Anasayfa / Güncel / ALİ MAHİR BAŞARIR: ‘’CEBİNİZİ DOLDURDUNUZ, HEYBENİZİ DOLDURDUNUZ, BARİ DENİZİ DOLDURMAYIN’’

ALİ MAHİR BAŞARIR: ‘’CEBİNİZİ DOLDURDUNUZ, HEYBENİZİ DOLDURDUNUZ, BARİ DENİZİ DOLDURMAYIN’’

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, bugün (16 Mart 2021 Salı) TBMM Genel Kurulu’nda yine Mersin’in sorunlarını gündeme getirdi.

 

Biz Sorunların Bitmesini Beklerken Daha Büyük Sorunla Karşılaştık

 

Mersin’in evladı olduğunu, Mersin için yapılan her güzel adıma katkı vereceklerini ama yapılan her yanlışa da dur diyeceklerini belirten CHP’li Başarır, “Antalya-Mersin Otoban Yolu, Nükleer Santral, taş ocakları, havaalanı, sahil bandı projelerinin bitmemesi büyük bir sorundur. Biz bu sorunların bitmesini beklerken daha büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Nedir bu sorun? Mersin Limanı. Cumhurbaşkanının, 9. ve 10. Kalkınma Programı’nda, limanın Doğu Mersin’e yani Kazanlı-Karaduvar tarafına yapılacağını duyduğumuz zaman çok mutlu olduk. Çünkü, bu konteyner limanı Avrupa’ya, Doğu Akdeniz’e, Antalya’yı, Hatay’ı, İskenderun’u, Adana’yı bağlayacak limandı ve bağımsız ikinci limandı. 11.Kalkınma Planına baktığımız zaman çıkarıldı. Ne eklendi peki? 2007’de, MIP Şirketi’ne satılan limanımızın alanına eklendi. Bu şu anlama gelmektedir; Mersin’de, Atatürk Parkının önüne 190 bin metrekare alana beton dökülüp, deniz doldurulacak anlamına gelmektedir. Yani, Mersin’in taş ocaklarıyla dağlarını, santralle denizini yok ettiniz. Şimdi ise denizi dolduruyorsunuz” dedi.

 

Dünyada Böyle Soygun Yok

 

2007’de Mersin Limanı’nın 755 milyon dolara satıldığını, burayı alan şirketin de 10 yıl sonra, limanının yüzde 40’ını 869 milyon dolara yabancılara sattığını ifade eden CHP’li Başarır, “Dünyada böyle bir soygun yok. Aynı limana, aynı firmaya ikinci limanı ekliyoruz. Neden? Yazık değil mi? MIP kim? Neden memleketimin limanı 3 paraya bu şirkete satıldı? Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, Mersinlinin hakkı var” sözlerini dile getirdi.

 

Ben Limana Karşı Değilim, Ben Soyguna Karşıyım

 

Bu sabah, Mersin milletvekilleriyle, Mersin Limanı ile ilgili basın açıklaması yaptıklarını belirten CHP’li Başarır, “Yeni Şafak Gazetesi ‘Limana da Karşılar’ diye haber yaptı. Ben limana karşı değilim, ben soyguna karşıyım. Ben yatırıma karşı değilim, ben adaletsizliğe, kayırmacılığa karşıyım” dedi.

 

Halk En Doğru Kararı Verecektir

 

CHP’li Ali Mahir Başarır sözlerine şöyle son verdi:“Bu Liman Projesi’ni Büyükşehir Belediyemize sordunuz mu, halka sordunuz mu, STK’lara sordunuz mu?

Ceplerinizi dolduruyorsunuz. Heybenizi dolduruyorsunuz. Yurtdışındaki banka kasalarınızı dolduruyorsunuz. Bari denizi doldurmayın!

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhur İttifakı meclis üyeleri bu gerçeği gördü ve utanıp meclisi terk etti. Liman sorununu halka sorun, halk en doğru kararı verecektir.”

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla