Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE SARIKEÇİLİ YÖRÜKLER, ELAZIĞ İÇİN EL ELE VERDİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE SARIKEÇİLİ YÖRÜKLER, ELAZIĞ İÇİN EL ELE VERDİ

BÜYÜKŞEHİR, BAĞIŞLANAN KEÇİLERİ BÖLGEYE TAŞIDI

DEPREMZEDELER İÇİN MERSİN BÜYÜKŞEHİR VE SARIKEÇİLİ YÖRÜKLER, OMUZ OMUZA VERDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Elazığ’da yaşanan depremin ardından yaraların sarılması için imkanlarını seferber etmeyi sürdürüyor. Mersin’in kırsalında yaşayan Sarıkeçili Yörükler, tek geçim kaynakları olan keçileri, Elazığ’daki depremzedeler için bağışlamıştı. Büyükşehir Belediyesi, keçileri kırsal bölgelerden mezbahalarına taşıyarak kesim ve paketleme işlemini gerçekleştirdi.

Büyükşehir’in et nakil aracı ve bir adet transfer aracıyla bağışlar, 6’sı Sarıkeçili Yörükler’den oluşan toplam 8 kişilik ekiple bölgeye doğru yola çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Elazığ depreminin yaşandığı andan itibaren bölgeye yardım iletmeyi sürdürüyor. Mersin’in kırsal kesimlerinde yaşayan ve tek geçim kaynakları keçi olan Sarıkeçili Yörükler, “can dostum” diye nitelendirdikleri keçileri, bölgedeki depremzedeler için bağışlamıştı. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği çatısı altında bir araya gelen Sarıkeçili Yörükler, Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, bağışlarının bölgeye ulaştırılması için talepte bulundu.

Mersin’in çeşitli kırsal bölgelerinden bağışlanan keçileri, Gülnar Mezbahana taşıyan Büyükşehir Belediyesi, burada bağışların kesim işlemini gerçekleştirdi. Ardından YakaköyMezbahası’nda parçalama ve paketleme işlemleri tamamlanan bağışlar, Büyükşehir Belediyesi’nin et nakil aracı ve bir transfer aracıyla 6’sı Sarıkeçili Yörüklerden oluşan 8 kişilik ekiple Büyükşehir Belediyesi’nin Aşhanesinden bölgeye doğru yola çıktı.

Büyükşehir, bağışların bölgeye ulaşması için tüm imkanlarını sundu

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi ile Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’nin ortak çalışmasıyla mezbahalarda veteriner hekimler nezaretinde kesimi gerçekleştirilen keçiler, hijyenik ortamda paketlenerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere muhafaza edildi. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, konunun kendilerine ulaştığı andan itibaren imkanlarını seferber ettiklerini ifade ederek, “Bu durum söz konusu olunca, biz de Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığımızla iletişime geçtik. Bu konuyu en güzelşekilde nasıl sonuçlandırabileceğimizi konuştuk. Kendi mezbahamız, araçlarımız var. Toplanılan keçilerin hijyenik ortamda kesimi, parçalanması ve paketlenmesi noktasında çalışabileceğimizi kararlaştırdık. Ardından hayvanların bölgeden toplanması konusunda yardımcı olduk. İlgili mezbahamıza getirildi, parçalanmak üzere başka bir yere naklettik. Paketlenerek, şu anda da bölgeye ulaşmak üzere hazır hale getirdik” diye konuştu.

Geçim kaynaklarını, Elazığ için bağışladılar

Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran ise depremzedelerin yaşadıkları acıyı, “can dostları”diye nitelendirdikleri, tek geçim kaynakları olan keçileri bağışlayarak paylaşabileceklerini düşündüklerini belirtti. Konargöçer bir yaşam biçimine sahip olduklarını sözlerine ekleyen Savran, Mersin’in Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Silifke ilçelerinde kışı geçirdiklerini, yaz aylarında ise Karaman, Konya, orta Toroslar’daki yaylalarda olduklarını belirtti. Savran, yapılan bağışla ilgili şunları söyledi:

“Göçebe Yörüklerin elinde ne vardır? Can yoldaşımız olan keçilerimiz vardır. Biz 365 günü onlarla birlikte geçiriyoruz. Gönlünden kopan herkes, inanılmaz bir sevgi ve mücadeleyle en sevdiği, en çok vakit geçirdiği keçisini getirip bağışladı. Hem geçmiş olsun temennilerini iletelim, hem de depremzede vatandaşlar için çorbada bizim de bir tuzumuz olsun, bölgeye varalım, yaraları az da olsa sarmaya çalışalım dediler. Ama maalesef araç konusunda, ulaşım konusunda, veteriner hekim nezaretinde mezbahada hijyenik bir kesim süreci gibi imkanlarımız ve gücümüz yoktu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza ulaştık. Sağ olsunlar, düşündüğümüzden daha büyük destekte bulundular. Her şey bir yana, Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e özellikle içtenlikle teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla