Anasayfa / Güncel / NEFİSE CANARAN: GİRİŞTEN ARTIK GELİŞMEYE YOL ALMA VAKTİ ZAMAN

NEFİSE CANARAN: GİRİŞTEN ARTIK GELİŞMEYE YOL ALMA VAKTİ ZAMAN

Bugün bir arkadaşım anlattı  özel hastahanelerden birinde  anjiyo olmuş  ameliyatı  öncesi  sormuşlar stant yerli mi Avrupa mı diye ona göre sonrası faturaya yansıyacak malum , sonra 2 sıfırlı bir rakam eee bitmedi birde balon patlatma parası 3 sıfırlı ama ama indirimli şukadar…
Bir yandan sağlık sorunlarıyla uğraşırken insanlar diğer yandan sektörün  bir etürlü rayına girmeyen kendi içsel sorunlarının hedefi olmaktan kurtulmaya çalışmakla mücadele etmek zorunda.
Hasta, hastane ve sağlık personeli, ilaç, hizmet sunumu, sigorta ve tıbbi cihazları ile  dinamik yapı sağlık sistemi..
Çok geniş bakış açısıyla bakmalı bu yüzden.. Birkaç pencereden bakmak..
Özel hastaneler pazardaki payı 2019’da % 13’lerdeydi, yeni yılın ilk ayındada çok değiştiği söylenemez  ve neyazık ki  düşüşte… . Sektör daralıyor  tabiri caizse ışık hızıyla..
Sebep? Birinci sırada ” kamunun özel hastanelere ödeği payın aynı oranda kalması sonucu  artan maliyetler ve artan maliyetleri  fiyatlara yansıması ”  yer almakta .
SGK’lı hasta kaybı sebeplerden bir diğeri. . .
Özel sağlık sigortası poliçelerinin yüzde 20-25 oranında zamlanmasının bu poliçeleri yaptıranların oranlarını düşürürken, bundan dolayı yaşanan hasta kaybının ise yüzde 20’lere ulaşması, nüfus artışı ve 65 yaş üzeri çoğalım daralmadaki diğer etkenlermiş. Lüks gruba girenler sağlık turizmi ile ayakta kalmaya çalışıyorlar,diğerleri ise kapıya kilit vurmamak için mücadelede..Çoğu kaybediyor savaşı. Her kilit vurulan hastahane işsiz kalan sağlık personeli demek neyazık ki.. .
Bir diğer pencereden bakalım..
Sağlık ve ilaç sektörü CEO’larının ana gündem konusu  neymiş biliyor musunuz? Bir yandan şirketlerinin yetkinliklerini ve gelir akışını iyileştirirken, bir yandan da yeni pazarlara ve dijital çözümlere doğru nasıl ilerleyebilecekleri gündemleri,
Kamu ve özel  sektör sağlık harcamaları ile kişi başına düşen sağlık harcamasının artmasına rağmen, kişi başına sağlık harcamasının birçok gelişmiş ülkenin gerisinde kalması, ekonomik belirsizliğin artışı,  yapay zekâyla gelen dönüşüm süreci ve üstüne artan maliyetler, kaynak kısıtları, rakamlar, ticari kafa pazarlıklar, . rekabet… Bilbordlarda ki reklamları..
Hasta sağlık sektörü tedavisi belli…
Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken,denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu Kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve
–  “Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun ?” diye sorar.
Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları İçin” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla:
–  “İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var.Hepsini atmanıza imkan Yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?” der.
Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi,
– “Bak Onun İçin Çok Şey Değişti,” karşılığını verir
Olay bu .
Ötesi berisi ile olay bu

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla