Anasayfa / Güncel / SEÇER: “BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİMİZ BU YIL ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENİM GÖRECEK”

SEÇER: “BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİMİZ BU YIL ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENİM GÖRECEK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda “Akdeniz’den Toroslar’a”programına konuk oldu. Başkan Seçer, eğitimden esnafa, kadınlara yönelik çalışmalarından tarım üreticilerine desteklere kadar pek çok konuda Cem Kurtçu’nun sorularını yanıtladı.

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde üniversiteye hazırlan 4 bin 334 öğrenciden bininin bu sene üniversiteyi kazandığını belirterek, “Şu ana kadar bana gelen bilgilerde, 20 öğrencimiz tıp fakültesine girmiş. 35 öğrencimiz değişik branşlarda öğretmenlikle ilgili fakültelerimizi kazanmışlar. 7 öğrencimiz diş hekimliğini kazanmış. 6 öğrencimiz eczacılığı kazanmış. Hukuk kazanan öğrencilerimiz var, 17 hukuk öğrencimiz var. Mühendislik kazanan 35 öğrencimiz var” dedi.

Başkan Seçer, üniversiteyi kazanan öğrencilere yönelik ilk sene yaptıkları eğitim yardımlarını da bu sene artırdıklarını kaydederek, “Biz geçen yıl her öğrencimize 1250 TL yardım yapmıştık. Bu yıl da bunu bir miktar artırdık. 1400 TL bu yıl eğitim yardımımız olacak” diye konuştu.

Başkan Seçer, imzaladıkları MESDEM Protokolü’yle esnafların yaşadıkları sorunları bir çatı altında hızla çözeceklerini de belirterek, “Burada temel amaç esnafla belediye arasındaki iletişimi rahatlatmak, diyalogları artırmak. Belediyemizin esnafımızın sorunlarını çözmede daha hızlı hareket etmesini sağlamak gibi birçok amaç içeriyordu ve seçim sonrasında da zaten bunu biz seçim bildirgemize almıştık” ifadelerine yer verdi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’na konuk oldu ve Cem Kurtçu’nun sorularını yanıtladı. Esnafa ve kadınlara yönelik çalışmalarından tarıma desteklerine kadar pek çok konuya değinen Başkan Seçer, eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayarak, “Eğer çağdaş bir Türkiye yaratacaksak, müreffeh bir Türkiye yaratacaksak, dünyayla, diğer ülkelerle her anlamda rekabet edebilen bir ülke yaratacaksak bunu eğitimle çözeceğiz” dedi.

 

“Binin üzerinde öğrencimiz bu yıl üniversitelerde öğrenim görecekler”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8 şubeyle hizmet veren Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nin sayısını bu sene Bozyazı’da açacakları yeni şubeyle 9’a çıkartacaklarını belirten Başkan Seçer, merkezin yanı sıra kırsaldaki öğrencilerin eğitimlerine de büyük önem verdiklerini vurguladı.

Seçer, kurs merkezleri bünyesinde 170 civarı öğretmenin hizmet verdiğini, bu sene eğitim kadrosunu artırarak 200’ün üzerine çıkarttıklarını söyledi.

Başkan Seçer, ayrıca bu sene Büyükşehir Belediyesi’nin kurs merkezlerinde öğrenim gören 4 bin 334 öğrenciden binin üniversiteyi kazandığını vurguladı.

Başkan Seçer, şunları kaydetti: “Üniversite sonuçlandı. Sınav sonuçları geldi. Bizim açımızdan yüz güldürücü. Çocuklarımıza en azından bir imkan sunmak. Şimdi bizim bu yılki sınav sonuçlarına göre ilk 50 binde 124 öğrencimiz yer aldı. Hatta bunlardan 65’i ilk 20 binde. 24’ü de ilk 19 binde ve 8’i ilk 5 binde yer aldı. İyi bir başarı olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki yıl daha da iyi olacağız. Çünkü yaklaşık 170 öğretmenle hizmet veriyorduk. Şu anda 200’ün üzerine çıktı. 50’nin üzerinde değişik branşlarda, eksik olduğumuz branşlarda eğitim ve öğretim sezonuna hazırlığımızı tamamladık, öğretmenlerimizi bizim eğitim kadromuza dahil ettik. Bu yıl bin üzerinde öğrencimiz üniversiteli oldu. Şu ana kadar bana gelen bilgilerde, 20 öğrencimiz tıp fakültesine girmiş. 35 öğrencimiz değişik branşlarda öğretmenlikle ilgili fakültelerimizi kazanmışlar. 7 öğrencimiz diş hekimliğini kazanmış. 6 öğrencimiz eczacılığı kazanmış. Hukuk kazanan öğrencilerimiz var, 17 hukuk öğrencimiz var. Mühendislik kazanan 35 öğrencimiz var. Değişik meslek gruplarında, sağlık alanında, diğer farklı sosyal bilimler alanında binin üzerinde öğrencimiz bu yıl üniversitelerde öğrenim görecekler.”

“Bu yıl 1400 TL eğitim yardımımız olacak”

Başkan Seçer, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini kazanan Mersinli öğrencilere ilk seneye mahsus yapılan öğrenim yardımlarında da bu sene artış yaptıklarını belirterek, “Biz geçen yıl her öğrencimize 1250 TL yardım yapmıştık. Bu yıl da bunu bir miktar artırdık. 1400 TL bu yıl eğitim yardımımız olacak. Üniversiteyi kazanan her öğrencimiz bundan yararlanabilecek. Herhangi bir ayrıma tabi olmadan yeter ki Mersin’de ikamet eden bir ailemizin çocuğu olsun. Hemşehrimiz olsun. Bu yıl da yaklaşık 8 bin öğrenci öngörülüyor. Bu öğrencilerimiz de eğitim yardımlarımızdan faydalanacak” dedi.

“Bizim için eğitim her şeyin üzerinde”

Kız çocuklarının eğitimine büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Seçer, Gülnar’da açacakları 128 öğrenci kapasiteli misafirhane ile kırsalda yaşayan kız öğrencilerin ilçe merkezindeki eğitim olanaklarına destek sunacaklarını belirtti. Ayrıca “Kır Çiçekleri Projesi” ile de ilköğretim beşinci sınıftan itibaren çeşitli branşlardaki spor dallarına yönelen kız öğrencilere destek sunacaklarını kaydetti.

Başkan Seçer, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Eğitim, hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyoruz, biz bu prensiple hareket ediyoruz. Bizim için eğitim her şeyin üzerinde. Eğer çağdaş bir Türkiye yaratacaksak, müreffeh bir Türkiye yaratacaksak, dünyayla, diğer ülkelerle rekabet edebilen her anlamda rekabet edebilen bir ülke yaratacaksak bunu eğitimle çözeceğiz” dedi.

Tarım üreticilerine yeni destekleri anlattı

Başkan Seçer, tarımsal üretim yapan küçük ölçekli üreticilere, aile işletmelerine ve özellikle kadın üreticilere yönelik desteklerini sürdüreceklerini açıkladı. Bu kapsamda “Hadi Gel Köyümüzde Destek Verelim” projesi kapsamında 5 yıl süreyle hayvancılıkla uğraşan ailelere keçi ve koyun desteği sağlayacaklarını, bu yıl 60 aileye 25’er koyun veya keçi desteğiyle toplam 1500 hayvan dağıtımı yapacaklarını kaydetti. Başkan Seçer ayrıca “Lavanta Fidesi Dağıtım Projesi” kapsamında bu yıl dağıtılan 100 bin lavanta fidesinin sayısını gelecek yıl 250 bine çıkartacaklarını söyledi.

Sulama borusu, fide, fidan, alet ve ekipman desteklerini de sürdürdüklerini belirten Başkan Seçer, gelecek yıldan itibaren 200 dekarlık bir alana tekabül edecek şekilde 200 üreticiyle yüzde elli hibeli sera naylonu dağıtımı yapacaklarını açıkladı. Bu yılın Eylül ayının ilk haftasında ise 1100 üreticiye Akdeniz sineğiyle mücadele kapsamında tuzak dağıtımı yapacaklarını belirtti.

“Temel amaç esnafla belediye arasındaki iletişimi rahatlatmak”

Başkan Seçer, geçtiğimiz günlerde Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile imzaladıkları Mersin Esnaf ve Sanatkâr Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (MESDEM) protokolüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Protokol, Başkan Seçer’in seçim öncesinde sözünü verdiği Esnaf Masası’nı da kapsıyor. Ulu Çarşı’da hazırlıkları tamamlanan Esnaf Masası’nı da ilerleyen günlerde hizmete açacaklarını belirten Başkan Seçer, ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin Alo 185 çağrı hattıyla da esnaflara hizmet vereceklerini belirtti.

Üç kademeli bir yapıyla kentteki esnafın sorunlarına ve taleplerine hızla yanıt vermeyi amaçladıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Burada temel amaç esnafla belediye arasındaki iletişimi rahatlatmak, diyalogları artırmak. Belediyemizin esnafımızın sorunlarını çözmede daha hızlı hareket etmesini sağlamak gibi birçok amaç içeriyordu ve seçim sonrasında da zaten bunu biz seçim bildirgemize almıştık. Geçtiğimiz günlerde Esnaf Odası Birliğiyle yaptığımız bir protokol imza töreniyle hayata geçirmiş olduk. Hayırlı olsun diyorum Mersinimize. Çünkü Mersin’imiz için önemli. 55 binin üzerinde Mersin’de işyeri bulunuyor. Farklı mesleklerden toplamda 69 odamız var. Hal böyle olunca esnafımızın ne kadar önemli bir yer tuttuğunu, Mersin ekonomisine ne derece katkı sunduğunu görmek mümkün. Ayrıca tabii ki buralarda yaklaşık 200 bin insan çalışıyor. Onların da istihdamını düşünürsek, çok önemli bir alan esnaflarımız” dedi.

Çok Okunan Haber

Dünyanın En Büyük Bilişim Teknolojileri Krizine Uzman Açıklaması …

Küresel çapta havayolları, havaalanları, medya, telekom, bankacılık, sağlık sistemlerine kadar pek çok sektördeki operasyonları alt …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla