Anasayfa / Güncel / “SURCOUF” GEMİSİ KOMUTANI’NDAN BAŞKAN SEÇER’E ZİYARET

“SURCOUF” GEMİSİ KOMUTANI’NDAN BAŞKAN SEÇER’E ZİYARET

SEÇER: “DÜNYA TİCARETİNE KONU OLAN BİR LİMANA SAHİBİZ”

Deniz Yarbay Thibault Lavernhe’nin komutasında bulunan “Surcouf” adlı fırkateynin Mersin Limanı’na gerçekleştirdiği ziyaret dolayısıyla kentte bulunan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

Başkan Seçer, Mersin’in gelecek vadettiğini ve tarihsel, kültürel birikimi olan bir turizm kenti olduğunu belirterek, “Bizim için Mersin gelecek vadeden bir kent. Çünkü bütün ekonomik sektörleri burada görmek mümkün” dedi.

7 yıl aradan sonra ilk kez bir Fransız Savaş Gemisi,Akdeniz’de yapılacak tatbikat kapsamında Mersin Limanı’na demir attı. 4 gün boyunca Mersin’de olacak gemi, Pazartesi günü Türk Donanması ile ortaklaşa yapılacak tatbikat sonrası Liman’dan ayrılacak. Fransa  “Surcouf” Gemisi Komutanı Deniz Yarbay Thibault Lavernhe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti.

“Fransa bizim tarihsel dostumuz”

Taş Bina Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen ziyarete Surcouf Gemisi Komutanı Deniz Yarbay Thibault Lavernhe, Savunma Ateşesi Kurmay Yb. Philippe Boulogne ve beraberlerindeki heyet katıldı. Başkan Seçer, heyeti Mersin’de ağırlamaktan dolayı duydukları onuru dile getirerek, “Fransa bizim tarihsel dostumuz olan bir ülke. Özellikle Cumhuriyet kurulmadan önceki süreçte, Osmanlı İmparatorluğu ile derin ilişkileri olan bir ülke. O dönemin dünya koşullarında da Osmanlı ile özellikle dünya siyaseti dizaynında hep içe içe olan ve Osmanlı’yı da hem devlet yönetimi, hem kültürel, hem sosyal açıdan etkileyen bir ülkedir Fransa” dedi.

Fransa ile Türkiye’nin ortak özelliklerinden söz eden Seçer, her iki ülkenin de Akdeniz’e kıyısı olduğunu belirterek, “Bir ortak noktamız da Akdeniz’in sağladığı doğal güzelliklere sahip olmamız. Mersin’i nasıl buldular bilemiyorum ama herhalde orada, Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki kentlerinde de aynı havayı teneffüs etme şansları vardır”diye konuştu.

“Dünya ticaretine konu olan bir limana sahibiz”

Mersin’in potansiyellerinden söz ederek konuşmasını sürdüren Seçer, “Mersin, Akdeniz’in kıyısında, Doğu Akdeniz çanağının en önemli liman kenti. Hem Türkiye’deki gelişmeler, hem bölgedeki gelişmeler Mersin’i her geçen gün daha da önemli hale getiriyor. Mersin çok stratejik bir kent. Diğer taraftan dünya ticaretine konu olan bir limana sahibiz. Limanımız vasıtasıyla dünyanın her tarafıyla ticaret yapma imkânımız var. Hem buradan Türk ürünlerini ihraç edebiliyoruz, diğer taraftan da dünyanın her tarafından limanımıza ticarete konu ürünler gelebiliyor. Buradan da karayoluyla, Orta Doğu’ya, Kafkaslar’a bu ürünler ticari ürün olarak transit ticarete konu oluyor” sözlerini kullandı.

“Mersin gelecek vadeden bir kent”

Mersin’in gelecek vadettiğinden ve tarihsel, kültürel birikimi olan bir turizm kenti olduğundan bahseden Seçer, “Bizim için Mersin gelecek vadeden bir kent. Çünkü bütün ekonomik sektörleri burada görmek mümkün. Çok şirin bir tarihsel ve kültürel birikimi olan turizm kentiyiz. Ticaret kentiyiz. Bizim çok değerli tarım topraklarımız var. Türkiye’de üretilen değerli meyvelerin önemli bir üretimi burada yapılıyor. Değerli sanayi tesislerimiz var. Üretim ve dünya ticaretinin Mersin’de yoğun olması burada karayolu taşımacılığını da önemli hale getiriyor. Damak zevkimiz de iyidir. Türkiye’nin her yöresine ait gastronomi konusunda da çok çeşitliliğimiz var ve bu konuda da iddialıyız. İklimin sıcak olması insanlarımıza yansımış. İnsanlarımız da çok sıcakkanlıdır. Ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Deniz Yarbay Thibault Lavernhe: “Mersin’de kendimi çok güvende hissediyorum”

Surcouf Gemisi Komutanı Deniz Yarbay Thibault Lavernheise “Misafirperverliğiniz için ve bizi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler. Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok derin. Fransa ile Türkiye aslında müttefik ve aramızda askeri açıdan da bir ittifak var. Bu ittifak neticesinde biz Mersin’e geldik. Refakat açısından da çok iyi karşılandık. Bana refakat eden pilot gemi harika bir şekilde yanaştırdı. Mersin’den talep ettiğim bütün malzemeler, geminin lojistik ihtiyaçları, hepsi temin edildi ve Mersin’de kendimi çok güvende hissediyorum” diyerek, Tarsus’u da çok beğendiklerini ekledi.

Çok Okunan Haber

Yenişehir Belediyesi özel çocukları yalnız bırakmıyor

Mersin Yenişehir Belediyesi düzenlediği etkinliklerle özel çocukların yanında olmaya devam ediyor. Özel bireyleri yalnız bırakmayarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort