Anasayfa / Güncel / “MERSİN’DE YAŞAYAN, YETİŞEN VE İZ BIRAKANLAR” MÜZESİ İÇİN ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI

“MERSİN’DE YAŞAYAN, YETİŞEN VE İZ BIRAKANLAR” MÜZESİ İÇİN ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI

* Müzeye dönüşecek tarihi yapının geleceği ile ilgili düzenlenen toplantıda, açılacak müzede hayatı sergilenecek kişiler, sergileme yöntemleri ile kent tarihi ve belgelerin dijital ortama kaydedilmesi konuları görüşüldü.

Mersin Valiliği tarafından Akdeniz Belediyesi’ne tahsisi gerçekleşen ve belediye tarafından da Mersin’de Yaşayan, Yetişen ve İz Bırakanlar Müzesi’ne dönüştürülmesi amacıyla restorasyonuna başlanan iki katlı, 8 odalı, yaklaşık 200 metrekare avluya sahip Tarihi Mersin Evi ile ilgili çalışmalar ve fikir alışverişleri devam ediyor.

Hangi isimler sergilenecek, nasıl sergilenecek?

Akdeniz Kent Konseyi’nin sunduğu proje kapsamında; düzenlenen buluşmada; kentte iz bırakmış ve bu nedenle müzede hayatı sergilenecek şahsiyetler ve Mersin İdman Yurdu konuşuldu. Toplantıya; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, Kültür Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar, Abdullah Ayan, Nihat Taner, Ziya Aykız, İsmet Tümer ve Vahap Kokulu katıldı.

Toplantıda; kurulacak müzenin teşhir ve tanzim çalışmaları, envanter hazırlanması, sergilenecek materyaller, kentte iz bırakması nedeniylehayatı konu edilecek şahsiyetler, sergileme yöntemleri ve Mersin tarihi ile ilgili belgelerin dijital ortamda kaydedilmesi gibi konular masaya yatırıldı.

“Müzeyi kentimize bir an önce kazandırma için çalışmaları hızlandıralım”

Katılımcıların, sergilenebilecek isimler hakkındaki görüşlerini anlatmasından sonra söz alan Başkan Mustafa Gültak; “Şu an yapılması gereken, bu heyetin bir an önce müzede sergilenecek isimleri belirlemesidir. Bu isimler nasıl ve ne şekilde sergilenecek? Bunların belirlenmesi, en kısa vadede planlanması lazım.

Katılımcı şekilde; üniversitemiz, meslek odaları ve STK’lar ile görüşelim. Bu müzeyi bir an önce kentimize kazandıralım. İmkânlar ölçüsünde müzeyi belki biraz daha büyütür ve daha güzel hale de getiririz” diye konuştu.

Akdeniz’de; benzeri projelerin süreceğini kaydeden Başkan Gültak, açılacak müzenin, Akdeniz’in ve Mersin’in kent hafızasını koruyan bir merkez olacağını ve büyük ilgi göreceğine inandığını dile getirdi.

Çok Okunan Haber

AKDENİZ BELEDİYESİNDEN ESENLİ ÜZÜM ŞENLİĞİNE DAVET

Akdeniz Belediyesi’nin 3’üncü Geleneksel Esenli Üzüm Şenliği, 21 Temmuz 2024 Pazar günü Esenli Mahalle Meydanı’nda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla