Anasayfa / Güncel / ZELİHA GÜNDOĞDU:GÜN, İYİLİK GÜNÜDÜR…

ZELİHA GÜNDOĞDU:GÜN, İYİLİK GÜNÜDÜR…

Kara veba, kolera, grip, tifo, domuz gribi derken Covid-19…

Corona virüs tarihteki pandemiler arasında yerini aldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildi. Dünyayı etkisi altına alan virüs, binlerce cana kıydı ve kıymaya da devam ediyor. Bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. Küresel soruna küresel çözüm gerekirdi. İnsanlık, küresel çözümler bulma arayışına girdi. Biz de ekmek kavgasına?

Geçtiğimiz günlerde siyasetin gündeminde ekmek vardı. Evet, doğru okudunuz; ekmek… Bir gönül sultanı olan Somuncu Baba Hazretlerinin fırın ateşiyle değil gönül ateşiyle pişirdiği, zengin fakir ayırt etmeden herkese ücretsiz dağıttığı nimet olan ekmek…

Mutasyona uğrayan virüsün can kaybına sebep olmasını engellemek için sağlık çalışanlarımız canla başla çalışıyorken, bilim insanlarımız gecesini gündüzüne verip ilaç ve aşı geliştirmek için mücadele ediyorken onlara bir nebze destek olmamız gerekmiyor mu peki?

Ne mi yapacağız?

İşsiz olan, işten çıkarılmış, hiç bir geliri olmayan, ekmek alacak parası dahi olmayan, aç olan o kadar çok insanımız, ailemiz var ki. Tok açın halinden anlamaz dediğimiz hesap olmamalıyız. Birbirimize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Gün pozitif olana, umuda, dayanışmaya ve çözümlere odaklanma günüdür. Bırakalım belediyelerimiz, muhtarlarımız görevlerini icra etsinler. Her şahıs vicdani görevini yerine getirsin. Gün hepimizin hizmet günüdür. Mikroskopla dahi görülmesi zor olan bir virüsün insan hayatını katlettiği şu günlerde hırs, ego, kin, tüm kötü duygularımızdan arınalım, merhamet ve vicdan elbiselerini giyinelim. Ev sahibiysek kiracımıza zam yapmayalım mesela, kira ödemesini idare edebilelim mesela, işten çıkarılmışsa komşumuz yemeğimizden ikram edelim, gıda kolisi hediye edelim, tüpünü alalım mesela. Gün bir olma, beraber olma günüdür.

Biz ki yüce gönüllü Peygamberimizin ümmetiyiz, güzel yürekli liderimiz Atatürk’ümüzün askerleriyiz, Mevlana’nın, Hacı Bektaş-ı Veli’nin müritleriyiz. O nedenledir ki gün; insan olma, insanlığımızı konuşturma günüdür.

Zeliha GÜNDOĞDU

Sosyolog

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

6 Yorumlar

  1. Yüreğine sağlık tebrik ediyorum

  2. Yüreğinize sağlık Zeliha hanım, her bir satır anlam taşıyor gerçekten çok güzel ifade etmişsiniz ve özetlemişsiniz.

  3. tek kelimeyle harika bir yazı …

  4. Tebrik ederim. İnsan odaklı keyifli güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla