Anasayfa / Güncel / NEFİSE CANARAN: Deprem öncesi

NEFİSE CANARAN: Deprem öncesi

Bir ev alıcaksınız,en son yapı ruhsatı, yapı izni, inşaatta kullanılan malzeme kalitesi, hangi zemine yapılmış yapıldığı zemine uygun mu? Bu sorulara cevap arayan yoktur…
Ev güneş görüyor mu, modern mi, keseyede uygun mu bitti gitti. Bu kira için baktığınız içinde  geçerli.Daskı su , doğalgaz, elektrik aboneliklerinde istendiği için kayda alırsınız..  Nekadar kaybettiklerimiz için canımız yansada, nekadar kurtulanlar üşüyor şimdi orda napıcaklar ev yok eşya yok  diye üzülsekte( ki tüm ülke bunun için tek yürek oldu)  ;çok  büyük enerji çıkışını ucuz atlattık son depremle, uzmanların söylediklerine göre.
Ya çok ucuz atlatılmasaydı?
Ötesi müdahalede gerçekten çok iyiyiz, arama kurtarma da.Afad,Belediyelerin itfaiye ekipleri, Jandarma arama kurtarma, Akut VS vs hepsi profesyoneller hepsi birer kahraman.. Öyle kolay değil arama kurtarma, beceri, bilgi, tecrübe ister, ekip çalışması ister ;herşeyi geçin kelle koltukta canını düşünmeden can kurtarmak dedim ya hepsi birer kahraman..
Arama kurtarma, lojistik VS getçekten çok iyiyiz anında organize ile deprem sonrasında
Ama asıl deprem öncesinde iyi olmak zorundayız  Deprem ülkesiyiz ve depremle yaşamak zorundayız durum buyken niye önlemlerde yetersiziz.?
Evet hem vatandaş olarak bizlerin alacağı önlemlerde hemde yetkililerin alacağı önlemlerde yetersiziz önce bunu kabule işe başlamak zorundayız madem ki deprem ülkesiyiz.. İnşaatlar yapılma aşamasındaki o işlemleri az çok hepimiz biliyoruz  peki nekadar kontrol altındalar, eski binalar keza? İnşaat doğru zeminde mi ivne bağlantılı, kaliteli malzemeden mi, projeye uygun mu ötesi hem yeni hem eski binalarda izinsiz proje değişiklikleri oluyor mu bu böyle uzar gider.. Kontrol… Kontrol Kontrol…
Uygulamalı tatbikatlar konusunda sınıfta kaldığımızıda kabul etmek zorundayız ki son depremdeki  cep telefonlarıyla çekilen görüntüler bunun apaçık örneği.
Deprem doğa olayı ve  kader değil,Depremde binamız yıkılıyorsa, ölüm ve yaralanma oluyorsa bu sadece gerekli önlemlerin alınmayışı sonucu..
Gelelim Mersin’e
Mersin 2 ve 3  dereceli ama ülkedeki  tüm fay hatlarından direk etkilenebilecek durumda , kıyı bölgelerdeki binalardan başlayarak yeni eski binaların belediye ve çevre şehircilik müdürlüğü ekiplerince gerekirse tek tek kontrol edilmesi gerekli.Kurum ve kuruluşlar ne durum da? Okullar, kurumlar, sıradan vatandaşlarla tatbikatlar yapılması için deprem acıl planları adı gibi acil uygulamaya konmalı.. MERSİN kıyı kenti o güzelim sahil dolgu artık buda başlı başına tehlike deprem yaşandığında hem yollarının altı dolgu hemde kıyıdaki binaların büyük kısmı yumuşak zemin.. Olası bir deprem Öncesi ne yapılıyor önlemleri ne buralarda?
Nekadar 2. ve 3. bölgedede olsak fay hatlarından etkilenme riskiniz büyük ve bunun örneği tarihin derinliklerinde eski Bizans dönemindeki pompeipolis..
Doğa yaşattığını yaşatır herzaman
Ve tekrar ayni soru cevabı içinde olarak
Nekadar Depreme hazırlıklı Ülkemiz ve ötesi MERSİN?

Çok Okunan Haber

HER YIL MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ORGANİZE ETTİĞİ ‘DİNLER BULUŞMASI’NIN 26.’SI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde her yıl birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi amacıyla düzenlenen ‘Dinler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla