım. Tarımı daha hızlı kalkındırırız. Kadının girdiği yerde bereket artıyor. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününüzü kutluyorum” diye konuştu.

Çiftçi kadınlar için düzenlenen etkinliğin en önemli konuğu ise kooperatifleşme konusunda önemli çalışmalara imza atan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir Köy-Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaşamda olduğu gibi tarımsal üretimin de her aşamasında emeği bulunan çiftçi kadınların 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü”nü kutlamak amacıylabir etkinlik düzenledi. Etkinlik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in katılımıyla gerçekleştirildi.Çiftçi kadınlar için düzenlenen etkinliğin en önemli konuğu ise kooperatifleşme konusunda önemli çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir Köy-Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyeroldu.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Togay, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın eşi Sembol Tarhan, meclis üyeleri, STK, oda ve dernek temsilcileri, ziraat odası başkanları, kadın muhtarlar ve çok sayıda kadın üreticiler de katıldı.

Seçer: “Rızkını tırnağı ile topraktan çıkaran çiftçi kadınlarımız, sizlerle gurur duyuyoruz”

Emekçi, çiftçi kadınların gününü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Seçer, “Emekçi, alın teri döken, rızkını tırnağı ile topraktan çıkaran çiftçi kadınlarımız, sizlerle gurur duyuyoruz. Çiftçilik yaptığınız için değil. Ekmeğinizin peşinde olduğunuz, yoktan var ettiğiniz, analık içgüdüsü ile bunları yaptığınız, çocuklarımıza sahip çıkıp, iyi bir evlat yetiştirme gayreti içerisinde olduğunuz için sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Tarıma sadece ekonomik gelir gözüyle bakmamak gerektiğini ifade eden Seçer, tarımın sosyal hayatla doğrudan ilişkili olduğuna da değindi. 8 yıllık parlamento hayatı boyunca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarım Komisyonu’ndapartisini temsil ettiğini ifade eden Seçer, “Tarıma ekonomik olarak bakarsanız, çiftçi üretemiyor diye yurtdışından dolarla alırız diye düşünürseniz, Türkiye’de her 3 kişiden 1’ini açlığa mahkum edersiniz. Sosyal sorunlar başlar. Doğduğu yerde doymayan adamı şehre alt yapısını hazırlamadan gönderirseniz orada terör, şiddet, hırsızlık, kötülük olur. İşsizlik birçok kötülüklerin anasıdır” diyekonuştu.

“Mersin’in topraklarının her metrekaresinde insanların alın teri var”

Kadın üreticilerin Mersin’in verimli topraklarındaki emeklerinden bahseden Seçer, “Kadınlarımız Mersin coğrafyasında her alanda olduğu gibi tarımda da çok önemli görevler yüklenmişler. Bizim önemli tarım topraklarımız var. Kadın üreticiler için en güzel hinterlant Mersindir. Çünkü dünyanın en yakışıklı dağları olan Toros Dağları vardır. Güzel verimli toprakları vardır. Yüzlerce dönüm değil, 1 dönüm, 2 dönüm, 500 metre gibi ama her metrekaresinde o insanların alın teriyle, çocuğunun rızkı vardır” dedi. Mersin’in Türkiye’ye pazarlanan önemli ve kaliteli ürünleri olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, hayvancılığın da önemli bir gelir kaynağı olduğunu kaydetti.

Biz Belediye olarak üreticilerimize her türlü desteği vermeye gönüllüyüz, hazırız”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak destek verecekleri hedef kitlelerinin küçük aile işletmeleri olduğunuvurgulayarak, “Bizim hedef kitlemiz Toroslar’ın eteklerindeki kıt kanaat geçimlerini sağlayan, ufak tefek bir takım arazilere, imkanlara sahip kardeşlerimiz, kadınlarımız. Türkiye gibi bir ülkede üretim bir sorunlar yumağı. Bunları aşacağız. Sizlerin yani aile işletmelerini, küçük üreticileri bir araya getirerek, yardımcı olacağız. Altını çizerek söylüyorum biz Belediye olarak her türlü desteği vermeye gönüllüyüz, hazırız. Yardım değil destek vereceğiz. Bu sizin hakkınız. Mersin’de yeni bir dönemi başlatacağız. Bizlere güvenin, inanın. Ben her türlü desteği vermeye hazırım, yeter ki inanayım, güveneyim”ifadelerine yer verdi.

Önemli çalışmaların altına imza atacağız”

Ülkemizi kalkındırmak için en önemli gücün birlikte çalışmak olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren ve Neptün Soyer’i çalışmalarından dolayı tebrik eden Seçer, şöyle devam etti:

“Türkiye’de sorun olursa, hepimiz sorunlu oluruz. Birlik, beraberlik bizim en büyük sermayemiz.  Önemli çalışmaların altına imza atabiliriz, atacağız da. Bunu iddiaile söylüyoruz. Örnekleri var. Zaman geçirmemize gerek yok. Bize öğretmenlik yapacak bedava öğretmenimiz de var. Daha iyisi can sağlığı. Bu işler gönül işi. Herkes zengin olabilir. Makam, mevki sahibi olabilir ama herkes böyle koca yürekli olamaz.  Bize koca yürekli, doğru, dürüst, hayal aleminde olmayan, gerçekçi insanlar lazım. Türkiye’de bir değişim oldu. Hepimiz kardeşiz, bir kere kendinizi rahat hissedin. Bir belediye başkanı herkesin kardeşi,abeyi, babasıdır. Ayrımcılık yok. Çok söze gerek yok. Benim yapmam gereken iş. Onu da yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Burada kadınlarımızın bir olma zorunluluğu var. Önce bir olmayı, bir araya gelmeyi öğrendiğimiz noktada aşamayacağımız hiçbir engel yok. Ben sizler için oradayım. Orada bana gelen para sizlerin parası. Kimse kimseye himmet yapmıyor. Benim vazifem sizin paranızı en iyi şekilde yönlendirmek, tenezzül etmemek, ettirmemek, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmemek, israf ettirmemek.”

İzmir Köy-Kooperatifindeki kadın üreticiler tarafından üretilen ürünlerden oluşan bir hediye alan Seçer, ayrıca “Ürünleri dalından kopardığımız gibi değil, bir güzellik, bir estetik katarak pazarlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Bütün ilçelerde ziraat odalarına kadınlar niyet etsin

Başkan Seçer, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık’ın tüm kadınlara örnek olması gerektiğini ifade ederken, ilçelerde ziraat odalarına kadınların da katılım sağlaması için çağrıda bulundu. Seçer, “Hacer Hanım Gülnar’da Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapıyor. Bütün ilçelerde ziraat odalarına kadınlar niyet etsin, sayılarını artıralım. Tarımı daha hızlı kalkındırırız. Kadının girdiği yerde bereket artıyor. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününüzü kutluyorum” dedi. Başkan Seçer, Neptün Soyer’e deneyimlerini paylaştığı için de teşekkür etti. Başkan Seçer’in konuşmasının ardından ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Seçer’e hediye takdiminde bulundu.

Soyer: “Biz Mersin’in köylerindeki küçük aile çiftçisini sağlam tutmasak, kentli aç kalacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, etkinlikte Seferihisar’da çalışmalarını sürdürdüğü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, tarımsal kalkınma ve kadın kooperatifleri ile ilgili konuştu. Soyer, kendisini Mersinliler’lebuluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’e teşekkür etti.  Tarsus’taki Zeytin Yaprak Salamura Tesisi’ni gezdiklerini belirten Soyer, şunları söyledi:

“Bir araya gelmezsek, el ele vermezsek bu çok küçük, parçalı arazi yapımızda yok olup gideceğiz. Hiçbir ülke sanayileşmeden önce, kendi küçük aile çiftçisini korumadan sanayileşmemiş. Ne Avrupa’da ne Amerika’da. Biz bakanlığa da bunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz Mersin’in köylerindeki küçük aile çiftçisini sağlam tutmasak zaten kentli aç kalacak. İstiyoruz ki burada Mezitli Belediyesi’nin kurmuş olduğu Kadın Üretici Pazarları Mersin’in her bölgesinde kent dinamiğine göre kadınları ayakta tutacak şekilde var olsun. Dönem güzel bir dönem. Ben öyle düşünüyorum. Şimdi tam zamanı. Bu kadar kadın bir araya gelmişken bence el ele verilebilir.”

Etkinlikte ayrıca Önder Kadın Çiftçi olarak Ebru Tugay, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık birer konuşma yaptı.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla