Anasayfa / Manşet / BÜYÜKŞEHİR BİLLBOARDLARLA İLGİLİ TEDBİR KARARINI KALDIRTTI

BÜYÜKŞEHİR BİLLBOARDLARLA İLGİLİ TEDBİR KARARINI KALDIRTTI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Başkan Seçer, Mersin’de billboardları işleten ve Büyükşehir Belediyesi’ne olan borcunu ödemeyen firmaya karşı tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboardları işletme hakkının elinden alındığını ifade ederek, “Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözetmek bizim görevimiz” diye konuştu.

AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri, geçmiş döneme ait dosyaların incelenmesi için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla önerge verdi. Başkan Seçer, bu komisyonun kurulmasının yasalara uygun olmadığını belirterek, “Eğer oluşturduğunuz komisyonun yasal bir dayanağı yoksa alınan kararların hiçbir kıymeti harbiyesi de yoktur. Bunu adli soruşturmalara konu edemezsiniz. Ben bu komisyon yasalara uygunsa kuralım diyorum ama herhangi bir referansı yok. Buradan alacağımız sonucun bir bağlayıcılığı yok. Bu sebeple beyhude bir emek, beyhude bir zaman kaybından başka bir şey değil” dedi.

MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, Mersin’de billboardları işleten ve Büyükşehir Belediyesi’ne olan borcunu ödemeyen firmaya karşı tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboardları işletme hakkının elinden alındığını ifade ederek, “Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını aramak bizim görevimiz” diye konuştu.

AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri, geçmiş döneme ait dosyaların incelenmesi için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla önerge verdi. Başkan Seçer, bu önergenin oylanması durumunda Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayacağı için kabul edileceğini, ancak bunun doğru olmayacağını belirterek, “Bizim yapacağımız oylama sonrası matematiksel çoğunluk bunu kabul etme yönünde bir sonuç çıkaracak ancak bu doğru olmaz, bizi bir sonuca ulaştırmaz. Başkanınız olarak, araştırma komisyonu kurulması ile ilgili önergenizi gözden geçirmenizi istiyorum. Bunu Cuma’ya kadar geri çekin. Eğer bu süre içerisinde birbirimizi ikna edemiyorsak tekrar gündeme getirelim. Bunun üzerinde bir kere daha konuşalım” diye konuştu.

“Eğer bir suç unsuru ortaya çıkarsa adli soruşturmaya konu edebiliriz”

Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda idare tekliflerine ait 14, komisyon raporlarına ait 5 ve gündem dışı 4 madde olmak üzere toplam 23 madde görüşüldü. Geçmiş döneme ait olan konuları günışığına çıkarma noktasında hemfikir olduklarını, ancak araştırma yöntemi

konusunda meclis üyeleri ile farklı düşündüklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Biz bu dosyaları günışığına çıkartırken hangi yöntemi kullanacağımız konusunda ayrışıyoruz. Biz kanunların bize tanıdığı imkânlar çerçevesinde organlarımızı kullanarak bu denetimleri ve soruşturmaları başlattık, bunu daha önce anlattım. Teftiş kurulunu ve iç denetimi harekete geçirdik, Sayıştay zaten rutin görevini yapıyor. Sıkıntılı gördüğüm konularda, dosyalarda, spesifik olaylarda bizzat yasaların bana verdiği yetkiye dayanarak teftiş kurulunu harekete geçirdim, soruşturma başlattım. Bunlardan elde edeceğimiz sonuçlar, eğer bir suç unsuru ortaya çıkarırsa biz bunları adli soruşturmaya konu edebiliriz.”

Konuşmalar sonrası Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili teklif, 12 Temmuz’da gerçekleşecek ikinci birleşimde yeniden görüşülmek üzere geri çekildi.

“Billboardlarla ilgili tedbir kararını kaldırttık”

Gerekli araştırma ve soruşturmaların sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Seçer, billboardları kullanan firmanın tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboard kullanma hakkını kaybettiğini müjdeledi. Seçer, “Biz borçlu bir belediyeyiz, aynı zamanda alacaklı bir belediyeyiz. Toplamda 173 milyon TL alacağımız var. Her alacağımızın peşine hafiye gibi düştük. Bugün sabahın erken saatlerinde hukuk müşavirimiz beni aradı. Uzun süredir mücadele ettiğimiz bir kararı mahkemeden aldık. Önceki dönemden, hatta daha önceki dönemden kalma billboard kullanıcısının bize yüklü miktarda borcu vardı. Tedbir almıştı. Hep şikayet ediyorduk, ‘belediyenin malını gözümüzün içine baka baka kullanıyor ama kira vermiyor’ diye. Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını aramak bizim görevimiz” dedi.

“Konuyu, birbirimizin bileğini bükme düşüncesi ile gündeme getirmeyelim”

Başkan Seçer, sık sık gündeme getirilen işten çıkarma konusu ile ilgili yeniden değerlendirmelerde bulunarak, “Kimse ‘ben çalışmıyorum, ben çalıştığım kurumu her gün provoke ediyorum, her gün huzursuzluk yaratıyorum, disiplini sıkıntıya sokacak hareketler yaratıyorum’ demez. Bunları burada gündeme getirirken lütfen siyasi olarak birbirimizin bileğini bükme saikıyla yapmayalım, yoksa yol alamayız. Benim bu konulara bakış açımı biliyorsunuz” diye konuştu.

“Herkes sosyete”

Başkan Seçer, “sürgün edilmek” kelimesinin Mersin’in kent merkezine uzak ilçelerine hakaret olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buralar Mersin il sınırları içerisinde değil mi? Benim görev alanım değil mi? Herkes sosyete. Herkes gelsin masa başında çalışsın. Mut’ta kim çalışacak? Kim çim biçecek? İlaçlamayı, temizliği kim yapacak? Herkes gelsin, Mersin merkezde sahilde denize nazır

bir oda verelim. 10.000 kişi gelsin denizi seyretsin, memlekete kim hizmet edecek? Eğer ki biz ‘bu bizim tarafımızdır’, ‘bu başka tarafın adamıdır’ diye kategorize ederek bir iş yapıyorsak ve siz bunu tespit etmişseniz, kendiniz de inanıyorsanız bunu gelin birebir benimle konuşun” dedi.

“Şartlar ve koşullar ne olursa olsun yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek”

Çavuşlu Deresi’nde DSİ tarafından bir süredir devam eden çalışmaların sona erdiği ve MESKİ’nin çalışmalara başlaması gerektiği yönündeki taleplere yanıt veren Seçer, sorunları çözmek için belirli bir plan dahilinde hareket edeceklerini sözlerine ekledi. Başkan Seçer, “Bir mali sıkıntımız olabilir ama hizmetlerde bir başarısızlık olursa bir can simidi gibi buna yapışmayız. Öyle bir hafiflik içerisinde olmam. Şikâyet etmek için gelmedik. Kaynaklarımızı akılcı şekilde kullanıp Mersin’e hizmet etmek istiyoruz. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun bu yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek. Takdir edersiniz ki bunlar akşam düşünüp sabah uygulamaya koyacağımız projeler değil. Belirli bir süreç içerisinde yapılacak şeyler. Biz iyi şeyler yapmak istiyoruz. Seçimi şimdi düşünmüyoruz. Beş yıl sonra seçimi düşünüyoruz. Ülkenin mali durumu, toplumsal gerginlik ortada. Siyasi beklentileri Mersin’i heba ederek, olumsuz anlamda faturayı Mersin’e çıkararak, Mersin’e heba etmeyelim. Beş yıl önemli bir süre” diye konuştu.

“Nazım İmar Planı’nda hassasiyetlerimiz var”

1/5000 Nazım İmar Planı’nın otoban bağlantısından itibaren Tarsus istikametinde kalan kısmın hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Seçer, bu konuda hassas olduklarını söyledi. Seçer, “Daha çok işyeri, sanayi yatırımlarını ilgilendiren bir bölüm olduğu için son derece önemli. Ben de gayret ediyorum. Bizden önceki yönetim bunu ihale etmiş, 5000’lik plan çalışması bitmiş. Bunun sunumu da bize yapıldı ancak şimdi Koruma Kurulu, Tarım, DSİ gibi kurum görüşleri bekleniyor” diye konuştu.

“Herkes plan için el versin hep birlikte çalışalım”

Seçer, 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nda kamuoyunu buna hazırlamanın önemli bir nokta olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Bu konuda arkadaşlarımı uyardım. Konuyla alakalı STK’ların da görüşünü almak gerekiyor. Bunun bir ayarını tutturmak lazım. Onlarla konuşalım ama suistimal edilmesine müsaade etmeyelim. Ortalama bir yöntem belirlemek lazım. Kamuoyunun önüne geldiği zaman bu yanlış olmuş diye pandomim kopmasın. Herkes bizim üzerimize gelmesin, herkes bunu göğüslesin. Bu son derece önemli. Ben de 1/5000’lik planın bir an önce gerçekleşmesini istiyorum çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde olacağı önemli yatırımlar var, seçim vaatlerimiz var. Bunları o bölgelerde yerine getireceğiz. Uygulama planlarının da bir an önce devreye girmesi için ilçe belediyeleri de çalışacak. Bir an önce ayrım yapmadan siyasi partiler gelsin buna el versin. Her zaman söylüyorum benim kafamın arkasında gizli bir ajanda yok. Onun için rahat olun” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı için Büyükşehir’den müjde

Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kurban Bayramı’nda mobil kesim üniteleri ve kesimhanelerde vatandaşlara verilen kurban kesim hizmetinin ücretsiz olması ile ilgili madde görüşülerek ilgili komisyona havale edildi. Komisyonlarda görüşülecek olan madde kabul edilirse hayvan kesim ücreti Kurban Bayramı’nda ücretsiz olacak.

Festivallere destek sürüyor

Meclis gündeminde yer alan Çamlıyayla Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “5. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası” ve “5. Uluslararası Çamlıyayla Motor (Motofest) Festivali”ne, Erdemli Belediyesi tarafından 34.’sü gerçekleştirilecek olan “30 Ağustos Zafer Bayramı ve Güreş Etkinlikleri”ne, Tarsus Belediyesi tarafından yapılacak olan “Doğa Festivali”ne maddi destek verilmesi ile ilgili maddeler de görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis’in dilek ve temenniler kısmında ilçe belediye başkanları görev alanlarındaki sıkıntıları Başkan Seçer ile paylaştı. İlçe belediye başkanlarının ilçeleri ile eksikleri dinleyerek not eden Seçer, sorunların en kısa sürede çözüleceğini vurguladı

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla