Anasayfa / Güncel / NEFİSE CANARAN :*ZAMAN KESİN ÇÖZÜME ODAKLANMAK ZAMANI*

NEFİSE CANARAN :*ZAMAN KESİN ÇÖZÜME ODAKLANMAK ZAMANI*

Bir felaketi yaşadık. Bu süre içinde daha büyük felaket olmaması adına bizzat sahada aç, uykusuz görev başında olan Büyükşehir Belediye Başkanımızdan, İlçe Belediye Başkanlarımızdan, Meski yöneticilerimizden, İl Afet e Çevre Koordineye bağlı tüm sahadaki EKİPLERden Allah binlerce kez razı olsun..
Ne yazık ki hep geçti bitti diye yine yeniden tarih tekerrür etti bugüne kadar ve yine neyazık ki anlık gecici çözümlerle.
Adına afet desekte, saatte metrekareye devasa yağış düşsede ; sorunun ana temeli doğadan değil insanoğlu elinden oldu hep..Doğa sadece üzerine düşeni yaptı. Önce bu gerçekle yüzleşmek zorundayız.
Dere yataklarına özellikle Yenişehir ve Toroslarda kısmen diğer ilçelerde 20_25senedir iskan verilmesi, suyu gerektiğinde tutacak ağaçlık alanların sırf rant uğruna isakanlaştırılması, DSİ ve yerel yönetimlerin dere islahı konusunda yavaş hareketi, suyun sele dönmeden denize ulaşmasını sağlayacak teknik alt yapının kente göre adaptasyon eksikliği ,bunları görüp sessiz kalanlar vs, vs , vs..sebeplerin başlıcaları ve bu birkaç yılın değil 20_25 yılın getirisi.. Tabi tüm bu dere yataklarına iskan verilirken hem iskana onay verenlerin hemde sessiz kalanların!!!!! bu tekrar tekrar yaşanan ve malı geçtik can kaybı olan dramatizeyi görüp nasıl vicdanen rahat uyuduklarınada şaşırıp kalıyor insan.
Artık sebepleri tartışarak, suçlamalarla uğraşarak geçirilecek zamanı aşalı yıllar yıllar oldu. Zaten her yaşanan afet sonrası medya, yetkili olanlar söz alır sonra su akar, söz unutulur gider çabuk unutuyoruz çünkü.
Nokta atışı çözüm gerekiyor..
MERSİN Büyükşehir Başkanımızın yaşananlar adına; hem belediye hem il acil durum koordinenin nekadar personel, araçları teyakkuz halinde hazır olsa ve gerçekten canvari mücade edilsede en az zayiat adına esasen sonuç odaklı çözümün gerektiğini afet süresince tüm kenti 7-24dolaşarak gözlemlemlediğini ve ilçe belediye başkanlarımızla koordine ile sonuca götürecek teknik çalışmalar başlatacağını düşünüyorum, Sonuç odaklı bu çalışmada DSİ de kendine düşeni yaparsa ama yerel yönetimle ortak koordine ile birdaha böylesi afetlere maruz kalmayız Mersin halkı olarak.

Dip not: Bu yaşanan afet süresince akılda kalacaklardan biride okulların tatil olmayışı oldu ..Okulların tatil edilmeyişi, yürekleri ağza getirdi. Çocukların sular içinde kalıp hasta olması riski bir yana taşımalı sistem ile trafiğe çıkan araçların kaza tehlikesi, sele kapılma riski, okullara sel basma riski, çocukların okullarda mahsur kalma riski, ailelerin korku dolu saatleri VS vs, sonrası kısmı olarak tatil edildi belli bölgelerde.

Çok Okunan Haber

SEÇER “KEMERLERİ SIKALIM DA SİZ YAŞANTIYA DEVAM EDİYORSUNUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Uyutmayacağız, kısırlaştıracağız “Kabul etmemiz mümkün değil” CHP’li Mersin Büyükşehir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla