Anasayfa / Güncel / Demokrasi ve AtılımPartisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ;‘Yeşile kavuşmak için ölmemiz mi gerekiyor?’

Demokrasi ve AtılımPartisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ;‘Yeşile kavuşmak için ölmemiz mi gerekiyor?’

Demokrasi ve Atılım Partisi Mersin İl Başkanı CenkCenkcimenoğlu, Türkiye’de yaşanan doğa katliamlarınadikkat çekerek, özellikle Mersin’in bu şekilde gündemegelmesinden rahatsız olduğunu dile getirdi. Son 1 yıliçerisinde çok sayıda doğa katliamının yaşandığını ifadeeden Başkan Cenkcimenoğlu, “Davultepe’de 60 bin ağacın kesilecek olması yerel değil ulusal bir sorundur. Mersin merkezinde mezarlık dışında hiçbir yeşil alanbulunmuyor. Yeşil bir çevrede olmak için ölmemiz mi gerekiyordiye konuştu.

Deva Partisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu, Radyo Ülkü’de yayınlanan Serkan Tultak ve UfukCavlı’nın sunduğu Yerel Gündem programına katılarakgündeme dair konular hakkında görüşlerini paylaştı. Mersin’de örgütlenme çalışmalarını tamamlayıp, partiolarak Mersin’de ilk üye kaydının Silifke ilçesindenyapıldığı bilgisini veren Cenkcimenoğlu, siyasi partilerinülke ve kent sorunlarına ilgi göstermesi gerektiğini ifadeetti

Son günlerde Mersin gündemini yoğun şekilde meşguleden Davultepe Küçük Sanayi Sitesinin yapılması içinİşgal edilecek tarım alanları konusunda fikirlerinipaylaşan Başkan Cenkcimenoğlu, “Sanayi sitesi yapılmaamacıyla portakal ağaçlarının kesilmesi tam birskandaldır. Pandemi döneminde en önemli ihtiyaçlardanbirisi olan C vitaminini sağlayan portakal ağaçlarınıkestiğimizi söylesek Avrupa’da bize gülerler. Tarımağaçları hiçbir dönemde kesilmez. Ben babamdanbiliyorum bazı ağaçlarımızı kesmek zorunda kaldığımızdababam ağlamıştı. Ülkemizin bütçesi pandemi sürecinde150 milyar dolardan fazla eridi ve şuanda kimin erittiğibelli değil. Biz şuan başka şeyler tartışıyoruzdedi.

Süreci yakından takip ettiklerini vurgulayan BaşkanCenkcimenoğlu, “Bu konu 2017 yılında BurhanettinKocamaz tarafından Tece’de bir alan işaretlenmesiylebaşladı. Sonra ne olduysa bir kooperatif kurularak Tece’deki alan yerine Davultepe’de bir yere yapmak isteğiyleMezitli ve Büyükşehir belediyeleri burayı işaretliyor. Mezitli Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanıbir açıklama yaparak buranın neden işaretlenmediğiniaçıklamalıdır. Vatandaş her şeyi bilmiyor olabilir. Geçmişdönemde işaretlenen alan neden değiştirildi. Başta sayınValimiz olmak üzere sorunun kaynağının açıklamayapması gerekiyor.

İktidar Partisinin il başkanı açıklama yaparakağaçlarınkesilmesine karşıyımdedi ama,  partili Cumhurbaşkanıtarafından acele kamulaştırma kararı çıkaracak kadar bu neden hızlandırıldı. Hangi firmalar buradan yer almak içinmüracaat etti. Buradan o küçük esnaf yer alacak yoksaismi açıklanmayan büyük firmalar yer alacak. Elbettedaha güzel daha modern yerler yapılmalıdır. Ama buradaihtiyaç sahibi kim, görmek istiyoruzdiye konuştu.

Türkiye’de gündemin hızla değiştiğine dikkat çekenBaşkan Cenkcimenoğlu, “Önce gündem yaratıyoruz sonrao gündemin tartışması peşinde geziyoruz. Daha önceMezitli’nin kuzeyinde 1500’ün üzerinde ağaç kesildikimin gündeminde kaldı. Belki bunu da bir sürekonuşacağız ve gündemden çıkacak.

Gülnar’da  Prens Charles koyu olarak bilinen koyunistimlak edilmesine yönelik bir Ankaralı firmanın 37 dönümlük alanın orman vasfından çıkarılması içinbaşvurulmuş. Tam bir doğa harikası. Karadan ulaşımolmadığı için bu güne kadar korunabilmiş.  Ama birkaçduyarlı insan dışında hiç kimsenin gündemine gelmemişolması son derece üzücüşeklinde konuştu.

Türkiye’nin ve dünyanın çok büyük sorunlarla uğraştığıbir dönemde bu tür çevre katliamıyla uğraşılmasınınüzücü olduğunu vurgulayan Başkan Cenkcimenoğlusözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sanayi sitesi konusunda yer seçiminin kesinlikleyanlış olduğunu düşünüyorum. Davultepe’de 60 bin ağacın kesilecek olması yerel değil ulusal bir sorundur. Sadece Mersin’de değil, Konya’da değil, Türkiye’nin hiçbir yerinde değil Meksika’da da 60 bin ağaç kesilmesin. Ardından Alata tesisleri var. Yarın kime peşkeşçekileceğini bilmiyoruz. Yine Nükleer santralin yapılacağıAkkuyu. Biraz daha gidince Prens Charles koyu. Mersin merkezine de baktığımız zaman mezarlık dışında bir taneyerşil alan yok. Yeşile kavuşmak işçin ölmemiz mi gerekiyor. Hem siyaseti hem belediyeciliği rahmetlibabamdan öğrendim. Kendilerini ilgilendiren konu ileimza atan isimlerin aynı zamanda bu kooperatifte yeralmaları etik değil. Elbette kendi arsasıyla ilgilidüzenleme yapılabilir ama o kişinin komisyonlarda meclisgörüşmelerinde olmaması lazım. Yetkililer, etkililer bu türkendilerine rant sağlayacak konularda kafa yormak yerine, işçimizin, çiftçimizin, esnafımızın sorunlarıylailgilenmeli. Yüzde 40 enflasyonun olduğu bir yerdeişsizliğin tavan yaptığı bir dönemde farklı şeylerkonuşmalıyız. Asıl yaşadığımız sorunları gündemegetirmeliyiz.”

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, aşurenin barışa, kardeşliğe, huzura ve mutluluğa vesile olmasını diledi. Bolluğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla