Anasayfa / Güncel / NARENCİYE FESTİVALİ COŞKULU BAŞLADI

NARENCİYE FESTİVALİ COŞKULU BAŞLADI

MERSİN’İN EN RENKLİ FESTİVALİ
BAŞKAN SEÇER, NARENCİYE FESTİVALİ’NİN AÇILIŞINA KATILDI
SEÇER: “NARENCİYENİN BAŞKENTİYİZ”
SEÇER: “BEN MERSİNİMİZ’E POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUM”
SEÇER, VATANDAŞLARA 1000 LİMON FİDESİ DAĞITTI
NARENCİYE KORTEJİ, KARNAVAL HAVASI YAŞATTI
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in ve kente özgü narenciye ürünlerinin bütün dünyaya tanıtılması ve marka değerinin arttırılması amacıyla bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne katılarak, Mersinliler’in festival coşkusuna ve heyecanına ortak oldu.
Başkan Seçer, “Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Mersin’i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün” dedi.
Seçer, festival alanında kurulan Büyükşehir Belediyesi’nin standında da festival ruhuna uygun ve anlamlı bir etkinliğe imza atarak, 1000 limon fidesini toprakla buluşmak üzere vatandaşlara dağıttı. Narenciye ürünlerinin ikram edildiği Büyükşehir standı, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
Dans gösterileri, defileler ve konserle dolu dolu bir program sunan festivalde, Başkan Seçer, tüm alanı gezerek, Mersinli vatandaşlarla bir araya geldi. Rengarenk görüntülere sahne olan festival, tonlarca narenciye kullanılarak oluşturulan birbirinden ilginç figürler ve 25 ülkeden gelen sanat gruplarının yer aldığı kortejle devam etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in ve kente özgü narenciye ürünlerinin bütün dünyaya tanıtılması ve marka değerinin arttırılması amacıyla bu yıl 7. kez düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne katılarak, Mersinliler’in festival coşkusuna ve heyecanına ortak oldu. Açılış konuşması yapan Başkan Seçer, “Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Mersin’i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün” dedi.
Kortej yürüyüşü büyük ilgi gördü
Mersin ismiyle özdeşleşen ve önemli bir ekonomik gelir kaynağı olan narenciye ürünlerinin tüm dünyaya tanıtılması hedefiyle yapılan 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, ikinci gün yapılan resmi açılış töreni ile devam etti.
Rengarenk görüntülere sahne olan festivalin ikinci günü, tonlarca narenciye kullanılarak oluşturulan birbirinden ilginç figürler ve 25 ülkeden gelen sanat gruplarının yer aldığı kortejle devam etti. Çocuk grupları, bisikletli gezginler, tiyatro toplulukları, sanat tırları, sivil toplum kuruluşları da kortejde yerini aldı.
Narenciye Festivali’nde Başkan Seçer’e yoğun ilgi
Dans gösterileri, defileler, flyboard gösterileri ve konserle dolu dolu bir program sunan festival, açılış konuşmalarının ardından alan gezisi ile devam etti. Başkan Seçer, Kültür Park’taki festival alanına kurulan stantları inceledi, binlerce Mersinli vatandaşla bir araya geldi. Festivale katılan vatandaşlardan Başkan Seçer’e yoğun ilgi vardı.
Seçer’den vatandaşlara 1000 limon fidesi
Tüm alanı gezerek hem vatandaşlar hem de çalışanlarla selamlaşan Seçer, festival alanında kurulan Büyükşehir Belediyesi’nin standında da festival ruhuna uygun ve anlamlı bir etkinliğe imza atarak, 1000 limon fidesini toprakla buluşmak üzere vatandaşlara dağıttı. Narenciye ürünlerinin ikram edildiği Büyükşehir standı, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
“Kent gülmeli, halk gülmeli”
Seçer, festivalde yaptığı konuşmasında, birlik ve beraberlik ruhunun ortaya güzel işler çıkardığını belirterek, “Güzel kentimiz, Akdeniz’in incisi, barış, huzur ve kardeşlik kenti Mersinimiz’de enerjimiz yüksek. Öyle de olmak gerekiyor. Kent gülmeli, kenti yönetenler gülmeli, devlet gülmeli, halk gülmeli. Kol kola, el ele başaramayacağımız, aşamayacağımız hiçbir engel yok” dedi.
Mersin’in özelliklerini ve birbirinden güzel potansiyellerini açığa çıkarma görevlerinin olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Bizlerin görevi Mersin’in güzellikleri, özellikleri ve bu potansiyeli açığa çıkarmak. Başta Sayın Valimiz, bizler, seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri, atanmışlar, hepimizin ortak görevi bu” diye konuştu.
“Mersin’i dünyanın her noktasına taşımamız lazım”
Mersin’in ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması açısından Mersin Narenciye Festivali’nin önemine değinen Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Bu etkinlik bizim açımızdan 2 sebeple önemli. Mersin’i tanıtmak istiyoruz. Ne kadar tanınırsanız dünya ile o kadar ilişkiniz, iletişiminiz artar. Tanınmıyorsanız sizinle ne siyasi, ne ekonomik, ne sosyal, ne kültürel bir iletişime girme ihtiyacı duyulmaz. Çünkü fark edilmiyor, bilinmiyorsunuzdur. Onun için Mersin’i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle insanları bir araya getirmek, farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün. Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Festivalimizde hem yurt içinden, hem yurt dışından 100 binleri aşacak olan ziyaretçilerimiz olacak. Bir arada olmaktan, şarkı söylemekten, gülmekten, eğlenmekten kimseye bir kötülük gelmez. Bunu söyleyeyim. Yani bu festivallerin en kötüsü bile iyidir. Hep yapacağız. Daha iyisini yapacağız. Buna gayret edeceğiz.”
“Ben Mersinimiz’e pozitif ayrımcılık istiyorum”
Narenciyenin başkenti Mersin’i daha ileri noktalara taşımak için pozitif ayrımcılık istediklerini ifade eden Seçer,  “Narenciye önemli. Burada iş dünyasının değerli insanları var. Ben Mersinimiz’e pozitif ayrımcılık istiyorum. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bunu başlatabilir. İstikbal vaat etmeyen bir şehre koca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı gelir mi? Demek ki bu enerji var, bu hareketlilik var, bu verimlilik var” dedi.
“Narenciyenin başkentiyiz”
Başkan Seçer, Mersin ekonomisi için son derece önemli olan festivalde, her fırsatta dile getirdiği gibi yatırımcı çekmenin önemine yeniden değindi. Seçer, “Bütün iş adamlarını Mersin’de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Her türlü potansiyelimiz var. Türkiye’nin en değerli ürünü narenciyenin başkentiyiz.  Gıdada, tarımda diğer alanlarda, sanayide bir marka değeri yaratmak zorundayız. Bunun için de yatırıma ihtiyacımız var. Yeni OSB’ler kuruluyor. Tarsus’ta kuruluyor. Mevcut OSB’miz genişliyor. Bunlar yatırımcı bekliyor. Yatırımcı güven, huzur ve bürokratik engelin olmadığı bir kent arar ve bunların tamamı Mersin’de var. Bu vesileyle Türkiye’nin her tarafından, dünyanın her tarafından yatırım yapmak isteyen yatırımcıları Mersin’e çağırıyoruz, davet ediyoruz” diye konuştu.
Rengarenk bir festival
Mersin Ticaret Borsası koordinesinde ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Kültür Park’ta 70 dönümlük alanda gerçekleşen festival, rengarenk bir görsel şölene sahne oldu. 25 ülkeden gelen 700 gösteri sanatçısının dans gösterileri, narenciye ürünlerinden yapılan devasa figürler, alanda kurulan stantlar ve narenciye ürünlerinden yapılan farklı lezzetler, vatandaşlara rengarenk ve dolu dolu bir festival programı sundu.
İki farklı alanda kurulan sahnede Kolombiya, Şili, Hindistan, Meksika, Kore, Tunus, Cezayir Bulgaristan ve Rusya gibi dünyanın farklı 25 ülkesinden gelen dans toplulukları ilginç kıyafetleri ve oldukça eğlenceli dans gösterileri ile festivale katılanlara eğlenceli saatler yaşatırken, narenciye motifleriyle işlenen kıyafetlerin yer aldığı defileye de yoğun ilgi vardı.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla