Anasayfa / Güncel / EZGİ DEMİR :MERSİN METROSU

EZGİ DEMİR :MERSİN METROSU

MM
Marlyn Monroe değil, Mali Müşavir değil, Mekteb-i Mülkiye değil, Milimetre değil…
-Mersin Metrosu-

Geçtiğimiz hafta Mersin için çok hareketli geçti. Tarihin en büyük ihalesi denen bir ihale gerçekleşti. Mega Proje’nin ihalesi…
“Metro İhalesi”

***

Ben; Mühendislik Fakülteleri’nin; elektrik ve elektronik, makine, inşaat, harita, kontrol, deprem, kıyı bilimleri, v.b. gibi bölümlerinde okumadım. Teknik biri değilim. Ulaştırma uzmanı da değilim. Ama; Mersin’li bir gazeteciyim.
Ağzı olanın yorum yapıp, konuştuğu bu konuya ben de değinmek istedim.

***

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü öğleden sonra saat 14:00’te ön yeterliliği geçen on şirketin katılacağı ihale gerçekleşti.
Herkes gibi ben de izledim. On firma içerisinde Muhalefet Partisi’nin beşli çete dediği şirketlerden de vardı ancak, çoğunluğu katılım sağlamadı! İki tanesi teşekkür etti sadece. Bir tanesi yetersiz kaldı ve son bir tanesine ihale kaldı…
Akabinde uzman olan olmayan, işi, konuyu bilen bilmeyen herkes yorum yaptı! Kimi Mersin’liler metroya bir adım daha yaklaştı derken, kimi fiyasko dedi. Kimi iptal edilmeli derken, kimi yarın kazma vurulur dedi.
Ben ne mi dedim?
Sessiz kaldım!
Tepki aldım!
Bir şey de dediler!
Demedim…
Sen ne düşünüyorsun dediler!
Sustum!
Bekledim!
“İşin içinde ne var? Doğru mu? Bu ihale doğru muydu? İhalede bi abukluk söz konusu muydu? Yoksa ihale gayet düzgün yönetildi ve sonuç iyi mi oldu?”Diye bekledim!
Okudum!
Araştırdım!
İşin uzmanları ile görüştüm. Ve en sonunda, yorumumu ve düşüncemi metro üzerinden yapmamaya karar verdim. Bıraktım ki; işi bilen konuşsun!
Çünkü; biz en büyük hatayı işi bilene bırakmadığımız için yapıyoruz.

***

Mesela; Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Medya hesabından canlı yayını izlerken bir meslektaşımın henüz ihale devam ederken, soru sormaya kalktığını duydum ki; anında yayın kesildi!
Yahu kardeşim milyon dolarlık ihale yapılıyor. Bir susun!
Müdahale etmeden, burnumuzu sokmadan duramıyoruz biz! Milletçe kronik mi desem, genetik mi desem, bize işlemiş bir alışkanlık bu!
Sus işte o ihaleyi yöneten adam zaten sana söz hakkı verir. Ya da ne biliyim cevabını veriyordur konuşmasında, dinlersen, belki sormana gerek kalmayacak!
Gözlemlerime göre, herkes kendi işini yaparsa, herkes her şeye karışmazsa güzel işler çıkar ortaya!
Öyle vizyonlu, öyle güzel gelecek planı olan bir başkana sahip oldu ki Mersin… Bunu net söylüyorum çünkü Sayın Vahap Seçer’i yakından tanıyorum. 1 Nisan’dan önce, hatta 2011 senesinde 24. Dönem Genel Seçimleri’nde Mersin’den ikinci sıra milletvekili adayı, ardından parlementoda bizi temel ettiği andan beri tanıyorum. Vizyonlu biri! Net!

***

Herkes yerinde durursa ve sırası geldiğinde, bildiği konuda yorum yaparsa sağlam bir şekilde destek olur Başkan Bey’e! Sosyal medya sayfalarında fotoğraf paylaşma ile olmaz o işler. Anca komik görüntü olur! Tabir-i caizse trol gibi görünür!

***

Toparlamak gerekirse; Metro hususunda yorum yapmak haddim değil. Bu memleketin çocuğuyum. Partili Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi yerli ve milliyim, kentimde metro olsa olur mu, olur hem de şahane olur. Hele de bunu yol yürüdüğüm başkan yaparsa en alasından şahane olur. Yapacağım yorum budur benim. Memleketimi güzelleştiren herkesi sever, sayarım. Kucaklarım.
Ama; teknik konusuna karışmam! Karışamam!
Birinci ağızdan dinlerim, işin uzmanlarına sorarım. Kafamda ölçer biçerim o kadar…
Son olarak Metro için bildiklerim elbette bu kadar değil.
Bekleyelim…
Bir bakmışız yarın olmuş…
Takipte kalın…
Bana sıra gelmesi zaman alabilir!
Bende kalın siz, esen kalın!
Ne de olsa memlekette herb*kolog çok!
Aşk ile dostlar… Rast gele…
Kucakladım… Uzaktan! 😉

Çok Okunan Haber

Başkan Özyiğit, “Avrupa şampiyonluğu yolunda takımımızın yanındayız”

Mersin Yenişehir Belediyesinin de destekleriyle Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük kupası olan FIBA Kadınlar Avrupa …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla