Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR BAŞKAN VEKİLİ GÜLCAN KIŞ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL KURULU’NA KATILDI

BÜYÜKŞEHİR BAŞKAN VEKİLİ GÜLCAN KIŞ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL KURULU’NA KATILDI

GÜLCAN KIŞ: “KOOPERATİFLERİ VE KOOPERATİFLEŞMEYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

GÜLCAN KIŞ: “REFAHI BÜYÜTMEK İÇİN ÖNCE ÜRETMEK GEREKİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Gülcan Kış, Bizler Başkanımız Vahap Seçer’in başkanlığında Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kooperatifleri ve kooperatifleşmeyi çok önemsiyoruz. Yerelden başlayarak tarımın ayağa kalkmasının anahtarının da kooperatifleşmede olduğunu çok iyi biliyoruzdedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurula katılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış, Bizler Başkanımız Vahap Seçer’in başkanlığında Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kooperatifleri ve kooperatifleşmeyi çok önemsiyoruz. Yerelden başlayarak tarımın ayağa kalkmasının anahtarının da kooperatifleşmede olduğunu çok iyi biliyoruzdedi.

Genel kurula Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış’ın yanısıra Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Sarı, Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Mahmut Sakallı, önceki dönem oda başkanları ve üyeleri katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer adına Genel Kurul’da bulunmaktan dolayı duyduğu gurur ve memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Başkan Vekili Gülcan Kış, TMMOB’ye bağlı Ziraat Mühendisleri Odasının gerek ülkede gerekse Çukurova’nın bereketli toprakları üzerine kurulu Mersin’de,  çok önemli faaliyetler gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Gülcan Kış, “Tarımın ve üreticilerimizin karşıkarşıya kaldıkları sorunların doğru anlaşılmasında, bu sorunlara çözümler geliştirilmesinde önemli katkılar sağlamaktasınız. Hepinizin bildiği üzere son derece stratejik bir sektör olan tarımın ve üreticilerimizin sorunları, ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Hemen hemen her konuda olduğu gibi sorunları çözecek doğru, istikrarlı ve kararlı politikalar uygulamak yerine günü kurtaran ve geçici çözümlerle sektör ve sektörün sorunları çözülmek istenmektedir. O nedenledir ki ülkemizdeki tarım sektörü büyük sorunlarla karşı karşıya kalmıştır”dedi.

“Tarımın ayağa kalkmasının anahtarı kooperatifleşmede”

Genç ziraat mühendislerinin iş bulamadığını, bilimsel eğitim almış mühendislerin topraktan uzaklaştığını dile getiren Kış, “Bizler Başkanımız Vahap Seçer’in başkanlığında Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kooperatifleri ve kooperatifleşmeyi çok önemsiyoruz. Yerelden başlayarak tarımın ayağa kalkmasının anahtarının da kooperatifleşmede olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunun için somut adımlarımızı birer birer atıyoruz. Örneğin, Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurduk. Yakın zamanda Tarsus’ta Eshabı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ortak olduk. Üretici kooperatiflerinden aldığımız sütü, haftada iki kez olmak üzere Mersindeki dar gelirli çocuklarımızın eğitim gördüğü 33 okulumuzda dağıtıyoruz. Şu anda önümüzdeki süreçte de bu okullarımızın sayısını arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir’in tarımsal kalkınma projelerinden bahsetti

Mersin’de tarımsal kalkınmanın önemine vurgu yapan Başkan Vekili Gülcan Kış, “Organik tarım için üretim kooperatifleri kuracağız. Kadın üreticilerimizi desteklemek, aile gelirlerine katkı sağlamak amacıyla kesme çiçek yetiştiriciliği için 250 metrekarelik seralar kuracağız. Kırsalda yaşayan ve geliri olmayan en az 900 kadının dahil edileceği, 1 koç ve 4 ivesi koyun desteği projesi önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilecek. Daha birçok alanda özellikle Toroslar’ın eteklerinde yaşayan üreticilerimizi desteklemek üzere kooperatifleşme ile kırsal kalkınmayı sağlayacağız. Kooperatiflerimize aynı zamanda ekipman ve makine desteği de sağlıyoruz” diyekonuştu.

“Üreticilere ve kooperatiflere her zaman destek sağlayacağız”

Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere, kadın kooperatiflerine her zaman destek sağlayacaklarını kaydeden Başkan Vekili Gülcan Kış, “Mersin’i bir refah ve huzur kenti yapmak, refahını büyütmek ve bu refahın da adil olarak paylaşılmasını istiyoruz. Refahı büyütmek için de önce üretmemiz gerekiyor. İnanıyoruz ki, bu projelerimizle kazanan Mersin olacak, kazanan Mersinli üreticilerimiz olacak. Bunu bütün kalbimle diliyorum ve aynı zamanda da inanıyorum” dedi.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, aşurenin barışa, kardeşliğe, huzura ve mutluluğa vesile olmasını diledi. Bolluğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla