Anasayfa / Güncel / MERSİN’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLANDI

MERSİN’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLANDI

BAŞKAN SEÇER: HOŞGÖRÜ VE BARIŞ MEDENİYETİNİN MİRASÇILARIYIZ

SEÇER: MERSİN’İN KURTULUŞU, TÜM ÇUKUROVA’NIN, ANADOLU’NUN KURTULUŞUDUR

SEÇER: CUMHURİYETİMİZİN VE ZAFERİMİZİN 100’ÜNCÜ YILINDA; MERSİN’İ BİR DÜNYA KENTİ YAPACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı kutlamalarında yaptığı konuşmada,  “Biz Mersinliler; yüzyıllardır farklı inanç,  dil ve kültürleri bir arada yaşatan, hoşgörü ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız. Birliğimizin, beraberliğimizin ve gücümüzün farkındayız. Bu bilinçle, dün olduğu gibi bugün de birbirimizi sevgiyle ve kardeşçe kucaklayarak, geleceğe yürüyüşümüzü umut ve kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı coşkulu törenlerle kutlandı. Kurtuluş günü törenleri, Temsili Heyet’in Mersin Garı’nda Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından karşılanması ile başladı. Başkan Seçer,  Mersinliler’in hoşgörü ve barış medeniyetinin mirasçıları olduğunu belirterek, “Birliğimizin, beraberliğimizin ve gücümüzün farkındayız. Bu bilinçle, dün olduğu gibi bugün de birbirimizi sevgiyle ve kardeşçe kucaklayarak, geleceğe yürüyüşümüzü umut ve kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Mersin Garı’nın ardından Cumhuriyet Alanı’nda tören yapıldı

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız ve dernek üyesi gazilerin, Temsili Heyet adına Türk bayrağını Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya Mersin Garı’nda sunmasının ardından Cumhuriyet Alanı’ndaki törene geçildi.

Burada Vali Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe Atatürk anıtına çelenk sundu.

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı kutlama etkinlikleri hava muhalefeti nedeniyle Kültür Merkezi’nde yapıldı. Buradaki törende Denizcilik Meslek Lisesi öğrencisi Yusuf Can Su Vatan adlı şiiri okudu, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı da Deniz Binbaşı Mustafa İpek yaptı.

Seçer: “Bugün destansı bir mücadelenin sonucunda elde edilen zaferin yıl dönümü

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, törende yaptığı konuşmada, “Bugün, Mersin’in esaretten kurtarıldığı, tarihimizin altın sayfalarında yerini alan destansı bir mücadelenin sonucunda elde edilen zaferin yıl dönümü. Bu büyük zafer hepimize kutlu olsun” dedi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlup çıkan Osmanlı devletinin ölüm fermanı niteliğindeki Mondros Mütarekesi’ni 30 Ekim 1918’de imzaladığını, o fermandan güç alanların Mersin’i işgal ettiklerini hatırlatan Başkan Seçer, “Ancak vatansever Mersin halkı; bunu kabul etmeyerek işgale karşı büyük bir mücadele örneği sergiledi. İşgal süresince Mut’tan, Gülnar’a;  Silifke’den, Arslanköy ve Tarsus’ta kurulmuş olan Müdafaa-i Hukuk teşkilatları, Fransızlara karşı canlarıyla ödedikleri örnek bir mücadele yürüttüler”ifadelerini kullandı.

Mersin’in kurtuluşu; tüm Çukurova’nın, Anadolu’nun kurtuluşudur”

20 Ekim 1921’de Ankara anlaşmasının imzalamasıyla Kuvvayimilliye güçlerinin yaktığı bağımsızlık meşalesinin 27 Aralık’ta Tarsus’ta, 3 Ocak’ta Mersin’de, 5 Ocak’ta Adana’da yandığını kaydeden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Bu anlamıyla, Mersin’in kurtuluşu sadece bir şehrin kurtuluşu değildir. Mersin’in kurtuluşu; tüm Çukurova’nın, Anadolu’nun kurtuluşudur. Özgürlüğü, bağımsızlığı kendine ilke edinmiş, bu değerlerinden asla ödün vermeyen Mersinlilerin, birlik ve dayanışma içinde umutsuzluğu umuda dönüştürdükleri kurtuluş günümüz hepimize kutlu olsun. Biz Mersinliler; yüzyıllardır farklı inanç,  dil ve kültürleri bir arada yaşatan, hoşgörü ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız. Birliğimizin, beraberliğimizin ve gücümüzün farkındayız. Bu bilinçle, dün olduğu gibi bugün de birbirimizi sevgiyle ve kardeşçe kucaklayarak, geleceğe yürüyüşümüzü umut ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ sözünden hareketle birliğimizi daima koruyup, şehitlerimizin emaneti vatanımıza sahip çıkacak ve ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin çok üzerine taşıyacağız. Katma değerli üretimle, inovasyonla, Mersin’in sonsuz potansiyelini ortaya çıkarmak için gecemizi gündüzümüze katacak ve güzel kentimizi geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

“Gönül birliği içinde çalışıp, kentimizin ve ülkemizin geleceğine hep birlikte sahip çıkacağız”

Mersin’in iklimiyle, coğrafyasıyla, bereketli topraklarıyla bir dünya kenti olmaya en güçlü aday olduğuna işaret eden Başkan Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mersinimiz’in hem ulusal, hem de uluslararası arenada ayakları daha sağlam yere basan,  sürdürülebilir ve yaşanabilir bir kent olması için bizler büyük bir gayret sarf ediyoruz. Ulaşımdan tarıma, sanayiden turizme kadar her alanda güçlü potansiyeli olan kentimizin; üreten, sürekli gelişen bir kent olması için projeler üretiyor, projelerimizi hayata geçirmek için canla başla çalışıyoruz. Üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen zaferimizi hala ilk günkü heyecan ve coşkuyla kutluyorsak, gelecek kuşakların da aynı duyguları hissetmesini sağlamak bizim en öncelikli görevimiz olmalıdır. Bu sebeple;  özellikle geleceğimiz olan gençlerimizin, kadınlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın gücüne güç katmaya,  üretimlerine destek olmaya bugün çok daha fazla ihtiyaç var.  Biz onlara güç verirsek, onların emeğini güçlendirirsek, kentimizin geleceğini güçlendireceğimizi çok iyi biliyoruz. İnanıyorum ki, gönül birliği içinde çalışıp, kentimizin ve ülkemizin geleceğine hep birlikte sahip çıkacağız. Cumhuriyetimizin ve zaferimizin 100’üncü yılında; güzel şehrimiz Mersin’i bir dünya kenti olarak, üreten, paylaşan, bir refah kenti haline getirmiş olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle; kurtuluş ve çağdaş bir kuruluşun lideri Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman gazilerimizi minnetle, vatanı uğruna hayatlarını feda eden ve bu güzel ülkeyi bizlere armağan eden şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimin 3 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı kutlamaları Jandarma Genel Komutanlığı Mehtaran Bölüğü’nün konseri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’ningösterisiyle sona erdi.

Başkan Seçer, kutlamalar kapsamında ayrıca Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi’ni de ziyaret ederek, gazilerle bir araya geldi. Başkan Seçer, ziyarette yer alan AzerbeycanKaradağ Ellileri İçtimai Birliği Başkanı Neveista Gazi’ye 15 Temmuz darbe girişimini önlemek için mücadele ederken şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir’in portresini hediye etti.

Çok Okunan Haber

SEÇER “KEMERLERİ SIKALIM DA SİZ YAŞANTIYA DEVAM EDİYORSUNUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Uyutmayacağız, kısırlaştıracağız “Kabul etmemiz mümkün değil” CHP’li Mersin Büyükşehir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla