Anasayfa / Güncel / ADİL AKTAY:AKKUYU ÜLKEMİZİN VE MİLLETİMİZİN BAŞINA BELADIR

ADİL AKTAY:AKKUYU ÜLKEMİZİN VE MİLLETİMİZİN BAŞINA BELADIR

CHP il başkanı Adil AKTAY yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi.

Mersin’in ve ülkemizin başına büyük bir bela olacağı sayısız bilimsel çalışmayla ortaya konmuş olan Akkuyu Nükleer Santrali yaşadığımız salgın günlerinde de risk yaymaya devam ediyor.

Halen 5 binden fazla kişinin çalışmakta olduğu nükleer santral inşaatında maalesef  bir işçide Korona virüsüne rastlandığı açıklandı. Çalışan sayısının çokluğu, işin niteliği ve son derece kötü çalışma ve yaşama koşulları nedeniyle virüsün hızla yayılma riski çok yüksektir. Buna rağmen, sokağa çıkma yasağının uygulandığı 11 ve 12 Nisan günlerinde Akkuyu inşaat alanında çalışmaya devam edildiği yolunda ciddi bilgiler gelmektedir.

Nükleer santral inşaatı sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuş alanlardan biri değildir. İnsan hayatını, halk sağlığını ve kuralları hiçe sayarak işçilerin yasağa rağmen çalıştırılması kabul edilemez.

İşçilerin çalışma ve kamp koşullarını göz önüne aldığımızda, Korona virüsü tespit edilen işçinin ve temas ettiği kişilerin izole edildiği yolundaki açıklamalar da ikna edici olmaktan uzaktır. O koşullar altında gerçek bir izolasyon, virüsle etkili bir mücadele imkansızdır. Yapılması gereken,  işçilerin ücretli izinli sayılarak faaliyetlerin derhal durdurulmasıdır.

Bugün itibarıyla Akkuyu nükleer santral inşaatı,  binlerce çalışanı, o bölgede yaşayanlar ve tüm Mersin için çok ciddi ve büyük bir risk kaynağı haline gelmiştir. Mersin Valiliği başta olmak üzere salgınla mücadelede görevli tüm kamu kurumlarını bu konuda harekete geçmeye ve önlem almaya davet ediyoruz.14.4.2020

 

Çok Okunan Haber

SPORSEVERLER, MİLLİ MAÇ COŞKUSUNU TRİBÜN KAFE’DE YAŞADI

Kaliteli ve zengin menüsü, eşsiz sahil manzarası, içerisinde bulunan oyun alanları ile Mersin Büyükşehir Belediyesi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla