Anasayfa / Güncel / NEFİSE CANARAN: *Normalleşmek için evinden çıkmaaaa!*

NEFİSE CANARAN: *Normalleşmek için evinden çıkmaaaa!*

Bugüne kadar corona virüsü ile ilgili yazmak istemedim bilim adamlarının özelliklere enfeksiyon konusunda uzmanlaşmış bilim adamlarının ve Sağlık Bakanımızın yorumları öncelik olmalı.
Zaten kafalar karışık herkes bir şey söylüyor dahada allak bullak oluyoruz, tsunami ruhlar ve tabi allak bullaklığın sonucu  ruhumuz hastalanınca bedenimizde hastalanma riski taşıyor sırf bu yüzden.
Vaka haritası açıklandı, hemen MERSİN vaka sayısı 9 işte sosyal mesafe korunuyor, işte hava sıcak  oyüzden yorumları edildi.
Sosyal Mesafe korunuyor  ve insanlar sokağa çıkmıyora kısmen katılıyorum ne yazık ki çok küçük bir kısmen; ha , birtek hava yağmurlu ve soğuk olunca çıkılmıyor desemde  o yağmurda,ve soğukta çıkanları gördü bu gözler. Hatta gecenin körü büyüklerimizi, gençlerimizi de gördü..Spor sevdalısı çıktı heryaştan herkes..Resmi işler için yine sabahın köründe açılmadan kurumlar kapı önlerindeki yerlerini alıyorlar..
Sosyal mesafeye  gelince; neyazık ki oda çok uygulanmıyor  halk tarafından, uygulayanlarada saygıları yok! Sorumsuzluk.
Yollara, oraya buraya maskeler, eldivenler atılıyor.. Ötesi ;sırf normal hayatımızın devamlılığı için, mücade edenlerde saygısızlık onlarında evde dört gözle bekleyenleri var..
Sıcaklık yüzünden olsa; şuanda Güney Amerika, Afrika yani sıcak bölgelerde görülmezdi. Mutasyona uğramaması yaz için temenni bilim insanlarına.Aslında tüm insanlığın ortak temennisi.. Duası hatta..
Sayın Sağlık Bakanımızın vaka haritasını vermesi sadece Bakan beyinde ifade ettiği gibi tüm Türkiye’de götürüldüğünü kanıtı bunu .” VİRÜS ARTIK 81 İLİMİZDE. Düne kadar vakaya rastlanmayan ilimiz vardı. Şimdi ise virüsün görülmediği şehir yok. İki yeni tanı tabloyu değiştirdi. Tüm şehirlerimizde hareketliliği azaltmak zorundayız. Evde kalmak istisnasız her yerde önemli.”
Mersinde vakanın 9 olması, tanı kiti yapılan kişi sayısının az olmasıyla da doğru orantılı olabilir ayni ilk günlerdeki Türkiye verileri gibi, dünyadaki veriler gibi.
Yapılacak tanı kitleriyle ancak, pozitifler yakalanıp zincir kırılacak ve yayılmanın önlenmesi içinde izole, önlemlere İTİRAZsız uyulacak .Ve Suya Sabuna dokunulacak!
Bundan başka yol yok!
MERSİN ;emekli kenti  belli yaş üzeri yoğun, ayni zamanda liman ve kara nakliyesinin olduğu, ayni zamanda öğrenci vede Suriyelilerin olduğu bir kent, sürekli sürkülasyon halindeydi son zamana kadar. Ötesi yayla yollarından bile diğer şehirlere gidilebiliyor, gelinebiliyordu.Otoban yeni yol harici, eski yolda kullanılıyordu..
Mevsimlik işçiler keza  hala şehirde.. Onlardansa giden ve gelenler oldu, ayni Mersin’ de yaşayan öğrencilerin başka şehirlerden geldiği gibi..
Diğer yandan kent sakininin kafasında farklı sorular var! Mersin’de umreden gelen karantinaya alınan son kafile öncesi kaç kişi vardı bunlara ulaşılıp, karantinaya alındı mı, test yapıldı mı ? Sağlık Bakanımızın açıkladığı pozitif çıkan 601 sağlık çalışanından Mersin’de olan var mı?
İtalya gibi, vaka sayısı az yerlere yığılma riskini önlemek lazım. Herşeyin ötesi, tüm yasağa, rica ya, önleme rağmen sokağa çıkan insanlar var!! Kesinlikle çok dikkat edilmeli. Panik, rehavet yok önlemlere uymak var ;hem kendimiz hem sevdiklerimiz, hem bizler için sevdiklerini arkada bırakıp, sokağa çıkan; kolluk kuvvetleri, polisimiz,  sağlık çalışanlarımız, yerel yönetim personellerimiz için ve de ekmek parası için mecburen evden çıkan işçimiz, esnafımız, market çalışanımız, kargo, servis çalışanlarımız vs için..Onlar acaba evimizde kalanlara, her akşam kendimiz yerine ölümü mü götürüyoruz endişesinde.
Evde Kal MERSİN!!
Mecbur olmadıkça Evinden Çıkma!
Hayat eve sığsın, sizin, sevdiklerinizin sağlığı için..
Panik yok ama rehavette yok önlemlere uymak var!

Çok Okunan Haber

SEÇER, PARTİLİ GENÇLERİN KONUĞU OLDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ‘Gençliğin Politika …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla