Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ

Mersin’in gündemi borçlanma;

Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi Meclis oturumunda, Başkan Vahap Seçer’ in istediği borçlanma talebi var…

Özellikle Pandemi süreciyle birlikte esnaf perişan oldu, sanayici sıkıntılı, ticaret tıkanmış ve buna paralel olarak ta doğal olarak vergi gelirleri de yarı yarıya düşmüş durumda.

Dolaysıyla vergi geliri ne ise, belediyelere düşen payda bu oranda gönderiliyor.

Başkan Seçer, Pandemi sonrası Mersin için yapılması düşünülen projelerin hayata geçirilmesi için tekrar Meclisten borçlanma yetkisi isteyecek.

Belediye Meclisi; şehrin kalkınmasına, gelişmesine, hizmetlerin daha kolay yol almasına vesile olsun diye oluşturulmuş bir yasal kurum. Bunu hiç kimse kendi siyasi ve ideolojik saplantıları ya da beklentileri yönünde kullanmamalı.

Belediye Meclisi; birilerinden icazet alarak değil, kendi özgür iradesiyle doğru bulduğu görüşleri destekleyen, doğru bulduğu hizmetlerin sürdürülmesine katkı sunulan yerdir.

Belediye Meclisi; vatandaşların istem ve talepleri doğrultusunda karar alınmasına destek olmaktır.

Belediye Meclisi; yönetimin eksikliklerini gündeme getirip tartışılmasını, vatandaşların yararına olan konuları gündemleştirmesini, bu gündemler ışığında grup kararlarının etkisinde kalmadan yanlışlara yanlış, doğrulara da doğru diyebilmenin onurlu bir platformudur.

Şimdi karşımızda beklenmedik bir Korona süreci var. Yaşam alt üst oldu. Kimsenin beklemediği sıkıntılar yaşanmaya başladı.

İşte bu sıkıntıları aşmanın yolu, tüm saplantılardan uzaklaşarak Mersin için, vatandaşlar için ne yapılabilirliğin hesapları yapılmalı. Sen-ben kavgasına gerek yok. Mersin bu konuda şimdiye kadar sınavı başarıyla tamamladı. İkinci etapta da başarılı iletişim ve dayanışmayı sürdürmelidir.

Sayın Valimizin öncülüğünde çok başarılı çalışma yürütülüyor. Büyükşehir, İl Sağlık Müdürlüğü, Esnaf Odaları, İş dünyası kenetlenmiş durumda. Bu birliktelik bozulmamalı, bu dayanışma bundan sonra da sürdürülmelidir. Siyaset bu işlerin dışında tutulmalıdır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’ de, başından beri Pandemi sürecinde gecesini gündüzüne kattı. Bütün ekiplerini bu yöne kanalize etti. Mersin, gerçekten de Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın üstün gayretleriyle iyi bir sınav verdiler. Bunu heba etmememiz lazım.

Cumartesi günü Olağanüstü toplanacak olan Büyükşehir Meclisinde, önemli gündem maddesi olarak Başkan Vahap Seçer ’in talep edeceği borçlanma konusu var.

Onay verilir ya da verilmez. Sorun bu değil ve olmamalı. Esas sorun bu borçlanmaya ihtiyacın olup olmadığıdır.

Başkan zaman zaman çıktığı TV konuşmalarında geçmiş dönem borçlarını ödemeye devam ettiklerini, mali sistemi tam oturtmuşken, Pandemi sürecinin yarattığı sıkıntıdan dolayıvergi gelirlerinin düştüğünü, bunun da belediyelerin gelirlerine % 50 oranında azalarak yansıdığını anlattı.

Bu sıkıntı ve daralma, karşımızda duran bir gerçek ve aşılması gereken bir durum. Bu sadece Başkan Vahap Seçer’ in sorunu değildir. Belediye hizmetlerinden faydalanan tüm Mersinli hemşehrilerimizin sorunudur. Konu bütün Mersin’i yakından ilgilendirmektedir.

Başkan Seçer ’de Mecliste borç isterken, hangi nedenleri öne süreceği, geçmiş belediyenin borç yükünün ne durumda olduğunu açıklamalıdır. İstediği borçlanmayı nerelere harcayacağını da açık ve net bir şekilde tüm kamuoyuna canlı yayın yapan meclisten aktarmalıdır.

Kamuoyu başkanı haklı bulduğunda, bu talebe karşı çıkanların nasıl bir mazeret bulacaklarını da görmüş olacaklardır. Takdir kamuoyuna ve göstereceği tepkiye kalacaktır.

Başkan gerçekten iyi niyetle, başarılı bir süreci omuzladı. Herkesin bunda emeği ve katkısı var. Gruplar adına konuşacak Meclis üyelerinin de gerginlikten uzak, tribün siyaseti yapmadan, korona sürecinden de ders alarak soruna daha sağduyulu yaklaşmaları gerekmektedir.

Vatandaşlar belediyenin ne kadar borcunun olduğunun derdinde değildir. Vatandaş, kendisine götürülen hizmetlerin kalitesi ve devamlılığına bakar.

Umarım, belediyenin istediği borçlanmaya karşı gelerek, hizmetlerin aksamasına vesile olunmaz…

Kalın sağlıcakla

 

Çok Okunan Haber

SEÇER, PARTİLİ GENÇLERİN KONUĞU OLDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ‘Gençliğin Politika …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla