Anasayfa / Güncel / CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “PAZARLIK USULÜ BAHANE, 21/B ŞAHANE”

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “PAZARLIK USULÜ BAHANE, 21/B ŞAHANE”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, AKP’nin Mayıs 2018’de Kamu İhale Kanunu’ nun 21 inci maddesinin (b) bendinde yaptığı değişiklikten sonra, bu kanunun idareler tarafından keyfi olarak suiistimal edildiğini belirterek Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapmak üzere TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

 

Yandaşların Her İşi Yapım Tekniği Açısından Özellik Arz Ediyor

 

İktidara yakın şirketlerin şartları sağlamadığı halde 21/b maddesiyle ihale aldığını belirten CHP’li Başarır: ‘’21/b maddesi, çok istisna durumlarda kullanılması gerekirken rekabet ortamını yerle bir edip rant aktarma aracı olarak kullanılmıştır. Kamu İhale Kanunu’nun ‘21/b bendi’  AKP ve yandaşları açısından daha da verimli olsun diye 2018 yılında son halini almış ve maddenin ucu çok açık olmakla birlikte iktidar ve yandaşları bu açıklığı kullanmıştır. 16 Mayıs 2018 tarihinde TBMM’de kabul edilen maddede; ‘beklenmeyen veya’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut’ ibaresi eklenmiştir.’  Buna göre; yapım tekniği açısından “özellik” arz edecek bir peyzaj işiniz olsa bile 21/b maddesi kapsamında ihale yapılabiliyor. Bu durum da Kanun’lara ve şeffaflık ilkesine tamamen aykırı bir durumdur. Son Sayıştay Raporlarında da birçok kurum idaresi tarafından bu maddenin suiistimal edildiği gözlenmiştir.’’ ifadelerini dile getirdi.

 

AKP, Yandaşları İçin Kanunları Yap-Boz Tahtasına Çevirmiştir

 

CHP’li Başarır: “AKP iktidarında; pazarlık usulü ihale, istisna olmaktan çıkıp yaygın bir kamu alım yöntemi olarak idareye hükümet yanlısı şirketler ile bağımlılık ağlarını güçlendirme imkanı sağlamaktadır. Kamu İhale Kanunu’nun 21/b bendine göre doğal afet, salgın hastalık gibi durumlarda alımı hızlandırmak adına kullanılan pazarlık usulü ihale yöntemi; şeffaflığı, hesap verebilirliği ve adil rekabeti ortadan kaldıran bir alım biçimi olarak varlık dağıtımında kayırmacılığın ayyuka çıktığını gözler önüne sermektedir. Sadece 2019 yılında Kamu İhale Kurumu’na sonuç bilgisi gönderilen 4734 sayılı Kanun kapsamında yapılan ihalelerin adet olarak %70,79’u açık ihale usulü ile, %29,08’i pazarlık usulü ile, %0,14’ü ise belli istekliler arasında ihale usulü ile gerçekleştirilmiştir. 2007 yılında tutar bazında gerçekleştirilen kamu alımlarının %87.14’ünde açık ihale usulü, %9.76’sında pazarlık ihale usulü ve %3.10’nunda ise belli istekliler arasındaki ihale usulü uygulanmıştır. Bu maddenin AKP dönemindeki artışını buradaki istatistikten de görebilmekteyiz. Ayrıca AKP iktidarı, Kamu İhale Kanunu’nda 60 kez ‘Kanun Değişikliği Teklifi’ ve 8 kez ‘Kanun Hükmünde Kararname’ ile toplam 198 maddede değişikliğe gitmiştir. Yandaşları için kanunları adeta bir yap-boz tahtasına çevirmiştir. İktidar hemen hemen her kanun değişikliğinde halkın çıkarları yerine yandaşların çıkarlarını gözetmektedir. Bu sebeple ülkemiz kaynakları doğru kullanılmamakla beraber, gelir dağılımındaki adaletsizlikte had safhalara ulaşmıştır.” dedi.

 

İhaleler Şeffaf, Rekabete Açık ve Güvenilir Olmalıdır

 

AKP’nin, kanun maddelerini yandaşlarının isteklerine göre değiştirmesinin karşısında duracaklarını belirten CHP’li Başarır: “Kayırmacılık ve himayecilikle yapılan kamu ihale yolsuzluklarının, eş-dost akraba kayırmacılığı ile verilen ihalelerin karşısında duracağız. İhaleler; şeffaf, rekabete açık ve güvenilir olmalıdır.  Bu doğrultuda, halktan toplanan vergilerin halk yararı adına kullanılması adına Kanun Teklifi’ni, TBMM Başkanlığı’na sundum. Umarım bu kanun teklifimiz de diğer tekliflerimiz gibi komisyonun tozlu raflarında bekletilmez” sözlerini dile getirdi.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN SEÇER, AYDINCIK KURS MERKEZİ’NDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLERİN AİLELERİYLE BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir tarafından düzenlenen ‘Veli Buluşması Etkinliği’ne katılım sağlayarak Aydıncık …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla