Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇALIŞANLARA MOTİVASYON TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇALIŞANLARA MOTİVASYON TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

“POZİTİF PSİKOLOJİ POLYANNACILIK DEĞİLDİR”

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇALIŞANLARA MOTİVASYON TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

MUTLU OLABİLMEK İÇİN OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ”

“BİREYSEL ÇABAMIZLA BİRÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ. ÖNEMLİ OLAN PES ETMEMEK”

Mersin Büyükşehir Belediyesi personeline Motivasyon Teknikleri Eğitimi verildi. Eğitimde, pozitif psikoloji, psikolojik sağlamlık, mutluluk konu başlıkları ile çalışanlara mutlu olmanın ve kendini motive etmenin teknikleri anlatıldı.

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, başımıza gelen büyük problemleri nasıl algıladığımızın mutluluğu etkileyen en önemli etken olduğunu vurgulayarak, Pozitif psikoloji Polyannacılık değildir. Olumsuz duyguları da tabi ki yaşayacağız ama her şeyin içerisinden olumlu olanı görebilmeliyiz. Bakış açımızı değiştirmeliyiz. Yaşamı ve yaşanmaya değer şeyleri araştırmalıyızdedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına Motivasyon Teknikleri Eğitimi verildi. 2020 yılı Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında verilen eğitimde, pozitif psikoloji, psikolojik sağlamlık, mutluluk konu başlıkları ile çalışanlara mutlu olmanın ve kendini motive etmenin teknikleri anlatıldı.

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından verilen eğitimler, Zabıta ve İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Çağrı Merkezi ve güvenlik personeline yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Eğitimler yıl boyunca sürecek. Pozitif psikolojinin tanımı ilekatılımcıları bilgilendirerek eğitime başlayan Şavklı, olumsuz bakış açısını olumluya çevirmenin mutluluğun ve motivasyonun ilk adımı olduğunu söyledi.

Olaylara nereden baktığımız olaylardan etkileniş biçimimizi belirliyor”

Başımıza gelen büyük problemleri nasıl algıladığımızınmutluluğu etkileyen en önemli etken olduğunu vurgulayanŞavklı, Bakış açımız ve olaylara nereden baktığımız, olaylardan etkileniş biçimimizi belirliyor. Etrafımızdaki olayları değiştiremeyiz, müdahalemiz kısıtlıdır. Yani bazısına müdahale edebiliriz ama hepsini kontrol altına alamayız. Tek bir şeyi net bir şekilde değiştirebiliriz; buolaylardan etkileniş biçimimiz. Bu da bakış açısıyla alakalı” dedi.

Pozitif psikoloji Polyannacılık değildir

Pozitif psikolojinin bireylerin olumsuz, eksik ve sorunlu yönlerinden çok, olumlu özelliklerine, güçlü yanlarına ve erdemlerine odaklanan bir yaklaşım olduğunu ifade eden Şavklı, “Pozitif psikoloji Polyannacılık değildir. Olumsuz duyguları da tabi ki yaşayacağız ama her şeyin içerisinden olumlu olanı görebilmeliyiz. Bakış açımızı değiştirmeliyiz. Yaşamı ve yaşanmaya değer şeyleri araştırmalıyız.Hepimizin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Aslında biz bu noktalara odaklanarak gitmeliyiz” diye konuştu.

Pes etmemek mutluluktaki temel anahtar

Önleyici işlemin ne olduğunu belirterek eğitimi sürdüren Yücel Şavklı, Biz psikolojik rahatsızlık ortaya çıktıktan sonra destek almaya gideriz. Önleyici işlev burada devreye giriyor. Soruna maruz kalmadan önüne geçmeliyiz” dedi. Şavklı, kişinin Tek başına neyi değiştirebilirim ki?dememesini önererek, Kars’ta bulunan Selim Tren İstasyonu örneğini paylaştı. Selim Tren İstasyonu’nda çalışan görevlilerin yaptıkları ağaçlandırma çalışmasıyla bozkırın ortasında oluşturdukları küçük ormana dikkat çeken PsikologŞavklı, pes etmemenin mutlulukta temel anahtar olduğuna vurgu yaptı. Şavklı, Tek başına, bireysel çabamızla birçok şeyi değiştirebiliriz. Birçok şeyin farkındalığını oluşturabiliriz. Hemen etkisini görmeyebiliriz ama zamanla muhakkak görebileceğiz. Çabuk pes etmemek en önemli şey diye konuştu.

“Mutluluk neye sahip olduğumuz değil, sahip olduklarımızın keyfine varabilmemizdir”

Mutluluk nedir? Ne olsa mutlu olurdunuz? sorularınıkatılımcılara yönelten Şavklı, mutluluğun bilimsel tanımının yanı sıra; Neye sahip olduğumuz değil, neyin keyfine varabildiğimizdir diyerek personelin bakış açısınıdeğiştirmeye yönelik bilgiler verdi. Şavklı, sorduğu soruya personelin verdiği yanıtlardan yola çıkarak şu cümlelere yer verdi:

Sonuçlar genellikle maddiyatla alakalı çıkıyor ya da bir başkasının vereceği hediyelere bağlı olabiliyor. Mutluluğun tanımını yaparken bir şeylere sahip olmaktan gidiyoruz. Örneğin; ‘bir arabam olsa, evim olsa mutlu olurdum’ gibi cevaplar oluyor. Aslında mutluluk neye sahip olduğumuz değil, sahip olduklarımızın keyfine varabilmemizdir.

“Kendi duygularımızı tanımalıyız

Eğitimde mutluluğun belirleyicilerine de değinen Şavklı, belirleyicilerin yüzde 50 genetik faktörler, yüzde 40 amaçlı etkinlikler ve yüzde 10 yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, evlilik, yaşanılan çevrenin içerisinde yer aldığı yaşam şartları olduğunu ifade etti.  Şavklı, insanların genel düşüncesi olan para mutluluk getirir fikrinin ana teması olan paranın yüzde 10’luk demografik değişkenin içerisinde yer aldığını belirterek, Yapılan araştırmalarda çok para harcamanın,çok tüketmenin, çok kıyafet almanın mutluluğu sağlamadığı sonucu ortaya çıkıyor. Mutluluk için para etkili ama yüzde 10’luk dilimin içerisindeki maddelerden bir tanesi, yani o kadar büyük bir etkisi yok. Kendimizi tanıyarak kendimizi mutlu edebiliriz diye konuştu.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla