Anasayfa / Güncel / NEFİSE CANARAN: *EVLERDEYKEN* *Covit 19 günlerinde.. ..*

NEFİSE CANARAN: *EVLERDEYKEN* *Covit 19 günlerinde.. ..*

Pandomi günleri herkes uzun bir süre evdeydi , Banyo, çamaşır,coronaya karşı hijyen savaşı temizlik, rezerveler doldu boşaldı sürekli.. Yemekler yapıldı a tabi evde olunca herkes, mutfak masrafıda arttı. Stok harici ARTAN kısmı saymıyorum bile zaten mutfak ve hijyen masrafı ay sonlarında kredi kartı ekstrelerine yansıyan kısımdı.Baktupınızda diğer aylara göre o kısım 2 hatta 3 kat arttı.. Yemekler yapılırken malzemeler,yemekler yendikten sonrası makinede yada elde bulaşıklar 3 öğün yıkandı.. 3 öğün evde olanlar el yıkadı, diş fırçaladı, su içildi, çaylar, kahveler yapıldı sürekli a tabi Ramazanda sahurda vardı oldu mu 4 öğün .. .. Evde hayat ile elektrik ve su tüketiminde ister istemez arttı.. Doğalgaz da keza..
Biran önce corona belası defolup gitsinde hayat normalleştin artık istiyoruz.
Bizler hepimiz çok azımız hariç, faturalarımızda tutarlara bakıyoruz.
Öncelikle ben; tutar değil tüketimle konuşmaktan yanayım su, elektrik, doğalgaz da herzaman. Her ay kaç metreküp su harcıyoruz? Kaç kişilik aileyiz? Yaz, kış farkı ne tüketimletimizde?
Hangi aylar yükseliyor metrekübümüz?
Mesela benim yaz ayları nisandan itibaren yükselir tüketimim suda da, elektrikte de. Doğalgaz sıfırlanır neredeyse.. Bu Pandemi günlerinde herkes evde olunca daha da yükseldi tüketim.. ..Vatandaş birde gelip geriye dönüp fatura endeks dökümü aldığında endeks ve tutarlarıda gördüğünde 40-50lira geliyormuş lafı hikaye oluyor geçmiş dili zamanın.. Ha pandomi gibi ev ahalisinin olduğu olağanüstü olası halde , güneş enerjisi bozulduğunda, su tesisatı arızasında faturalara yansıyor.
Her evde biri ne olursa olsun su saati, elektrik saatini bir ay içinde kontrol etmeli.
Tüm çeşmeler kapatıp saate bakmalı bir dönüş varsa kadranında sorun var demek ya güneş enerjisi, ya tesisatta, zaten kadran dönüyorsa; diğer şıklar okuma hatası ve saat bozuksa fatura tirazınızda kontrollerde düzeltiliyor.
Tüm şıklar elendiğinde tek şık kalıyor, kullanmışsınızdır . Ayni şekilde elektrik saati içinde yapılmalı evde buzdolabıda dahil prizden çekilip elektrik saatine bakılmalı aralıklarla.. Enerjisa, çok elektrik saatiniz bozuk değip değiştirip üzerinde raiç fiyatta fatura gönderiyor bir kaç aylık ABONELERİNE ondan sonra sudan o döneme ait tüketimle götürülüyor ki, elektrik faturası düzeltilsin diye elektrik faturası itirazlarında. .. BİRDE su faturaları yükseldi geçmiş aylara göre diyen vatandaşın elektrik faturaları ne durumda onu karşılaştırmak gerekir bu Pandemi Covit 19 döneminde? Unutulmaması gereken en önemli şeyde; SU… Dünyada savaşlara neden olan canlının olmazsa olmazı; tüketirken fiyatının cebimizi yakacağını hesap ederken, dünyanın geleceğinin suya bağlı olduğunu bilerek ve her damlanın bir cana can kattığını hesap ederek tüketmesi insanoğlunun.. Keza elektriğide sonuçta su var yine başrolünde elektriğin.SU..SU…SU…
Teknoloji sayesinde ;
Meski watsap ve mobille fatura itirazınız tabi abonelikleri ilgili tüm işleriniz keza vatandaşa büyük kolaylık sağlıyor Ama önce ilk yapmanız gereken ;su saatinize bakın tüm çeşmeleri kapatarak, saat kadran dönüyor mu diye, evde tesisat ve güneş enerjisiyle ilgili arıza var mı kontrolünü siz yapın… İlk baştaki yazdığımı tekrar edicem sorun kendinize suda ve elektrikte aylık tüketimimiz nekadar hangi aylar daha çok tüketiyoruz biliyor muyuz diye ?

Çok Okunan Haber

İstanbul’da anketlerde Ekrem İmamoğlu mu Murat Kurum mu önde? İşte 6 anket şirketinin sonuçları

İstanbul’da anketlerde Ekrem İmamoğlu mu Murat Kurum mu önde? Altı farklı anket şirketinin İstanbul’da yaptığı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla