Anasayfa / Güncel / NEVZAT UĞURLU:VİRÜS ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNÜ ÇÖKERTTİ

NEVZAT UĞURLU:VİRÜS ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNÜ ÇÖKERTTİ

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid 19 virüsü ekonomik yönden en çok hasar verdiği sektörlerden biride araç kiralama firmalarıdır.

Araç kiralamacıları konfederasyonu Doğu Akdeniz Bölge başkanı NEVZAT UĞURLU ile pandemi dönemini konuştuk.

DEĞERLİ BAŞKAN :CORONA VİRÜSÜNDEN OTO KİRALAMACILAR OLARAK NASIL ETKİLENDİNİZ ?

Başkan Uğurlu :Oto kiralama sektörü olarak bizlerde dünyayı saran ve ülkemizi de etkisi altına alan bu salgın dan olumsuz etkilendik.Araçlarımızı kiraya veremez olduk ve maddi açıdan genel olan giderlerimiİ  karşılayamaz hale geldik.İnsanlarımız tabikide bu salgın virüsden dolayı tedirginler ve araç kiralama yapmamaktadırlar.Bizler en başta ve en önemlisi  Dükkan kiralarımızı ödeyememekteyiz,bunların yanı sıra Elektrik,su,telefon ve doğalgaz gibi giderlerimizde bulunmaktadır.

SAYIN BAŞKAN :DEVLETİMİZİN AÇIKLADIĞI COVID-19 İÇİN YAYINLADIĞI DESTEK PAKETİNİN İÇERİSİNDE SİZLERİ DE KAPSAYAN GİRİŞİMLER OLDUMU OLDUYSA BUNLAR NELERDİR ?

BAŞKAN UĞURLU:Devletimizin bu salgının başında açıkladığı destek paketinin içerisine devlet büyüklerimize ve gerekli bakanlıklara yapmış olduğumuz müracatlar ve baş vurular neticesinde Oto kiralamayı da bu paketin içerisinde kabul ettirmeyi sağladık.Oto kiralama bir meslek olmaması halinde bu paketin içerisine girmeyi ve devletimizin dikkatini çekmeye başardık,lakin Oto kiralamacılar olarak sadece Araçalarımıza kullanmış olduğumuz kredileri erteleye bildik ,bu ertelemelerimizde tabiki faizler orantısında gerçekleşmiş bulunmaktadır.

SAYIN BAŞKAN :OTO KİRALAMACILAR OLARAK İŞ YERLERİNİZİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN ESNAF SANATKARLAR ODALARINDAN YADA TİCARET SANAYİ ODALARINDAN NE GİBİ DESTEKLER GÖRDÜNÜZ YADA GÖRÜYORMUSUNUZ?

BAŞKAN UĞURLU :Tüm esnaf arkadaşlarımıza olduğu gibi biz otokiralamacılar olarak da oda ya olan kayıtlarımızlar doğrultusunda Devletimizin açıklamış olduğu birkaç devlet bankalarından esnaflara açılan kredi imkanlarından faydalanmaya çalışıyoruz lakin bunda da olduğu gibi bizler esnafsanatkarlar ve ticaret odalarından şunları istemekteyiz ,bu krediden tüm esnafların koşulsuz faydalanabilmesini ve var ise oda borçlarının bu süreçte dondurulmasını yada ertelenmesini istiyoruz ki bu kredi den tüm esnaflarımız rahatlıkla faydalana bilsinler.Tam anlamıyla oto kiralama  üzerine henüz yapılan bir düzenleme bulunmamaktadır.

SAYIN BAŞKAN :ŞEHİR DIŞINA YAPILAN SEYAHAT YASAKLARINDAN OTO KİRALAMACILAR OLARAK NASIL VE NE YÖNDE ETKİLENDİNİZ.

BAŞKAN UĞURLU:Biz oto kiralamacıları tüm türkiye geneline araç kiralaması yapmaktayız daha öncede belirttiğim gibi insanlarımız  tereddüt için de olduğu için kiralamalarımız durdu.Fakat bu yasakla beraber bir çok vatandaşımız Türkiye’nin tüm illerinde mahsur kaldı valilikler den alınan izinler sonucunda  şehirler arası ulaşım aracı bulanlar illere gidebildiler,gidemeyenler şoförlü yada şoförsüz araç kiralama yaparak gitmek istediler fakat bu yasaktan dolayı,kiralama işlemleri yapamadık ve vatandaşlarımıza yardımcı olamadık yardımcı olamamızın sebebi şehir dışına çıkıcak olan araçlarımıza hiçbir türlü yasal izinleri alamamızdır.Bu sebepden dolayı müşterilerimize ve mahsur kalan vatandaşlarımıza yardımcı olamamanın üzüntüsünü zaman zaman yaşamış bulunmaktayız.Umuyoruz en kısa sürede normal hayatımıza geri dönebiliriz.

 

 SAYIN BAŞKAN :ARAÇLARINIZIN DEZENFEKTE İŞLEMLERİNİ NASIL YÜRÜTÜYORSUNUZ DEZENFEKTE YAPIYORMUSUNUZ?

BAŞKAN UĞURLU: Bu salgın virüsünden önce de tabiki tüm araç kiralamacılar olarak araçlarımızı,müşterilerimize genel temizlikleri yapıldıktan sonra teslimini yapmaktaydık.Bu salgın dan sonra kiralama yapılan tüm araçlarımız itina ile dezenfekte edilerek müşteriye teslim edilmektedir,müşteriden geldikten sonrada yine dezenfekte işlemi sağlanmaktadır. Müşterilerimizin sağlığı bizler için herşeyden önce gelir.

SAYIN BAŞKAN : BU VİRÜS BEKLENDİĞİNDEN DAHA UZUN SÜRER İSE OTO KİRALAMA ŞİRKETLERİ ESNAFI OLARAK EKONOMİK OLARAK NASIL DAYANACAKSINIZ.

BAŞKAN UĞURLU :Bu süreçte elimizden geldiği kadar,ayakta kalamaya çalışıyoruz lakin dediğiniz gibi beklendiğinden uzun sürer ise,işte o zaman  biz oto kiralamacılar olarak çok sayıda esnaf arkadaşımız kepenk indirecektir ve dükkan kapamaya kadar gider bu durum .Bizler işimizi ve ekmeğimizi oto kiralama işi yaparak  idame ettirmekteyiz lakin virüs beklendiğinden uzun sürer ise bir çok banka ve finans kuruluşlarından araçlarımız için kullanmış olduğumuz kredileri ödemediğimiz zaman araçlarımızı da kaybetmiş olacağız.  Umut ediyoruz ki beklendiğinden uzun sürmez tüm esnaf arkadaşlarım işlerine kaldığı yerden devam eder ve kimse ekmek kapısını kaybetmez.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla