Anasayfa / Güncel / HACIBEKTAŞ ADIGÜZEL:CORONA SONRASI EKONOMİ VE SPOR

HACIBEKTAŞ ADIGÜZEL:CORONA SONRASI EKONOMİ VE SPOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmelerini her gece bizlere Twitter hesabından paylaşıyor. Bakan Koca dün gece yaptığı açıklamada, “SON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu dedi.
Türkiye’de bu bilançoya ne yazık ki kısa bir sürede ulaşıldı. Vaka sayısının her açıklamada iki ile çarpıldığını endişeyle müşahede ediyoruz. Hepimizin duası, bu küresel salgını ülke olarak en az sıkıntıyla atlatabilmek.
Uzmanlar bunun yolunun en az 3-4 hafta sürecek toplumsal izolasyon olduğuna dikkat çekiyor. Yani, zaruri bir şey olmadan evden çıkmamak. Ancak tüm dünyayı etkileyen bu ölümcül salgınla ilgili tahmin edilen olası senaryoların en iyimser olanları dahi, ölümlerin yanı sıra ekonomiler üzerinde de yıkıcı etkiler olacağını ifade ediyor. Kötümser senaryolar ise bir yıl boyunca bu küresel salgın kâbusunu yaşamaya devam edeceğimizi söylüyor.
Tam da bu haberi okurken ekranlarda bir de baktım bir son dakika bilgisi Fatih TERİM’in de testleri pozitif çıkmış aslında günler öncesinden kaza geliyorum demişti ve gelmişti. Türk futbolunun gelinen noktada sağlam bir bağırsak temizliğine ihtiyacı olduğunu gece gelen paylaşımdan sonra gördük. Maçlar iptal oldu ama inşallah böylesi vakalar bir daha çıkmaz.
Evden çıkılmasın deniliyor ama inanın TÜRKİYE dışarda buna kalıcı çözüm en az bir hafta sokağa çıkma yasağıdır. Bu 65 yaş üstü ya da kronik hastalığı olanlarla kısıtlı olması komedidir işçi memur özel sektör dışarda akşam ailelerine evlerine giderler herkes bu bağlamda potansiyel tehlike!!!Bu durum, sonunda işlerin duracağını, zaten kıt kanaat geçinen milyonlarca insan için ölüm tehdidinin yanına ‘açlık’ tehlikesinin de eklenmesi anlamına geliyor bunu biliyorum ama sonu ölüm oldu mu zaten sonrası daha kötü değil mi?
Ölümcül salgının yakasına yapıştığı ülkeler, kısa zaman sonra başka sorunlarla da uğraşmak zorunda kalıyor. Bu tehlikeyi gören ülkeler, toplumsal patlamanın işaretleri daha ortaya çıkmadan vatandaşlarının ekonomik sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyor. Bu ülkelerden biri olan küresel katil ABD, her yetişkine 1000 dolar ve çocuklara 500 dolar doğrudan para yardımı yapılacağını duyurdu. Diğer ülkeler de benzer kararlar için planlamalar yapıyor. Zaten son yıllarda geçim sıkıntısı nedeniyle çok sayıda intihar vakası yaşanan ülkemizde. Ay sonunu zar zor getiren insanlar şimdi evlerinde hapsolmuş durumda o yüzden kismi birilerine değil tüm ülkeyi rahatlatacak hamleler yapılmalıdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hâlihazırda düzenli sosyal yardımlarından faydalanan ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye bin TL nakdi destek verileceğini açıkladı.
Bir kereye mahsus sınırlı sayıda haneye verilen bin TL yeterli değildir. Zira intihar vakalarının çoğu, hiçbir sosyal yardım almayan insanlardı. Dolayısıyla toplumun geniş kısmına bu yapılamıyorsa büyük çoğunluğunu kapsayacak destekler yapılması gerekiyor.
Ekonominin yüzde 25’inin oluşturan hiçbir sosyal güvencesi olmayan, yevmiyeyle çalışan insanların bu süreçteki ekonomik kayıplarını kimse konuşmuyor bu insanlar çalışmazlarsa açlar aç!!!

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla