Anasayfa / Güncel / KORONA, İTFAYE, ISRAF ZAMAN: KOCAMAZ, DA, KORUMA, ÇALIŞMA, UMUT: BAŞKAN SEÇER’DE…

KORONA, İTFAYE, ISRAF ZAMAN: KOCAMAZ, DA, KORUMA, ÇALIŞMA, UMUT: BAŞKAN SEÇER’DE…

Korona Virüsün yaydığı korku ve olağanüstü önlemler, savaşların yarattığı tahribatlar sürerken, gelecek adına da nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu da gördük.

Neyse ki, dünyanın her tarafında önlemler alınıyor, sokağa çıkma yasakları konuyor. Gelecek kaygısıyla bir belirsizlik içinde herkes kendisini sağlama almaya çalışıyor.

Geçen hafta Mersin’de talihsiz bir olayla karşılaştık. Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin müdahalesi de yetmeyince genç bir kadın yaşamını yitirdi. Genç kadın alev ve dumanların etrafı sarmasının yarattığı korku ve panik ile kendisini 8.katın balkon demirlerinden aşağıya bıraktı. Hayatı sonlanan genç kadın yakınları tarafından ebediyete uğurlandı.

Bu olay hepimizi düşündürmeli. 34 katlı binaların ruhsatlarına izin veren belediyeler, acaba buna uygun önlem alabiliyorlar mı? Şehirleşme, sokaklar, caddeler, hayatın sürdüğü mekânlar güvende mi?

Mersin bu konuda çok şanslı bir şehir değil. Sahilde yüksek binalara izin veren belediyeler, ruhsatların altına imza atan mühendisler, kar etmekten başka düşüncesi olmayan çakma müteahhitler Mersin’i bu hale getirdi. Herkesin kendine göre bir hesabı var. Yani kendi çıkarını ön plana çıkarması. Geçmiş dönemin tüm belediye başkanlarının bu düzensiz yapılaşmada sorumlulukları unutulmamalıdır.

Genç kadının yaşamını yitirmesi sonrası, olay sosyal medya üzerinden hesaplaşmaya dönük demeç ve twitlerle hepimizin kafası karıştı. Buna Büyükşehir Belediye eski başkanlarından Burhanettin Kocamaz’ın açıklamaları da eklenince bir şeylersöylemeden edemedik bizde.

Bu şehirde belediyecilik adına konuşmaması gereken biri varsa oda kocamazdır. İtfaiyenin araç gereç eksiği varsa, eğitim konusunda yetersizse bunun sorumlusu, her şeyin yüklenmeye çalışıldığı ve belediyedeki geçmişin sıkıntılarını gidermeye çalışan Vahap Seçer değil, geçmiş dönem belediye başkanlarıdır. Açıkçası sahil düzenlemesine 100 milyon civarında bütçe ayıran Kocamaz’ın, bu savurganlığın yerine tüm itfaiye araç gereçlerini bir kalemde tamamlayabilirdi. Gittim Torosları, Yenişehir itfaiyelerinin bulunduğu yerlere bir göz gezdirdim. Hizmet koşullarının hiçte iç açıcı olmadığını gördüm.

Açık söylemek gerekirse hem fiziki koşulların hem de anlatılanlarla birlikte araç gerecin yetersiz olduğunu görmemek mümkün değil. Yine tekrarlıyorum; Kocamaz plansız ve mühendislik hatalarıyla dolu battı çıktılarının, gereksiz yerlere boz yap kaldırımlarının, helikopter gibi birçok gereksiz harcamalara ayırdığı paranın yarısını can ve mal güvenliğine ayırabilseydi, itfaiye teşkilatı çok daha iyi koşullarda olabilirdi.

İtfaiye yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, araç gereçlerin 13 ilçeye yetecek kadar olmadığı eksikliklerinin olduğu, bunu yeni yönetimin çok ciddi bir şekilde ele aldığını, özellikle Başkan Vahap Seçer’ in konuya hassasiyetle baktığını belirttiler. Başkan Seçer ’in Eksikliklerin giderilmesi için aylardır bakımda bekleyen araçların onarımını hızlandırdığını, personellerin çok daha disiplinli, eğitimli bir duruma getirilmesi için gereğinin yapılmasını istediğini anlattılar.

Geçmiş dönemde itfaiyede deneyimli olan amirlerle görüşmemizde de, son aylarda iyileştirmelerin olduğunu ancak yine eksikliklerinin olduğunu ifade ettiler.

Mersin Büyükşehir Belediye meclisinde geçmişte yaşanılanları hatırlayalım. Çoğunluğu sağlayan Cumhuriyet ittifakı ve onun MHP li üyeleri Kocamaz ile ilgili dosyaların açılması için yeni yönetime az çektirmedi. Halende Kocamaz’ın etkili ve yetkili kadrolarının Büyükşehirde olduğu ve çalışmaları olumsuz etkilediği kuşkusu var. Bütün bu sorunlar Seçerin bütçe ihtiyacı ve harcamalarını yeterli kılmadığı sonucu da çıkıyor. Buna rağmen Kocamazın da yeni yönetimin bütün yapıcı davranışlarını unutarak fırsatı Ganimete çevirmeye çalışan bir hal alıyor.

Şu anda şişirilmiş kadrolarla baş etme, geçmiş dönem borçlarını ödeme, eksik yapılan işleri tamamlamaya çalışan Başkan Vahap Seçer ’in öncelikli işlerinden biride, geçmiş dönemin hatalarına düşmeden mal ve can güvenliğimizi emanet ettiğimiz itfaiye biriminin eksikliklerini gidermesidir. Bir an önce bu eksiklikleri tespit edip, gereğinin yapılması için ne gerekiyorsa onu yapmalıdır.

Tabi ki de, yeni itfaiye araçlarının alınması için, önceden yapılan yüksek katlı apartmanların ilerde aynı sorunlarla karşılaşılmaması için, alımı hemen yapılmalıdır. Vahap Seçer yönetiminin önüne konulan borçlanma engelinin kaldırılarak,araç alma yetkisinin de gecikmeden verilmesi gerekmektedir.Aksi takdirde şimdiye kadar bu olumsuz zemini hazırlayarak sorunu yaratanlar, olacaklardan sorumlu olacaktır. Ne kocamaz nede Kocamaz’a savaş açanlar kendi aralarında ki hesaplardan halkın zarar göreceği sonuçlar için Seçer’e görev yaptıramayacak duruma getirmemelidirler.

Aksi takdirde bu işin vebalinden kurtulamayacaklardır.

Çok geç kalmadan yapmalıdır. Başkan Vahap Seçer ’in hassasiyetini bizde görüyoruz ve bu tür eksikliklerin giderileceğine inanıyoruz.

Korona, İtfaiye, yanlışlıklar, geçmişin izleri, kendi başkanlığında harcanan zaman Kocamazın söylemlerinde umutsuzluğun ezilmişliğin tepkisidir. Vaka olarak hatırlanacaktır. Yaşanılan bütün olumsuzluklardan korunmanın yolu, sabır, çalışma ve gelecek adına Başkan Seçer’in yeteneği ve yaratıcılığı umut olarak halkımızın desteği ile özlenen hedeflere ulaşılacaktır.

Kalın Sağlıcakla

Çok Okunan Haber

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Mersin Tekstil Üreticileri Derneği’ni (METÜD) ziyaret eden Cumhur İttifakı Toroslar Belediye Başkan Adayı Dr. Ali …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla