Anasayfa / Güncel / Mezitli Mersin’in en hızlı büyüyen ilçesi oldu

Mezitli Mersin’in en hızlı büyüyen ilçesi oldu

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre Türkiye’nin 2019 yılı nüfus verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Mezitli Mersin’in en hızlı büyüyen ilçesi oldu. Bu büyüme rakamlarına göre Mezitli, 13 ilçe arasında en hızlı büyüyen ilçe olmasının yanında Türkiye büyüme oranının 3 katı, Mersin’in de 5 katı büyüme gösterdi.

MEZİTLİ BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR, NÜFUS ARTIYOR

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın göreve gelmesinin ardından ortaya koyduğu projelerle sürekli büyüyen bir ilçe olan Mezitli’nin nüfusu 204 bin 240 oldu. Geçtiğimiz yıl 194 bin 019 kişilik nüfus rakamına ulaşan ilçemizde geçen yıla göre büyüme hızı yüzde 5.27 olarak gerçekleşti.

Bu rakam’ın Türkiye genelinde önceki yıla göre 1 milyon 151bin 115 kişi artışla 83 milyon 154 bin 997 kişiye ultığı ve oranın yüzde 1.39 olduğu belirtildi. Mersin’de ise nüfus bir önceki yıla göre 25. 957 kişi artarak 1.840. 425 kişi olduğu ve yüzde 1.42 ile nüfus sıralamasında 11. sırada yer aldı.

MERSİN’DE ve TÜRKİYE GENELİNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN İLÇE

Mersin’in ilçeleri baz alındığında Mezitli büyümede en üstte yer aldı.

Merkez ilçelerde büyüme rakamları Yenişehir’de yüzde 2.86, Toroslar’da ise yüzde 2.16’da kaldı. Merkez ilçeler arasında Akdeniz’de ise nüfus, geçen yıla göre yüzde 0.89 oranında düştü.  

Merkez dışındaki ilçelerde de durum değişmedi. 2019 yılında nüfusu artan ilçeler arasında Anamur yüzde 0.22, Erdemli yüzde 0.81, Silifke yüzde 1.31, Tarsus yüzde 0.79 oranında nüfusunu artırdı.

Geçen yıla göre nüfusu düşen ilçeler ise, Aydıncık yüzde 0.58, Bozyazı yüzde 0.91, Çamlıyayla yüzde 4.06, Gülnar yüzde 1.72, Mut yüzde 0.34 olarak sıralandı.

KENT GELİŞTİKÇE NÜFUS ARTIYOR

Nüfusta yaşanan artış o kentteki gelişmişlik oranını göstermesi açısından son derece önemli bir yer teşkil ediyor. Belediyenin kente yaptığı hizmetler sonrası diğer bölgelerden vatandaşlar sosyal ve yaşamsal imkânların artması nedeniyle o kente yerleşmeyi tercih ediyor.  Ancak başka bir açıdan bakıldığında ise artan nüfus belediyenin çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Belediyeler, daha az nüfusa göre verilen ödenekle daha fazla insana hizmet götürmek durumunda kalıyor.

“BİR YILDA 10 BİN KİŞİ DAHA MEZİTLİ’YE YERLEŞTİ”

Yaşanan nüfus artışının Mezitli’de ki gelişmeyi göstermesi açsından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Geçtiğimiz yıldan bu yana 10 bin 221 kişi daha Mezitli’ye yerleşmeyi tercih etmiş. Halkımızın Mezitli’de hayata geçirmiş olduğumuz projeleri görerek kentimize yerleşmesi son derece gurur verici bir olay. İnsanlar bir kenti seçerken elbette ki kentteki gelişmişliğe, eğitim, kültür, sanat ve sosyal yaşamdaki zenginliğe bakıyor” dedi.

“MEZİTLİ’DE YAŞAMAYI TERCİH EDEN VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜRLER”

Nüfusta yaşanan artışın birtakım handikapları da olduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan, “Belediye olarak planlamamızı 194 bin kişiye hizmet etmek üzerine yapıyoruz. Ancak 1 yıl gibi kısa bir sürede yaşanan 10 bin kişinin üzerindeki artışla birlikte kayıtlı ve kayıt dışı Suriyeliler hariç 205 bine yakın insanımıza hizmet götürmeye çalışıyoruz. Tüm bunlara karşın bu durumda şikayetçi değil son derece mutluyuz. Mezitli’de yaşamayı tercih eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla