Anasayfa / Güncel / KARAMANCILAR KONAĞI RESTORE EDİLEREK İŞLEVSEL HALE GETİRİLECEK

KARAMANCILAR KONAĞI RESTORE EDİLEREK İŞLEVSEL HALE GETİRİLECEK

Büyükşehir Belediyesi, koruma alanı sınırları içinde bulunan tarihi Karamancılar Konağı’nı kente yeniden kazandırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı teknik ekibi, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri ve restorasyon uzmanlarıyla bir araya gelerek, Karamancılar Konağı’nın çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Konağın bulunduğu bölgede saha gezisi yapan ekip, yürütülençalışmaları yerinde görerek binanın içini gezdi. Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak biz geçtiğimiz yıl yaz aylarından itibaren bölgeyi ele aldık. Yeniden Mersin’e yakışır şekilde, tarihi ve kültürü ortaya çıkarmak, yeniden yaşamın içerisine katmak konusunda çalışma yürütüyoruz. Geldiğimiz nokta da iyi bir nokta” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, koruma alanı sınırları içinde bulunan ve Mersin’in eski yerleşim alanı olan bölgede yer alan tarihi Karamancılar Konağını yeniden kente kazandırmak için yürüttüğü çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Kamuran Özkaralar ve ekibi, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyeleri ile Restorasyon Uzmanı Saadet Sayın ile bir araya gelerek, Karamancılar Konağı’nın çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Konağın bulunduğu bölgede saha gezisi yapan ekip, yürütülençalışmaları yerinde görerek binanın içini gezdi.

Karamancılar Konağı hak ettiği değere kavuşacak

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl yaz aylarından itibaren bölgeyi ele aldıklarını, Karamancılar Konağı’nı yeniden Mersin’e yakışır şekilde, tarihi ve kültürü ortaya çıkarmak, yaşamın içerisine katmak konusunda çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Gelinen noktanın iyi bir nokta olduğunu vurgulayan Ulusoy, “Yaklaşık altı aydır Mersin Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi hocalarımızla burada bir çalışma yürütüyoruz. Aslında çalışma sadece Karamancılar Konağını kapsayan bir çalışma değil, genel olarak buradaki koruma alanının içerisindeki yapılarla ilgili. Ne yapılabileceği konusunda bir senaryo ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Koruma alanı sınırı içerisindeki bu bölge Mersin’in eski yerleşim alanı. Hem ticaretin hem konutların olduğu bir bölge. Ama zaman içerisinde burada fonksiyon değişikliği ve ticaretin başka alanlara kayması ile birlikte burası çöküntü alanıhaline gelmiş. Hala işlevini sürdüren yapılar var ama genel olarak buraya müdahale edilmesi gerekiyordedi.

Konağın restorasyon süreci başlayacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Karamancılar Konağı’nı kamulaştırdığını ve müze olarak tasarlanan yapının proje anlamındaki çalışmalarının bittiğini ifade eden Ulusoy, “Burayla ilgili çalışmalar şu anda bitmiş durumda. Proje anlamındaki çalışmalardan söz ediyorum. Koruma Kurulu süreçleri tamamlandı. Şu anda askı ihalesi yapıldı ve binanın askıya alınması işlemi devam ediyor. Bu işlemden sonra da restorasyon ihalesine, restorasyon projesine başlayacağız diye konuştu.

“Burası gece-gündüz yaşayan bir mekana dönüşmeli”

Konak ile ilgili kamuoyundaki tartışmalara da cevap veren Ulusoy, şunları söyledi:

Esas olarak bizim birinci amacımız bu bölgenin canlanması ile ilgili. Başkanımız Vahap Seçer bu konuda son derece kararlı. Burada bir müze fikri var. Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele döneminde gelip burada konakladığı yönünde görüşler de var. Bizim yaptığımız araştırmalarda bir belgeye rastlayamadık ama kent kamuoyunda tartışmalarda burada kaldığı yönünde bilgi var. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün burada kalmış olduğu düşüncesini de dikkate alarak binayı hangi amaçla kullanmalıyız konusunu şu an tartışıyoruz. Epeyce mesafe aldık bu konuda. Burası gece-gündüz yaşayan bir mekanadönüşmeli” ifadelerine yer verdi.

Mimar Saadet Sayın: “Vatandaşların burada zaman geçirebileceği bir mekana dönüşmesi bağlamında çalışılıyor”

Yapının restore edilirken özgün niteliklerini ortaya çıkarılmasının ve izlenebilir hale getirilmesinin önemliolduğunu dile getiren Restorasyon Uzmanı Mimar Saadet Sayın, “Belediyemiz bir çalışma yapıyor, yapının özgün hali izlenirken bir de kentlinin de kullanabileceği, kentlinin burada zaman geçirebileceği bir mekanadönüşmesi bağlamında çalışılıyor. Bu müze de olabilir. Çocukların da katılabileceği, gençlerin de vakit geçirebileceği bir mekana dönüşecek diye düşünüyorumdedi.

Doç. Dr. Meltem Uçar: Amacımız bu tarihi kent merkezini tekrar Mersin hayatına dahil etmek

Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. Meltem Uçar, bölgenin tarihi kent merkezi olduğunu, ancak zaman içinde atıl kalarak canlılığını kaybettiğini ifade ederek, “Asıl amacımız bu tarihi kent merkezini tekrar Mersin hayatına dahil etmek. Herkesin hafızasındaki yerini, binanın yeniden kullanımı ile geri döndürmek istiyoruz. Bu bina özellikle güzel ve önemli bir bina, onun için yeniden işlevlendirerek kente kazandırılması için birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, aşurenin barışa, kardeşliğe, huzura ve mutluluğa vesile olmasını diledi. Bolluğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla