Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN TARIM VE HAYVANCILIK DESTEĞİ KIRSALDAKİ ÜRETİCİYE UMUT OLUYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN TARIM VE HAYVANCILIK DESTEĞİ KIRSALDAKİ ÜRETİCİYE UMUT OLUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’inöncülüğünde yürüttüğü örnek tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile hem çiftçinin hem de üreticinin yüzünü güldürüyor. Kırsal alanda, tarımsal ve hayvansal üretimi destekleyerek küçük aile işletmelerinin rekabet gücünü artıran Büyükşehir Belediyesi,  Mersin ürünlerinin iç ve dış pazarda yer bulmasına aracılık ediyor.

Fide ve fidandan ekipman desteğine, atalık tohumların gün ışığına çıkarılmasından kooperatifçiliğin önünün açılmasına, küçükbaş hayvan dağıtımından seyyar ürün tezgahı dağıtımına kadar birçok alanda çok yönlü projeler yürüten Büyükşehir, Mersin’de hem tarımı hem de hayvancılığı kalkındırıyor. Büyükşehir’in projeleri ile tarım kalkınıyor, üretici kazanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in büyük önem verdiği tarım ve hayvancılık sektörü, Büyükşehir’in projeleriyle desteklenip, gelişiyor. Büyükşehir Belediyesi, yürüttüğü örnek tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile hem çiftçinin hem de üreticinin yüzünü güldürüyor. Kırsal alanda, tarımsal ve hayvansal üretimi destekleyerek küçük aile işletmelerinin rekabet gücünü artıran Büyükşehir,  Mersin ürünlerinin iç ve dış pazarda yer bulmasına aracılık ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı yürüttüğü projeler ile mevcut tarım alanlarına ek yeni üretim alanları kazandırarak, hem Mersin tarımında kalitenin ve verimin artmasını sağlıyor, hem de kırsalda yaşayan ailelerin ekonomilerine katkı sunuyor. Fide ve fidandan ekipman desteğine, atalık tohumların gün ışığına çıkarılmasından kooperatiflere destek verilmesine kadar birçok alanda proje yürüten Büyükşehir, Mersin tarımını her gün daha da geliştiriyor.

Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi ile çocuklar gelişiyor, üreticiler kazanıyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde başlatılan ve hem çocukların gelişimine büyük katkı sağlayan hem de yerel üreticinin kazandığı çok yönlü bir proje olan Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi ile binlerce çocuk sütle buluştu. Proje kapsamında dağıtımı yapılan sütler, Mersin Bölgesi S.S. Mersin Narenciye ve Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği’nden (MENKOBİRLİK) alınıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu sayede projeyle öğrencilere sağladığı faydanın yanı sıra kooperatiflere ve üreticiye destek oluyor.  Kasım 2019’da başlayan proje kapsamında 1 milyon 160 bin adet 200 ml paket süt öğrencilere ulaştırıldı. 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde de proje devam ettirilecek.

Kooperatifleşmenin önü açılıyor, üretici ve çiftçi destekleniyor

Başkan Seçer öncülüğünde üretim kooperatiflerinin ve kadın kooperatifçiliğinin güçlendirilmesi konusunda önemli adımlar atan Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, üreticilere bire bir ulaşmanın yanı sıra kooperatifler yoluyla da daha çok üreticiye katkı sağlıyor. Mut, Silifke ve Toroslar ilçeleri için toplam 4 adet erik boylama makinesinin kullanım hakkını kooperatiflere veren Büyükşehir Belediyesi, erik hasadı yapan tüm üreticilere kooperatif üzerinden hizmet veriyor.

Seralar çiçekleniyor, kadınlar kazanıyor, Mersin kazanıyor

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’nin kooperatif işbirliği ile yürüttüğü bir diğer çalışma da Kadın Üreticilerin Plastik Örtülü Seralarda Çiçek Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi.  Bu kapsamda 1 adet sera yapılarak Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne (MERSİNDEN KOOP) kiraya verildi. Kooperatif üreticilerinin bu serada ürettiği mevsimlik çiçekler, Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak kent estetiği çalışmaları kapsamında Mersin’in dört bir yanını güzelleştiriyor. Bu sayede kadınlar da, Mersin de kazanıyor.

 

Yerel buğdaylar gün ışığına çıkıyor

Tarımda sürdürülebilirlik için uzun vadede doğal kaynakların korunması, çevreye ve diğer canlı türlerine zarar vermeyen tarımsal teknolojilerin kullanıldığı bir tarımsal yapı oluşturmayı amaçlayan Büyükşehir, “Yerel ürünlere sahip çıkma projesi” kapsamında ata tohumlarına sahip çıkıyor. Yerel Buğday Çeşitlerinin Yerinde Korunması ve Pazarlanması Projesi kapsamında Silifke İlçesi BalandızMahallesi’nde atalık buğday tohumları üreticilere verildi. Balandız’da üretilen buğdaylar, MERSİNDEN KOOP tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatının 2 katına satın alınacak, talepler doğrultusunda MER-EK Ekmek Fabrikası başta olmak üzere un ya da bulgur olarak değerlendirilecek.

Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” ile üreticilere küçükbaş hayvan desteği

Tarımın yanında hayvancılığa da destekler veren Büyükşehir Belediyesi, başlattığı “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” kapsamında küçükbaş hayvan ve yem dağıtımını Tarsus ve Çamlıyayla ilçesinden seçilen 8’i kadın 16 üreticiye dağıtımla başlattı. Küçükbaş hayvan dağıtımı Mut ve Gülnar ilçeleri ile devam etti. Seçilen 3’ü kadın toplam 13 üreticinin küçükbaş hayvanlarını gerçekleştirilen törenle hayvanlarını teslim aldı. Mut’tan 7, Gülnar’dan da 6 üreticiye toplam 325 küçükbaş hayvan ulaştırıldı. Birçok paydaşın desteklediği proje kapsamında ilk yıl 27’si kadın olmak üzere 60 üreticinin her birine 25 küçükbaş hayvan verildi. Hayvanlara yapılacak aşının finansman desteğini de Büyükşehir Belediyesi karşılıyor.

Bu projenin ilk yıl için maliyeti 3 milyon lira olarak belirlendi. 5 yıllık planlanan projede damızlık popülasyonuna 7 bin 500 yeni hayvan eklenmiş olacak. İlk yıl küçükbaş hayvan verilen üreticilerden elde edilecek dişi damızlık hayvanlar 3. yıl yeni üreticilere teslim edilecek. Projenin bugünkü cari fiyatlarla 5 yılda maliyeti yaklaşık 11 milyon lira olacak.

Lavanta fideleri ile Mersin renkleniyor, üreticiler kazanıyor

Kozmetik, parfüm sanayi, sağlık sektörü ve içeceklerde kullanılması nedeniyle yoğun talep gören lavanta Büyükşehir’in projesi ile üreticiye kazanç kapısı oluyor. Mersin’i Akdeniz’in lavanta üretim merkezi haline getirecek “Lavanta Fidesi Dağıtım Projesi” ile lavanta fideleri üreticiye ulaşıyor, Mersin renkleniyor, üretici kazanıyor.

Proje kapsamında Silifke İlçesi Çaltıbozkır Mahallesi’nde 19 üreticiye 43 bin 100 adet, Kavak Mahallesi’nde 7 üreticiye 17 bin 500 adet ve Gülnar İlçesi Köseçobanlı Mahallesi’nde 20 üreticiye 30 bin adet, Bereket Mahallesi’nde 4 üreticiye 9 bin 400 adet olmak üzere %20 üretici katkı payı ile toplam 100 bin adet lavanta fidesi dağıtıldı. Toprakla buluşan fideler sayesinde ayrıca iki ilçede toplam 50 boş ve parçalı arazi üretime kazandırıldı.

Büyükşehir, İncir Fidanı Dağıtımı Projesi kapsamında ise Tarsus ilçesine 12 bin adet incir fidanı dağıtımı gerçekleştirdi.

Büyükşehir ile tarlalar “Yeşil Elmas”la kaplanacak

Büyükşehir, tarımsal üretimi desteklemek ve geliri yüksek alternatif ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Erdemli ilçelerindeki üreticilere toplam 3 bin 250 adet avokado fidanı dağıttı. Büyükşehir’in toplam 206 üreticiye dağıttığı ve “yeşil elmas” olarak tanımlanan avokado meyvesinin fidanları sayesinde üretim çeşitliliği artacak ve bölgede alternatif ürün kaynaklı ekonomik fayda sağlanacak.  % 50 hibeli olarak gerçekleştirilen proje ile üreticiler, dağıtımı yapılan fidanlardan ortalama 4-5 yıl içerisinde ürün elde etmeye başlayacak. Bu sayede 232 dekar alan avokado üretimine kazandırılmış olacak.

Desteklenen üreticilerin 5. yılın sonunda 1 dekar alandan ortalama 1.064 kg ürün alması ve bunun karşılığında brüt 16 bin TL kazanç elde edecekleri dikkate alındığında hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Tarımın can suyu Büyükşehir’den

Büyükşehir, kırsalda ekonomik etkenler ve tarımsal sulama sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı tarlasını süresiz nadasa bırakan çiftçilere, gerçekleştirdiği fide, fidan desteği ve tarımsal sulama projeleri ile yeniden hayat veriyor. Bu sayede hem mevcut tarım alanlarının boş kalması engelleniyor, hem de üretime katkı sağlayan küçük aileler destekleniyor. “Tarım arazileri sulanıyor, topraklar bereketleniyor” sloganıyla yola çıkan Büyükşehir, üreticilerin sulama borusu sorununa çare oluyor. Kent genelinde 43 mahallede 60 kilometre sulama borusu dağıtımına başlayan Büyükşehir, sulama borusu desteği kapsamında sulama kooperatiflerine 21 bin 112 metre HDPE-100 boru ve 38 bin 994 metre çelik boru teslim etti.

Fide-fidan projeleri büyüyecek, tarıma destek sürecek

Verdiği fide ve fidan destekleri ile üreticinin yüzünü güldüren Büyükşehir, desteğini sürdürerek tohumları meyvelere ve çiçeklere dönüştürecek, üreticinin kazancını sürdürülebilir yapacak.  Büyükşehir tarafından üreticinin üretim ihtiyacına göre belirlenen fideler, toprakla buluşmaya devam edecek.

Zeytin fidanları bu ay üreticiye ulaşacak

Yoğunlukla Akdeniz, Erdemli, Silifke, Gülnar, Mut, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur ilçelerinde üretilen Gemlik zeytini için 50 bin adet fidan, Tarsus ilçesine özgü Sarıulak zeytin fidanı ise 10 bin adet olmak üzere toplam 60 bin adet zeytin fidanının bu ay üreticilere dağıtılacak.  

Toplam 5 bin alıç fidanı üreticileri ile buluşacak  

Mersin tarımının önemli ürünlerinin sürdürülebilir bir şekilde üretiminin devamı için fide ve fidan desteği ile de üreticiye önemli katkılar sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Alıç Fidanı Dağıtımı Projesi kapsamında % 50 üretici katkı payı ile Silifke ve Gülnar ilçelerine toplam 5 bin adet alıç fidanı dağıtacak.

200 bin nergis soğanı, 100 bin kantaron fidesi üreticiye kazanç olmak için toprakla buluşacak    

Ağırlıklı olarak kadın üreticilere ek gelir sağlamayı ve alternatif tarım faaliyetleri kazandırmayı amaçlayan Nergis Soğanı Dağıtımı Projesi kapsamında % 10 üretici katkı payı ile Toroslar ve Tarsus ilçelerinde Eylül ayında 200 bin adet nergis soğanı, Kantaron Fidesi Dağıtımı Projesi kapsamında Mut, Erdemli ve Çamlıyayla ilçelerinde Ekim-Kasım aylarında 100 bin adet kantaron fidesi verilecek.

Alet ekipman desteği ile üreticinin maliyeti düşüyor, kazancı artıyor

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, fide, fidan ve sulama borusu desteği ile sınırlı kalmıyor. Üreticinin maliyetlerini düşürmek için ürettiği ürüne uygun ekipmandesteğinde de bulunuyor. Üretilen ürün çeşidine göre verilen ekipmanlarla çiftinin maliyeti düşüyor, ekonomik kazancı artıyor. Çamlıyayla ilçesine 2 adet Üzüm Suyu Sıkma Makinesi, Mut, Gülnar ve Tarsus ilçelerine 4 adet 3 tonluk 1 adet 5 tonluk olmak üzere 5 adet Süt Soğutma Tankı,  Akdeniz Ziraat Odası’na 2 adet Bitkisel Atık Kıyma Makinesi, Toroslar ve Silifke ilçelerine 2 adet Zeytin Boylama Makinesi, Badem Soyma Makinesi Desteği Projesi kapsamında da Gülnar ilçesine 2 adet Badem Soyma Makinesi verilecek.

Seyyar ürün tezgâhları ile ürünler aracı olmadan tüketiciye ulaşacak

Büyükşehir, tarım ürünlerinin pazarlanması konusunda üreticilerinin mağduriyetini gidermek için direkt olarak üreticiden tüketiciye satış yapılabilen ürün satış tezgahıdağıtımı projesini sürdürüyor. Üreticilerin gelirlerinin aracılara gitmeden kendilerinin kazanmasını hedefledikleri Üretici Pazarı Kurulumu Projesi kapsamında Mut, Silifke, Erdemli ve Anamur’a 25’er adet, Tarsus’a 40 adet ve merkez ilçelere ise 10’ar adet olmak üzere seyyar ürün tezgahı ve kubbeli çadır verilecek.

Örtü altı üreticiliği projeleri ile ürünler böceklerden korunuyor

Örtü altı üreticiliği yapan üreticilerin en büyük sorunu olan zararlılar, biyoteknik mücadele ile önleniyor. Tarımda Biyoteknik Mücadele Projesi kapsamında Kazanlı ve Adanalıoğlu mahallelerinde bulunan örtü altı üreticilerine 15cm x 100 metre ölçülerinde sarı yapışkan tuzak verilecek.

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla