Anasayfa / Güncel / YENİ DÖNEMİN İLK MUHTARLAR TOPLANTISI TOROSLAR’DA

YENİ DÖNEMİN İLK MUHTARLAR TOPLANTISI TOROSLAR’DA

BAŞKAN SEÇER, TOROSLAR İLÇESİ MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
SEÇER, MUHTARLAR İLE İLK 7 AYI DEĞERLENDİRDİ
SEÇER: “7 AYDA BUNCA HİZMETİ BORÇ ALMADAN YAPTIK”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar İlçesi Mahalle Muhtarları ile Bilgilendirme Toplantısı’nda bir araya geldi. 7 ay gibi kısa bir sürede Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdikleri ve bundan sonraki süreçte yapmayı planladıkları hizmetleri aktaran Başkan Seçer, 67 mahallenin sorunlarını değerlendirdi.
Seçer, bir arada olmanın önemine vurgu yaparak, “Bir arada olmak güzel. Bir arada olmaktan korkmayalım. Bir etkinlik varsa hep beraber olalım. Acımız varsa hep beraber olalım. Acıları azaltırız. Mutluluk varsa da bir arada olalım. Mutluluğu çoğaltırız. Onun için bir arada olalım. Seçimler, 4.5 yıl sonra. Siz de hesap vereceksiniz, ben de. Biz hizmet adamıyız. 5 sene sonra partimizin bayrağı ile çıkar halka hesap veririz” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar İlçesi Mahalle Muhtarları ile Bilgilendirme Toplantısı’nda bir araya geldi.
Toroslar İlçesi Gönül Restoran’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Toroslar İlçe Başkanı Burhanettin Erdoğan, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Kiremithane Muhtarı Ali Ülgen, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Mersin Şube Başkanı ve Çavuşlu Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Soysal, Tüm Muhtarlar Derneği ve Mersin Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yeşilova Mahalle Muhtarı Ergün Ünlü ile muhtarlar katıldı.
Yeni dönemin ilk muhtarlar toplantısını, Toroslar’da başlatan ve bundan sonra da ilçe ilçe muhtar ile Bilgilendirme Toplantıları’na devam edecek olan Başkan Seçer, 7 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdikleri çalışmalardan söz ederken, bundan sonraki süreçte yapmayı planladıkları hizmetleri de aktardı. 67 mahallenin sorunlarının değerlendirildiği toplantıda, konuşmaların ardından muhtarların talep, öneri ve şikayetleri de dinlenerek, tek tek not alındı.
Başkan Seçer, toplantıda, eğitimden sosyal hizmetlere, yol-asfalt çalışmalarından sağlığa, kadınların sosyal yaşama katılımlarını daha aktif hale getiren çalışmalardan tarıma, park ve bahçelerden kültürel etkinliklere, sağlıktan MESKİ’de gerçekleştirilen hizmetlere kadar kısa sürede hayata geçirilen hizmetleri ve bundan sonra yapmayı planladıkları projeleri anlattı. Seçer, ayrıca Toroslar’da görev yapan 67 muhtardan neredeyse tamamına yakınının toplantıya katılım sağlamasının kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti.
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını minnetle anıyoruz”
Yeni dönemin ilk muhtarlar toplantısını Toroslar’dan başlayarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 10 Kasım dolayısıyla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak konuşmasına başladı.  Seçer, “Toroslardayız. İsmi gibi güzel, ismi gibi yüce bu ilçemizde muhtarlarla yeni dönemde ilk toplantımızı yapıyoruz. Yani siftahı buradan yapıyoruz. Yarın bizler için önemli bir gün. Atamız’ı anacağız. Bugün bağımsız, laik bir Cumhuriyet’te yaşıyorsak ve bu Cumhuriyet demokrasi ile taçlanmışsa elbette ki borcumuz en başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşlarına. Minnetle, şükranla anıyoruz. Onların torunları olarak, onlara layık birer evlat olmak için ciddiyetle, vatan sevgisiyle gece gündüz çalışıyoruz ki, ülkemizi onlardan devraldığımız noktadan çok daha iyi noktalara getirelim” dedi.
“67 mahallemizin sorunlarını değerlendireceğiz”
Toroslar’da görev yapan 67 muhtardan neredeyse tamamına yakınının toplantıya katılım sağlamasının kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Seçer, “Toroslar İlçemiz’de 67 muhtarımız var. Hepinize müteşekkirim. Çok çok teşekkür ediyorum. Mevcut tamam. 2 mazeretli, 1’de ulaşılamayan muhtarımız var ama 64 muhtarımız burada. Bu bir şeyi gösteriyor, hepiniz işinizi ciddiye alıyorsunuz. Burada Toroslar İlçesi’ni konuşacağız. 67 mahallemizin sorunlarını değerlendireceğiz. Bugüne kadar yapılanları, bundan sonra sizlerin isteklerini, arzularını, bizim geri kaldığımız, eksik kaldığımız tarafları konuşacağız. Ciddiyet güzel şey. Gelişen toplumlara bakın. Bugün dünyada gıpta ile baktığımız ülkelere bakın. Son derece disiplinli ülkelerdir. Son derece işini ciddi yapan insanlardır. Aldığı sorumluluğu, görevi yerine getiren insanlardır ve bu insanlar bugün o toplumları, o ülkeleri dünyada saygın noktalara getirmiştir. Biz de bu yolda gideceğiz. Tartışmasız” diye konuştu.
“Geçtiğimiz 7 ay içerisinde yaptığımız bazı uygulamaları değerlendireceğiz”
Muhtarların kendi mahallerinde, yerel yönetimlerin de kent genelinde ve ülkede kalkınmayı sağlamak için çaba göstereceklerini dile getiren Seçer, “Sizler Toroslar’da mahallelerinizde, bizler tüm Mersin’de ve ülkede arzu ettiğimiz gelişmeyi, kalkınmayı sağlamak için çabalayacağız. Bugün burada geçtiğimiz 7 ay içerisinde yaptığımız bazı uygulamaları değerlendireceğiz. Hem Mersin geneline sarih, hem de Toroslar özelinde yaptığımız bazı çalışmaları sizlere aktaracağım” ifadelerini kullandı.
Seçer, 7 ayda hayata geçirdiği hizmetleri anlattı
Konuşmasının ardından sunuma geçen Başkan Seçer, eğitim alanında hayata geçirilen çalışmalardan, spor alanında gerçekleştirilen hizmetlerden, sosyal hizmetler konusunda yapılan projelerden söz etti.
Yol-asfalt alanındaki çalışmalara geldiğinde de Mersin genelinde 158, Toroslar’da ise toplam 27 km asfalt yol yapıldığını ifade eden ve asfalt çalışmalarının 12 ay boyunca devam edeceğini aktaran Seçer, “İmkanımız ölçüsünde Büyükşehir’indi, Toroslar’ındı, Akdeniz’di, bahçe yoluydu, köy yoluydu, orman yoluydu ayrımı yapmaksızın, gücümüzün yettiğince Mersin’in tüm yollarında Büyükşehir olarak faaliyette bulunmak istiyoruz. Bunu da imkanlarımız ölçüsünde yapacağız” dedi.
“Bu belediye, 7 ay geçti bankalardan daha 1 TL faiz ödeyip, borç almadı”
Belediye’de alımları mümkünse her aileden bir insan çalışsın şeklinde yapmaya çalıştıklarını anlatan Seçer, şöyle devam etti:
“Belediyedeki personel krizi nedir biliyor musunuz? Daha çok bunları yaratanlar, torpille, siyasi saiklerle alınan personel. Çalışmaya ihtiyacı olan, çocuğuna ekmek götürmeye ihtiyacı olan vatandaşımın böyle bir derdi yok. Helaliyle parasını kazanıyor ve bizi de vatandaş karşısında onure ediyor. 100 kadın personel için her gittiğim yerde teşekkür alıyorum. Ben de o kadın çalışanlarıma teşekkür ediyorum. Emeklerine, yüreklerine sağlık. Bunu aşmamız lazım. Bu memleketin hizmete ihtiyacı var. Biz bir 5 yıl daha seçilelim diye, dolduralım bizim arkadaşların çocuklarını, sistem çöksün. Zaten para da ödeyemem. 7 ay geçti bankalardan daha 1 TL faiz ödeyip, borç almadı bu belediye. Çünkü israfı ve gereksiz harcamaları ortadan kaldırdık. Önemli bir tasarruf sağladık. Tasarruf sağladık derken hizmetlerden vazgeçtik, hizmetleri yapmıyoruz da onun için harcamalarımız düştü değil. Olsa da olur, olmasa da olur, hatta olmasa da iyi olur dediğimiz harcamaları ortadan kaldırdık. Baktık ki masraflarımız düştü. Bizim için her bir kuruşun kıymeti var. 60 milyon liradan fazla personel giderim var. Her önümüze geleni kadrolaşma adına işe alamayız. İşten çıkarmalar oluyor. Açıkça ifade ediyorum. Bizim kimsenin siyasi görüşüyle işimiz yok. Olmayacak. Ama adam çalışmıyor, adam aldığının karşılığını vermiyor. Ben vatandaşlarımın vergileriyle ödenen ve bana teslim edilen, benim asaletime, onuruma, şerefime güvenip bu parayı teslim eden vatandaşa ihanet edemem. Onların parasını çar çur edemeyiz. Çalışan adamla işimiz olmaz. Bu felsefemiz böyle devam edecek.”
“Çağdaş ülkelerde kadın sahada,  kadın alanda, kadın kimseye muhtaç değil”
Parkomat uygulamasının çalışmalarının bitmek üzere olduğuna değinen Seçer, “100 yeni personel istihdamı olacak. Yine ilana çıkacağız. Orada da kadınlara ağırlık vereceğiz. Bütün alımları kadınlardan yapsam da belediyedeki kadın erkek dengesi yine sağlanamıyor. Biz modern, çağdaş bir ülkeysek, bunu uygulamalarımızda göstermemiz lazım. Çağdaş ülkelerde kadın sahada,  kadın alanda, kadın kimseye muhtaç değil. Çağdaş ülkelerde kentler tertemiz. Çağdaş ülkelerde yolsuzluk, hırsızlık, kanunsuzluk, adaletsizlik yok. Yarın Atatürk’ün ölüm yıl dönümünü anacağız. Çağdaş medeniyet seviyesini bize hedef göstermiş. Eğer o seviyelerde olacaksak bunları yapacağız. Bunları kimseden korkmadan yapacağız. Siyasi ikballer uğruna alacağımız kararları almayacağız. Geleceğimizde siyasetimiz ne olur ne olmaz onu düşünmeden yapacağız. Ülkemizi düşüneceğiz. Bizim geleceğimiz değil ülkemizin geleceği önemli. Bu sebeple biz bildiğimiz yolda devam edeceğiz” diye konuştu.
“Biz hizmet adamıyız”
Bir arada olmanın sunduğu güzellikleri paylaşan ve böyle birlikteliklerin insanlara mutluluk getirdiğini ifade eden Seçer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bir arada olmak güzel. Bir arada olmaktan korkmayalım. Bir etkinlik varsa hep beraber olalım. Acımız varsa hep beraber olalım. Acıları azaltırız. Mutluluk varsa da bir arada olalım. Mutluluğu çoğaltırız. Onun için bir arada olalım. Seçimler 4.5 yıl sonra. Siz de hesap vereceksiniz, ben de. Her biriniz ayrı siyasi görüşten olabilirsiniz. Başım üzerine. Ama bakın siz muhtar olurken, size oy verenlerin içinde sizin dünya görüşünüzden olmayan insanlar da vardı. Bunun kıymetini bilelim ve particiliği bir kenara bırakalım. Biz hizmet adamıyız. 5 sene sonra partimizin bayrağı ile çıkar halka hesap veririz. Bizim dünya görüşümüz belli. Utanmıyoruz, sıkılmıyoruz. Ben Cumhuriyet Halk Partili, Atatürkçü, çağdaş bir adam olmaktan övünç duyuyorum. Bu ayrı bir şey. Bu dünya görüşüm benim gibi düşünmeyenlere saygısızlık yapma hakkını bana vermez. Onları da kucaklayacağım. Onun için bir arada olmamızda fayda var.  Hizmetlerimiz devam edecek. Bu 6 ayı kapsayan hizmetlerimizi değerlendirdiğimiz bir toplantıydı. Önümüzdeki günlerde beraber olacağız. İlk olarak Toroslar’da başladık ve bundan sonra diğer ilçelerimizde de devam edeceğiz. Muhtarlarımız ile bir araya geleceğiz.”
Seçer, detaylı sunumda bugüne kadar hayata geçirilen sosyal, kültürel, eğitim ve sağlık gibi birçok alanda yapılan hizmetleri tek tek anlattı. Bunun yanı sıra, 5 yıllık Stratejik Plan’da Toroslar İlçesi’nde yapılması planlanan çalışmalardan da bahsetti.
Seçer, 5 yıl içerisinde Arpaçsakarlar Mahallesi Kanalizasyon Yapım İşi, Gözne-Ayvagediği Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi, yaz aylarında 100 bin nüfusu yakından ilgilendiren Cehennem Deresi İçme Suyu Rehabilitasyon Yapım İşi ile Alsancak Mahallesi Kanalizasyon Yapım İşinin de gerçekleştirileceğini aktardı. Ayrıca 2020’de de başlayacak olan projelerden söz eden Seçer, 2 yeni kreş, 1 mahalle mutfağı kuracaklarını, 1’i Akbelen’de, 1’i de Halkkent’te olmak üzere 2020 yılında Toroslar’da toplam 2, biri de hal tesisi içinde olmak üzere 3 kreş çalışmasının hayata geçirileceğini anlattı.  Seçer, Halkkent’te 2020 yılı içinde mahalle mutfağı açacaklarını da belirtti.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla