Anasayfa / Güncel / MESKİ GENEL MÜDÜRÜ ALAEDDİN ALKAÇ, İLÇE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

MESKİ GENEL MÜDÜRÜ ALAEDDİN ALKAÇ, İLÇE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Bozyazı ve Anamur ilçelerini ziyaret ederek, şube müdürlüklerinde ve MESKİ tesislerinde incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz’ın da eşlik ettiği ilçe gezileri kapsamında ilk olarak Anamur İlçesi’nde Şube Müdürlüğü’nü ziyaret eden Alaeddin Alkaç, Anamur, Bozyazı-Aydıncık Şube Müdürü Nazım Toprak ile ilçelerde devam eden çalışmalar ve yatırım projeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Anamur Atıksu Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Alkaç’a, Anamur-Bozyazı-Mut Atıksu Arıtma Tesisleri sorumlusu Makbule Koç tarafından Anamur Atıksu Arıtma Tesisi hakkında bilgiler verildi. Tesis sorumlusu Koç, tesis ile ilgili, “Tesisin ilk kademesi 2020 yılı, ikinci kademesi ise 2040 yılına göre tasarlandı. Tesis 1. kademe kış mevsimi 90 bin kişiye, yaz mevsimi 140 bin kişiye, 2. kademe kış mevsimi 160 bin kişiye hizmet verecek şekilde yapıldı. Tesisin kapasitesi 26.556 m3/gündür. Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre Bakanlığı’nın kurmuş olduğu SAİS (Uzaktan İzleme Sistemi) ile atıksuyun anlık verileri Çevre Bakanlığı tarafından izlenilmektedir. Tesislerde günlük atıksuyun iç analiz verilerini izlemek için mevcut hijyenik laboratuvarlarda analizler yapılmakta, atıksuyun çıkış suyu standartlarına uygunluğu kontrol edilmektedir. Ayrıca bu tesislerde atıksuyun deşarj çıkışları aylık akredite olan laboratuvarlar tarafından kontrol edilmektedir. Günlük yapılan veri ve analizler MESKİ’nin kontrol sistemine işlenmektedir” diye konuştu.

Anamur gezisinin ardından Bozyazı’ya geçen MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç,
Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.  Alkaç’a Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisleri Proses sorumlusu Hülya Nar, tesis hakkında bilgi verdi. Tesis Proses sorumlusu Nar, Genel Müdür Alkaç’a, tesisin 1. kademesinin 2027 yılı, 2. kademesinin ise 2047 yılına göre tasarlandığını, 1. kademe kış mevsiminin 23 bin kişi, yaz mevsiminin 26 bin 500 kişi olarak, 2. kademe kış mevsiminin 35 bin kişi, yaz mevsiminin 41 bin 500 kişi olarak planlandığı ve 4.360m3/gün arıtma kapasitesine sahip olduğunu belirtirken, çıkış suyu su kirliliği kontrol yönetmeliği 21.3 standartlarının altında bir değerle Akdeniz ve Bozyazı Sini çayına deşarj edildiği bilgisini aktardı.

‘Çalışanlarımızın  Görsel ve Peyzaj Yönünde Geri Dönüşüm Ürünlerinden Yaptığı  Figürler Tesislerimize Renk Kattı’

Genel Müdür Alkaç, ilçelerdeki altyapı sorunlarını çözmek için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduklarını söyleyerek, “İlçelerimizin altyapı sorunlarını çözmek için 2020 yılında yeni projeler gerçekleştireceğiz. Kırsal kesimdeki ilçelerimizin de altyapı sorunlarını çözmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kırsal kesimdeki mahallelerin altyapı sorunlarını çözmek için MESKİ Genel Müdürlüğü çalışanları ile birlikte koordineli bir şekilde çalışacağız” diye konuştu.

Alkaç, il genelinde işlettikleri atıksu arıtma tesislerini rutin olarak ziyaret ettiklerini belirterek, “Daha temiz bir Mersin için il genelindeki tesislerimizde yoğun mesai harcıyoruz. 13 adet Atıksu Arıtma Tesisi ve 11 adet Paket Atıksu Arıtma Tesisi  olmak üzere 24 adet atıksu arıtma tesisi bulunmaktadır. Bozyazı – Anamur ilçemizdeki atıksu arıtma tesisimizi de ziyaret ederek, yürütülen çalışmaları yakından takip ettik. Anamur ve Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisleri’nin ünitelerinin temizliğinden, makina ekipmanlarının çalışırlığından, ayrıca çalışanlarımızın  boş zamanlarında tesislere görsel ve peyzaj yönünde geri dönüşüm ürünlerinden değişik figürlerde çalışmalar yapmasından ve tesislerdeki  çalışma arkadaşlarımın  yaratıcı fikir ve uygulamalarından  dolayı teşekkür ediyorum. Daha temiz bir çevre için çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Çok Okunan Haber

Başkan Özyiğit, “Avrupa şampiyonluğu yolunda takımımızın yanındayız”

Mersin Yenişehir Belediyesinin de destekleriyle Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük kupası olan FIBA Kadınlar Avrupa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla