Anasayfa / Güncel / MERSİN’DE KAMYONCU EYLEMİ

MERSİN’DE KAMYONCU EYLEMİ

Mersin’de sabah saatlerinde kamyoncular kontak kapama eylemi yaptı.
Kamyoncu esnafı, yeni yıl ile birlikte devreye giren U-ETDS uygulaması sonrasında birçok ilde ana arterlerde yolları kapatarak seslerini duyurmaya çalışıyor.

Artan maliyetler nedeniyle iflasın eşiğinde olduklarını dile getiren kamyoncu esnafı, 1 Ocak’ta devreye giren U-ETDS uygulamasının “bardağı taşıran son damla” olduğunu vurgulayarak, ülke genelinde eylem başlattı. Ankara’dan başlayan hareket, sırasıyla İstanbul, Kırıkkale ,Çorum ve Mersin’e yayıldı. 500’ü aşkın kamyon, ana arterlerde yolları kapatarak, seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bilindiği üzere Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’nde (U-ETDS) yolcu taşımacılığının ardından ikinci fazı 1 Ocak 2020 itibariyle eşya taşımacılığı için de devreye girdi. Uygulamadan dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını öne süren kamyoncu esnafı, birçok ilde eylem başlattı.

Konuyla ilgili konuşan kamyoncular, “Kamyoncu esnafının çilesi bitmiyor. Bize uygulanan dijital takograf uygulaması, dijital veri indirme uygulamaları ve yük bildirim uygulamaları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyoruz. Trafik çok yoğun, kesilen cezalar yüzünden para kazanamıyoruz. Büyük firmalar kazanıyor ama küçük esnaf ölmek üzere. Öte yandan kazandığımız bütün para vergiye, gidiyor mazot çok pahalı” diye konuştu. Seslerini hiçbir yetkiliye doyuramamaktan şikayet eden kamyoncular, şoför ve esnaf odalarından destek alamadıklarından şikayetçi oldu.

Kamyoncular hükümetten özellikle kilometre ton uygulaması konusunda destek bekliyor. Kamyoncular “Mesafeye göre fiyat ayarlanması gibi bir uygulama istiyoruz.Gebze’den mesela Trabzon 1150 kilometre. Bu mesafenin kilometresinin 5 TL olup 5500 TL gibi bir fiyat olması lazım. Zaten araç bunun 3000 lirasını yakıyor bunun otobanı yemesi içmesi vergisi lastik giderleri ve komisyon giderleri gibi birçok giderleri var” ifadelerini kullandı.

Çok Okunan Haber

SEÇER, PARTİLİ GENÇLERİN KONUĞU OLDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ‘Gençliğin Politika …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla