Anasayfa / Güncel / Triatletler Mersin’de sahaya iniyor

Triatletler Mersin’de sahaya iniyor

Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından düzenlenen Yenişehir Triatlonu, 20 Ekim’de koşulacak. Mersin’de ilk kez yapılan triatlon yarışında triatler yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan 3 zorlu parkurda yarışacak.  Mersinliler parkurun belli noktalarında yarışları izleyebilecek. Ayrıca 19 Ekim-20Ekim günlerinde, başlangıç ve bitiş noktalarında halka özel yarışmalar, konserler yapılacak.

 

Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonun işbirliği Mersinlileri yeni bir spor organizasyonu ile tanıştıracak.

19-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak Yenişehir Triatlonu, yurdun farklı illerinden yüzlerce triatleti Mersin’de buluşturacak.

Yenişehir Triatlonu Standart Mesafe Erkekler, Standart Mesafe Kadınlar, Sprint Mesafe Erkekler, Sprint Mesafe Kadınlar kategorilerinde yarışlara sahne olacak.

Yarışlar Pazar günü saat 09.00’dan itibaren, triatlerin Yat Limanı yanındaki kumsaldan denize açılmasıyla başlayacak. Triatletler sprint kategorisinde bir tur 750 metre, standart kategoride 2 tur 750 metre kulaç atacak.

Yüzme parkurunu tamamlayan triatler denizden çıkar çıkmaz değişim istasyonlarına girecek ve bisikletlere binecek.

Bisiklet bölümünde triatletler sprint kategoride 2 tur 10 kilometre, standart kategoride 4 tur 10 kilometre pedal çevirecek.

Koşu bölümünde triatletler sprint kategoride 2 tur 2500 metre, standart kategoride 4 tur 2500 metre koşacak.

 

MERSİNLİLER İÇİN ÖZEL ETKİNLİKLER

 

Yenişehir Triatlonu yarışlarını Mersinliler, yaya ve sporcu güvenliğinin sağlandığı bölgelerde izleyebilecek. Mersinliler için ayrıca başlangıç ve bitiş noktası olan Fenerbahçe Meydanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 19 Ekim-20Ekim günlerinde Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından halka açık sürpriz yarışmalar düzenlenecek. Yenişehir Belediyesi de DJ gösterisi ve Praksis konseri düzenleyecek.

 

TRAFİĞE KAPALI ALANLAR

 

Yenişehir Triatlonu nedeniyle 20 Ekim Pazar günü Adnan Menderes Bulvarı’nın bir bölümü trafiğe kapatılacak.

Adnan Menderes Bulvarı’nda Muğdat Cami Kavşağı ile KipaKavşağı arasındaki bölüm 07.00-17.00 saatleri arasında araç trafiğine kapalı olacak.

 

BAŞKAN ÖZYİĞİT VE FEDERASYON BAŞKANI YALÇINKAYA TANITTI

 

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Yenişehir Triatlonu hakkında bilgi verdi. Federasyon il temsilcisi Çağatay Çakar’ın, triatlonbranşı hakkında bilgi vermesinden sonra söz alan Başkan Özyiğit, Mersin’e yeni bir spor organizasyonu kazandırmanın gurur ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Göreve başlarken 6 temel ilke koyduklarını ifade eden Abdullah Özyiğit, “Birinci ilkemiz hareketti. Yani spordu. Her yaştan insana spor yaptıracağız demiştik. Spor insanları birbirine yaklaştıran, ulusları birbirine yaklaştıran önemli bir alan. Yenişehir’i sanatın, sporun başkenti yapacağız demiştik. Bunun ilk adımlarından biri triatlon oldu. Bize güvenen federasyonumuza teşekkür ediyorum. Güvenlerini boşa çıkarmayacağız” dedi.

 

‘BU İSTEK, BU ENERJİ YENİŞEHİR’DE VAR’

 

8 sporcunun Mersin’den KKTC’ye kadar yüzdüğü spor organizasyonuna da destekçi olduklarını hatırlatan Abdullah Özyiğit, “Triatlon ikinci büyük spor organizasyonumuz olacak. Umut ediyorum ki bunu uluslararası düzeye taşıyacağız. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız VahapSeçer’in de önemli desteğini aldık. Bu desteklerin süreceğini umut ediyorum. Dünya şampiyonları neden Yenişehir’den çıkmasın? Bunun için her şeyimiz var. İrademizi ortaya koyacağız. İşbirliğini en üst düzeye çıkaracağız. Bu istek, bu enerji Yenişehir’de var” ifadelerini kullandı.

 

‘YENİŞEHİR’İ MERSİN’İN KALBİ OLARAK GÖRÜYORUM’

 

Yenişehir’i Mersin’in kalbi olarak gördüğünü de ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yenişehir’i geliştirirsek Mersin’i geliştiririz diye düşünüyorum. Yapacağımız etkinliklerin kentte enerji yaratan, kent ekonomisine katkı sağlayan etkinlikler olmasına dikkat ediyoruz. Bu nedenle triatlonu Yenişehir’e kazandırmak istedik.”

 

‘İNSANLAR ARTIK SEYİRCİ OLMAK İSTEMİYOR, YARIŞMAK İSTİYOR’

 

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya da, Yenişehir’in bu yılki yarışma takviminde olmadığını, Yenişehir Belediyesi’nin ısrarla istemesi üzerine takvime alındığını belirterek, “Federasyondaki arkadaşlarımız da Yenişehir’i kaybetmeyelim dediler. Ne kadar haklı olduklarını gördüm. Yenişehir çok güzel bir parkur. Uluslar arası olabilecek bir parkur. Takvime geç koymamız rağmen yarışmaya 110 sporcu kayıt yaptırdı” dedi.

Dünyada spor anlayışının değiştiğini, insanların artık tribünde seyirci olmak yerine yarışmak istediğini ifade eden Yalçınkayayüzme, koşu ve bisiklet sporlarına ilginin arttığını, 3 sporu barındıran triatlonun da bu nedenle hızla yayıldığını kaydetti.

 

‘HEDEFİMİZ 2024 OLİMPİYATLARINA SPORCU GÖNDERMEK’

 

Triatlonun ilk olarak 2000 Sdyney Olimpiyatları’nda yer aldığını hatırlatan Yalçınkaya, Türkiye olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na sporcu gönderemeyeceklerini ancak 2024 olimpiyatları için hazırlıkların şimdiden başladığını ifade etti. Yalçınkaya, yurt genelinde 600 çocuğun eğitimine başladıklarını, triatlon okulu kurma projesi üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

 

‘İLK DEFA MERSİN’DE YAPILACAK OLMASINDAN DOLAYI MUTLUYUZ

 

Mersin İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Oğuz Kaymaz da, “Bu branşla ilgili bir yarışın ilk defa Mersin’de yapılmasından dolayı mutluyuz. Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu’na bu organizasyondan dolayı teşekkür ediyoruz. Biz de elimizden gelen katkıyı sunacağız. 55 branşta spor faaliyetleri yapıyoruz. Belediyelerimizin de desteğiyle halkımızın, çocuklarımızın spor yapmasını, hareket etmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Basın toplantısının ardından Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Vedat Akyar,Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya triatlon hatıra tişörtleriyle fotoğraf çektirdi.

 

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla