Anasayfa / Güncel / SEMİR BOLAT: CORONA GERÇEĞİ ve DİJİTAL DÜNYA ALT YAPI FIRSATÇILIĞI IX

SEMİR BOLAT: CORONA GERÇEĞİ ve DİJİTAL DÜNYA ALT YAPI FIRSATÇILIĞI IX

Yazımın hemen başında Kapitalist Toplumdaki Tez, Antitez, Sentez PARDİGMASI NEDİR onu ele alacağım.

Ama ondan önce çok ilginç bir hatırlatma ile dikkati çekmek istiyorum.

*CORONA: Uzaya ilk uyduyu fırlatan SSCB’nin askeri üslerini tespit eden ABD’nin uydusunun adı CORONA dır.

*CORONA: 1960 Yılında CORONA Uzaya fırlatılmıştır. SSCB’nin de Askeri ve Uzay üstünlüğünün bilgilerini edinme ve tedbir alma yılına da denk geliyor.

*CORONA: Bu yılın adıdır. Çünkü bu ABD iletişiminin DİJİTAL BAŞLANGICI olan uydunun 60. Yılıdır. Bu yılla bu isim verilmiştir.

DİJİTAL DÜNYA nın alt yapısını düşünenler ile Bu dünya için fırsat kollayanların CORONA virüsünden doğacak olanakları kullanabileceğini bu virüsün nasıl üretildiğinden çok nelere olanak sağlayacağı daha çok önemlidir. Ayrıca CORONA Burjuvanın prestij gücü olan son temsilcisi KÜRESEL SERMAYE ile PROLETARYANIN Prestij gücü olan beyin emeğinin sahipleri arasında da bir anlam taşıyor olabilir mi? İlerde göreceğiz.

CORONA gerçeği ile DİJİTAL DÜNYA Alt yapısı olan aşamaya gelmiş olan KAPİTALİST DİJİTAL Toplum AŞAMASI bu günkü KÜRESEL SERMAYE güçlerinin (niyetinin bu olup olmadığı hiç önemli değil) kaçırmayacağı bir fırsattır olduğu kesindir.

Şimdi bu ara girişten sonra ilerde tekrar bundan bahsetmek üzere konumuza devam edelim.

*TEZ: Burjuvazinin Üretim araçlarını eline geçirmesi ve kapitalist toplumu kurarak yaratığı Proletarya sınıfının emeği ile yaratığı artı değer ve kurduğu devlet sistemi.

*ANTİTEZ: Kapitalist toplumu kuran Burjuvazinin Artı Değer ve sermaye kazanma isteği sonucu Proletaryanın her gün biraz daha fakirleşmesi ve zamanla emeğinden başka kaybedecek bir şeye sahip olamamasıdır. Bu yapısı ile mahkum olduğu bu sistemden kurtulmanın tek yolu kendisinden daha kötü olanları örgütleyerek onlara öncülük yapmasıdır. İşsizler, güvencesi olmayan köylüler ile her gün işsizlere katılan küçük burjuva, lümpen proletarya ve diğer tabakalardan kaynaklanan insanların artması ve bu toplum biçiminden duyduğu rahatsızlıkların her gün biraz artarak sisteme karşı başkaldırmasına yol açacaktır. Bu rahatsızlığında tepkilere dönüşmesi ve bu tepkilerinde en kanlı yol ve yöntemlerle bazen şiddet baskı bezende savaşlarla önlenmesi kıyasıya devam edecektir.  

*SENTEZ: Bu sınıf mücadeleleri sonucu burjuvanın yönetemez proletaryanın da yönetilemez duruma gelmesi sonucu oluşacak olan bir devrim ile SOSYALİST TOPLUMUN kurulacağını öngörmektedir.

Burjuvazinin yapmış olduğu devrimle kurulan KAPİTALİST TOPLUMUN bağrında doğan ve gelişen PROLETARYA SINIFI onu da yıkarak kurulacak olan SOSYALİST TOPLUM ile ‘herkesten yeteneğine göre, herkese emeğine göre’ toplum biçimini kuracak. Daha sonrada sınıfların ortadan kaldırılmasını amaçlayan SOSYALİST TOPLUM ‘herkesten yeteneği kadar aşamasından ‘herkese ihtiyacı kadar’ olacak olan aşamaya yani KOMİNİST TOPLUMA ulaşacaktır.

Diyalektik ve Tarihsel Materyalizme göre paradigma bu olacak.

*Bu gerçekten böyle olacak mı?

*Yada bu artık gerçekleşmeyecek mi?

EMPERYALİZMİN GETİRDİĞİAŞAMA: KÜRESEL DİJİTAL SİSTEM.

Şimdiye kadar bütün anlattıklarımız aslında DİJİTAL ÇAĞIN başlamasını ilk dönemine tanıklık etmemizin de anlaşılmasını sağlamak içindir.

1789 Yıllında Fransa İhtilal linin başlattığı sanayi devriminin bütün gelişmelerinden geçerek geldiği zorunlu sürecin işçi sınıfı ve müttefiklerinin Burjuvanın hakimiyetine karşı süren mücadelesine rağmen sermayenin en gelişmiş düzeye ulaşmasıdır. Bu zenginliğe rağmen ise proletarya ve müttefiklerinin daha çok yoksullaşması ve işini kaybederek sokakta bile yaşayamaz duruma getirilmek istenmesinin KÜRESEL SAVUNUCULAR karşısında ki durumunu ele alacağız.

Bunu ele alırken de Sanayinin gelişmeyi sağlayan teknolojilere bağlı aşağıda ki aşamaları tekrar hatırlatalım.

1.Endüstri 1.0 Buhar,

2.Endüstri 2.0 Elektrik,

3.Endüstri 3.0 Elektronik,

4.Endüstri 4.0 Dijital ve Uzay,

Yine bunların hepsinin kullanılarak gelinen ve ilk defa kullanılan teknolojilerin son aşama olan ENDÜSTRİ 4.0DİJİTAL VE UZAY ÇAĞI döneminin ismini veren gelişmeleri sıralayarak devam edelim.

         a.Yapay zeka,

         b.3D (üç boyutlu) yazıcılar,

         c.Robotik ,

         d.Biyoteknoloji ,

         e.Nanoteknoloji

         f.Uzay teknolojisi,

artık küresel sermayedarların azınlığına hitap edecek yeni bir çağın başlangıcı olarak yeniden sistemin önünü kendi lehine açmak üzere uzun süreden beri oluşan şartlardan kendi yaşama biçimine uygun bir dünya kurmak istiyor. İşte bu yeni dünyanın adı DİJİTAL KÜRESEL UZAY ÇAĞI olarak söylenebilir.

Bunun için

*Uygun bir zamana: Pre Dijital,  

*Olanak sağlayan bir sebep: Savaş, Afet, Hastalık Vb.

*Kabul görecek bir zorunluluğa: Çoğunluğun rıza göstereceği bir yaşamsal kabul veya rıza göstereceği bir olay yada çaresiz bırakan bir algıya,

ihtiyacı vardır.

Artık Bunun CORONA ve DİJİTAL DÜNYA arasında ki ilişkinin DÜNYA KÜRESEL SERMAYE için yaratığı fırsatçılığı değerlendirmek isteyebileceğine değinebiliriz.

Önümüzde ki yazıda buluşmak üzere

Kalın Sağlıcakla.

Çok Okunan Haber

SEÇER, PARTİLİ GENÇLERİN KONUĞU OLDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ‘Gençliğin Politika …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla