Anasayfa / Güncel / MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA “SİPER” OLDU

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA “SİPER” OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs ile ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarına korunma önlemlerinden konaklamaya, ulaşımdan yemeğe kadar birçok alanda destek sunuyor. Büyükşehir, virüsle mücadele çalışmalarında atacağı adımları, sağlık örgütleri ile halk sağlığı uzmanlarının görüş ve önerileriyle belirliyor.

Büyükşehir, Koronavirüs tehlikesi ortaya çıktığı günden bu yana destekleriyle sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam ediyor. Ailesinin yanında kalmak istemeyen sağlık çalışanları için ücretsiz konaklayabilecekleri tesisi anında hazır hale getiren Büyükşehir Belediyesi, Aile Sağlığı Merkezleri çalışanlarına ücretsiz servis ve yemek hizmeti sunuyor. Sağlık çalışanları için Belediye’nin toplu taşıma araçlarını ücretsiz hale getiren Büyükşehir, eczacılar ve eczane personeli için de aynı uygulamayı hayata geçirdi. Büyükşehir, ayrıca sağlık çalışanlarının şu anda en çok ihtiyaç duyduğu malzemelerden olan cerrahi maske desteği vermek için de harekete geçti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de etkisini giderek artıran Koronavirüs’lemücadelenin en ön saflarında çalışan sağlık personelininhayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak için özel sosyal destekler geliştirdi. Büyükşehir, ücretsiz konaklamadan ücretsiz servise, yemek ikramından maske desteğine kadar birçok desteği sağlık çalışanlarına sunuyor. Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla mücadele için atacağı adımları sağlık örgütlerinin görüşlerini, öneri ve uyarılarını dikkate alarak atıyor.

Mücadelede en ön safta çalışan sağlıkçılara önemli destekler

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirleri ve yurttaşların zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını kolaylaştıracak sosyal destek projelerini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Başkan Seçer’in açıkladığı önlem ve destek paketinde, Koronavirüs ile mücadelede en ön safta fedakarcaçalışan sağlıkçılarla ilgili destekler de önemli yer tutuyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sağlıkçılarla ilgili destekleri belirlerken başta Mersin Tabip Odası ile Mersin Eczacı Odası olmak üzere sağlık örgütlerinin görüş ve önerilerini alıyor. Büyükşehir Belediyesi, dezenfekte çalışmaları, sağlık paketinin içeriğinin oluşturulması gibi konularda da halk sağlığı uzmanlarının görüşlerine önem veriyor.

Ailesinin yanında kalmak istemeyen sağlıkçılarBelediyenin tesisinde kalıyor

Koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının en büyük endişesi, virüsün kendilerine bulaşması ve bu şekilde ailelerini riske atmak. Büyükşehir Belediyesi,  bu tür riskler yaşayan sağlık çalışanlarının endişelerini en aza indirmekadına harekete geçti. Sağlık çalışanlarına tek başlarına konaklayabilmeleri için Macit Özcan Spor Kompleksi’ndeki 156 yataklı tesis tahsis edildi. Tesis, yüzde 70 doluluk oranıyla hizmet vermeye başladı. Tek kişilik odalarda kalan sağlık çalışanlarının günlük 3 öğün yemek, çamaşır yıkama ve ütüleme gibi ihtiyaçları eksiksiz ve ücretsiz bir şekilde sağlanıyor. Tesisin dezenfeksiyonuna ve temizliğine büyük özen gösterilirken, sağlık çalışanlarının sağlık merkezlerine ulaşımını ise Büyükşehir Belediyesi’nin servis araçları sağlıyor.

Sağlık çalışanları, Kriz Merkezi’ne taleplerini ilettikten sonra bu tesisteki tek kişilik odalarda kalabiliyor.

Aile Sağlığı Merkezlerine servis hizmeti

Mersin Büyükşehir Belediyesi, salgın sürecinin hemen başında, belediye otobüslerinin sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak hizmet vereceğini duyurmuştu. Belediye otobüslerinden tüm sağlıkçılar ücretsiz olarak faydalanırken, eczacılar ve eczacı personelleri de bu haktan faydalanmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi, ayrıca Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına, talepleri halinde ücretsiz servis ve yemek hizmeti sunuyor. Şu ana kadar 4 Aile Sağlığı Merkezi’nin çalışanları bu destekten faydalanmak için başvuruda bulundu.

Cerrahi maske desteği verilecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu süreçte sağlık çalışanlarına vereceği desteklerden biri de cerrahi maske dağıtımı olacak. Büyükşehir Belediyesi ayrıca sağlık çalışanlarının özel araçlarına park yeri konusunda kolaylık sağlayacağını da sağlık örgütleri aracılığıyla sağlık çalışanlarına duyurdu.

Halk sağlığı uzmanları danışmanlık yapacak

Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında uzmanların görüş ve önerilerini alan Mersin Büyükşehir Belediyesi, şehrin dört bir yanında yaptığı dezenfekte çalışmalarını halk sağlığı uzmanlarının görüşleri çerçevesinde gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi, Kriz Merkezi’ndedanışmanlık hizmeti verecek halk sağlığı uzmanı hekimlerin görevlendirilmesi konusunda da Mersin Tabip Odası’ndan talepte bulundu.

Hastane hizmeti verebilecek tesis hazır

Mersin Büyükşehir Belediyesi,  salgın sürecinde talep eden hastaneler için ön muayene çadırları kurmaya da başladı. İhtiyaç duyulması halinde Sahra Hastanesi oluşturacak alanları tespit eden ve hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, hastane hizmeti verebilecek 100 yataklı tesisi de hazır hale getirdi.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, aşurenin barışa, kardeşliğe, huzura ve mutluluğa vesile olmasını diledi. Bolluğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla