Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR’DEN “DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ”NDE FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN “DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ”NDE FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Gününde Karaduvar Mahallesi’ndeki çocuklar ve aileleri için farkındalık etkinliği düzenledi. Avukat, sosyal hizmet uzmanı ve psikologlar, ailelere bilgilendirmelerde bulunurken, okul öncesi öğretmenleri de çocuklar için birbirinden eğlenceli aktiviteler gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Avukat Nida Gamsız, “Bizim sorunumuz, 15 yaşın altında çalışan ve emeği sömürülen çocuklar. Aynı zamanda 15 yaşın üstünde olup, işgücü içerisinde olup, yine çocuk olduğu için emeği sömürülen bireyler” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, 2002’de Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında farkındalık etkinliği düzenledi. Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde ebeveynler ve çocuklarayönelik düzenlenen etkinliğe, Büyükşehir’in avukat, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının yanı sıra kreş öğretmenleri de katıldı. Etkinlikte, çocukların erken yaşta çalıştırılmasının önüne geçmek amacıyla aileler bilgilendirilirken, çocuklar da eğlenceli birçok aktiviteye katıldı.

Aileler, çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda bilgilendirildi

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışan Avukat Nida Gamsız, PsikologDilan Dinler, Sosyal Hizmet Uzmanı Özlem Yaşar ve Çocuk Gelişimcisi Gülçin Atar, çocuk işçi çalıştırmanın hukuki, psikolojik, pedagojik ve sosyolojik boyutlarına dair ailelere bilgi verdi.

Çocuklarla eğlenceli aktiviteler gerçekleştirildi

Etkinlik kapsamında aileler bilgilendirilirken, çocuklar da kendileri için hazırlanan alanda keyifli aktivitelere katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin kreş öğretmenlerinden Tuğba İdikurt Özdemir ve Bahar Aras eşliğinde çocuklar keyifli vakit geçirdi. Öğretmenler, çocuklara karton bardaklardan marakasyaptırdı. Çocuklar yaptıkları marakasları rengarenk boyalarla süsleyip ritim tuttu. Ayrıca “Öykücü Abla” olarak da tanınan hikaye anlatıcı Çağrı Burcu Yücesoy, çocuklara öykü anlattı. Çember oyununda doyasıya zıplayan çocuklara, Büyükşehir personelleri süt ve şeker de hediye etti.

“Çocuk işçiliğine farkındalık çalışması olarak bugünü organize ettik”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli Avukat Nida Gamsız, etkinlikle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, “Biz aslında çocuk işçiliğine farkındalık çalışması olarak bugünü organize ettik. Çocuklarımızla güzel bir gün geçirmek, onlara çocuk haklarını anlatmak, bir farkındalık çalışması yaratmak istiyoruz. Velilerimiz de burada. Onlarla güzel bir gün geçireceğiz, hem çocuk hakları konuşulacak, hem dans eşliğinde bazı oyunlarımız olacak dedi.

“Bizim sorunumuz, 15 yaşın altında çalışan ve emeği sömürülen çocuklar”

18 yaşın altındaki her bireyin çocuk olarak sayıldığını dile getiren Avukat Gamsız, bunun İş Hukuku’nda da düzenlendiğini kaydetti. Avukat Gamsız, “Bizim sorunumuz,15 yaşın altında çalışan ve emeği sömürülen çocuklar. Aynı zamanda 15 yaşın üstünde olup, işgücü içerisinde olup, yine çocuk olduğu için emeği sömürülen bireyler. Şu anki hukuki boyuttan bahsedecek olursak, tabii ki bu iş yerleri ceza alıyor. Aslında bizim kamu kurumlarından isteğimiz,bu konuda biraz daha farkındalık çalışması yapmaları, denetimleri artırmaları. Böylelikle çocuk işçiliğiyle mücadele edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Bu, sokakta çalışan çocuklar sorunundan çok, toplumsal bir sorun”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Sosyal Hizmet Uzmanı Özlem Yaşar da çocuk işçiliğinin ailevi boyutunu değerlendirdi. Yaşar, şöyle dedi:

“Sosyal hizmet mesleği açısından sokakta çalışan çocuklar çok önemli bir konu. Biz sokakta çalışan çocuklar sorununu geniş boyutlu olarak aile ve toplumla birlikte değerlendiriyoruz. Çocukları sokakta çalışmaya iten nedenler üzerinde daha çok duruyoruz. Bu sokakta çalışan çocuklar sorunundan çok, toplumsal bir sorun. Bu çocukları sokağa iten nedenler nedir? Bizim asıl çalışma alanımız, mesleki olarak bu. Çocuklarla çalışırken aile ve toplumla da çalışıyoruz. Nedir mesela çocuğu sokağa iten? Ailenin işsiz olması ya da zorunlu göçe tabi tutulması. Sosyal, ekonomik sorunlar, aileyi zorlayan nedenler.”

“O zinciri kırmak önemli”

Sosyal Hizmet Uzmanı Yaşar, iş yerlerinde neden çocuk işçi çalıştırıldığı konusunda da konuştu ve sebeplerinden bahsetti. Yaşar, Sigorta yaptırması gerekmiyor. Ucuz işgücü. Karnı kolay doyuyor. Onunla ilgili fazla masraf yapması gerekmiyor. Bir de çocuk işçi profiline baktığınızda, çocuğu çok olan aileler çocuklarını gözü kapalı çalışmaya gönderiyor. Öyle aileler var ki, babaya sorduğunuzda bütün çocukların adını bile sayamıyor. Bunu bir zincirin halkası olarak düşünün. Çocuk işçiliği başlamış ve devam ediyor. O zinciri kırmak önemli. Bu da nasıl olur? Hükümet politikaları ile olur, istihdamın güçlendirilmesi ile olur, insanların bilinçlendirilmesi ile olur. Okulda olması gereken çocuk bakıyorsunuz tarlada, sanayide, güvensiz koşullarda karın tokluğuna çalışmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla