Anasayfa / Güncel / NEFİSE CANARAN: Kadın kadına omuz vermedikçe bu hikaye yılan hikayesi..

NEFİSE CANARAN: Kadın kadına omuz vermedikçe bu hikaye yılan hikayesi..

Kadın olarak dün neredeydik, bugün neredeyiz ?

Emekçi kadın olarak dün neredeydik, bugün neredeyiz?
Aaa o kız nasıl gelmiş o göreve cvsi yok ki doğru dürüst denilen kadınlar
Kocası, eski kocası,sevgilisi tarafından dövülen hatta öldürülen kadınlar..
Bir başka kadınla metres, kuma olarak hayatı, kocayı paylaşan kadınlar…
Siyasette sadece kadın kolları başkanlığı ile avutulan,parti liderliği, vekil, başkan, meclis üyeliği koltuğunda oturan bir elin parmakları kadar az olan kadınlar..
Diğer elin parmakları kadar az olan başhekim, yönetici kadınlar..
Çocuk gelinler olan kadınlar..
İş hayatında emeğinin hakkını alamayan kadınlar
Ev içi emeği hakkının adı yok bile..
Dün neredeysek bugünde ayni yerdeyiz çok adım attık yok bakanlık nezdinde yok efendim yerel yönetimler nezdinde kurulan daire başkanlıkları çalışmaları ile, yok o yok bu projeler ile diyerek kendimizi kadırırız hiç bir adım, proje yeterli değil, oyüzden eğlence, çangı, çengi ile bugün bizim günümüz modu sadece makyaj olur ve gün bittiğinde gerçekleri görüveririz kadınlar.. Taki bir yıl sonraki 8 marta kadar o gerçeklerle yüzleşir sonra yine makyaj, pembe gözlükler ile… Dün neredeysek bugün oradayız görünen oki birleşmezsek yarında ayni yerdeyiz.. Ne bir adım geri ne bir adım ileri.. Kadınlar bu ülkenin yarısını geçkin nufüsa, sahipken bu yerinde sayma sadece yine kadınların suçu. Bakın ” Kadınlar, İş Dünyası ve Hukuk ” raporu bunun kanıtı..

Bir kadın, erkek gibi nerede yaşamak istediğini seçebiliyor mu?
İstihdamda cinsel tacizle ilgili düzenleme var mı?
Eşit işe eşit ücreti öngören kurallar var mı? Kadınlar da erkekler gibi tehlikeli, zorlayıcı işlerde çalışabilir mi?
Evli bir kadının yasal olarak eşine itaat etme sorumluluğu var mı?
Aile içi şiddetle ilgili özel düzenleme bulunuyor mu?
Kanunlar ev içi emeği koruyor mu?
Dünya Bankası’nın yayımladığı ” Kadınlar, İş Dünyası ve Hukuk ” raporu yukarıdaki kriterlere bakılarak son 10 senenin zaman dilimi baz alınarak hazırlanırken, dünya genelinde; erkek ve kadınlara yasal olarak eşit ekonomik haklar veren ülke sayısı sadece 6. Türkiye ise listede 187 ülke arasında 85. sırada yer almıştı ve iki cinsiyet arasında, %100 eşitliği sağlayan ülkeler sadece Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya, Lüksemburg, İsveç.
ABD yüzde 85 ile ilk 50 ülke arasına giremezken listenin son sıralarında Ortadoğu ülkeleri . Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan %25 ile sonuncu.
Raporda, “Bu refomlara kadınların iş yerinde cinsel tacizden korunmasını amaçlayan 35 ülkedeki yasal değişlikler de dahil. Reformlarla, iş yerlerinde korunur hale gelen kadınların sayısı 10 yıl öncesine kıyasla yaklaşık 2 milyar arttı” deniliyor.Ya Türkiye’de.Ülkemiz o 2 milyar kadının arttığı denilen kısmın içinde mi?
Dünyanın en yoksul ülkelerinin bulunduğu Sahra Altı Afrika bölgesi, son 10 yılda cinsiyet eşitliği alanında en çok reformu yapan yer.
cinsiyet eşitliğini artıran olumlu yasal reformların da yapıldığını belirtti. 33 ülke babalık izni uygulamasını getirirken 47’si de aile içi şiddete karşı yasalar çıkarttı. O Yasaların yaptırımı nekadar?
Türkiye ayrıca raporda, seyahat özgürlüğü ve varlık yönetimi alanlarında tam puan alırken eşit maaş, emeklilik ve iş yönetimi alanlarında düşük puanda.
Kadın kadına omuz vermedikçe bu hikaye yılan hikayesi..

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla