Anasayfa / Güncel / BÜYÜKŞEHİR, 20 HAZİRAN’DA YAPILACAK LGS İÇİN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

BÜYÜKŞEHİR, 20 HAZİRAN’DA YAPILACAK LGS İÇİN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nin uzman öğretmenleri, 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için öğrencilere yönelik olarak başarı ve motivasyon söyleşisi gerçekleştirdi.Söyleşide, özellikle pandemi sürecinde uygulanacak sınav kuralları üzerinde durulurken, yeni uygulamaların öğrencileri kaygılandırmaması gerektiği anlatıldı.

Söyleşide, başarıya dair önerilerin yanı sıra sınav anında yapılması gerekenler, stres yönetimi ile özgüvene dair tavsiyeler de paylaşılırken, uzmanlar ailelere “Çocuklarınızın sağlığı ve mutluluğu her şeyden önemli” uyarısında bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesinde öğrencilere uyarılarda bulundu. Bu amaçla düzenlenen LGS’ye Dair Başarı ve Motivasyon Söyleşisi”nde, Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nin uzman öğretmenleri tarafından pandemisürecinde uygulanacak yeni sınav kuralları üzerinde duruldu ve yeni uygulamaların öğrencileri kaygılandırmaması gerektiği anlatıldı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Anamur Şubesi’nde görevli Uzman Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Gökhan Poyraz ile Rehber Öğretmen Ezgi Aslan tarafından gerçekleştirilen söyleşide, 20 Haziran Cumartesi günü 2 oturum şeklinde gerçekleştirilecek LGS’ye dair bir takım tavsiyelerde bulunuldu. Sınav kuralları, sınav anındaki kaygı yönetimi ve sınav taktikleri konularının paylaşıldığı söyleşide, pek çok aydınlatıcı bilgi aktarıldı. Başarıya dair önerilerin de yer aldığı söyleşide, sınav anında yapılması gerekenler, stres yönetimi, özgüvene dair tavsiyeler ve sınava girecek öğrencilerin annebabalarına da önerilerde bulunuldu.

Sınava girişte dezenfekte çalışmaları uygulanacak

Pandemi süreci ile birlikte LGS tarihinde yaşanan değişiklikler ve getirilen yeni kurallar üzerinde duran Uzman Psikolojik Danışman Gökhan Poyraz, “Öğrencilerimiz sınava girmeden önce steril bir şekilde dezenfekte edilecekler. Ellerine görevliler tarafından ya da temassız bir şekilde dezenfekte uygulanacak. Sakın korkmayın. Dezenfekte ve steril ortamlar sizi karşılayacak. Temassız dezenfektan aletleri var. Sıralar zaten rutin bir şekilde sürekli siliniyor. Sınavdan bir gün önce de sınava gireceğiniz okulda sıralar dezenfektanlı suyla silinecek ve ücretsiz maske dağıtımı olacak. Bunlar sizi sakın kaygılandırmasın. Sakın bunları düşünmeyin. Zaten sağlıklı bir ortam için gereken her şey yapılıyor. Siz sadece sınav anınızda başarınıza ve motivasyonunuodaklanmalısınız” dedi.

Çocuğunuza başarı odaklı yaklaşmayın”

Ailelere de çocuklarına gerekli moral ve motivasyonusağlamaları konusunda tavsiyelerde bulunan Poyraz,“Çocuklarınız sizin için biricik ve tektir. Onların mutluluğu ve sağlığı her şeyden önce gelmektedir. Çocuğunuza başarı odaklı yaklaşmayın, çocuğunuzu başarı odaklı sevmeyin. Gerçekten özden kıymet verin çocuklarınıza” diye konuştu.

Öğrenciler uzun sorulardan korkmasın!

Sınavda soru çözümünde nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılırken, özellikle Türkçe’de soru köküne odaklanılmasının önemi vurgulandı. Öğrencilerin uzun sorulardan korkmaması gerektiğini hatırlatan uzmanlar, genellikle korkulan uzun soruların aslında daha net bilgileri ve ipuçları içerisinde barındıracağı dile getirdi.  Soruları doğru okumanın önemine değinen uzmanlar, öğrencilere şıkların tamamını okumaları gerektiğini vurgularken, sınavın ilk 15 dakikasındaheyecanlanmanın normal olduğunu hatırlattı. Rehber Öğretmen Ezgi Aslan , “Bunu herkes yaşıyor. Bu bir zaaf değildir, gayet normal. Böyle durumlarda kendinize 1-2 saniyelik kısa molalar verebilirsiniz” dedi.

Yüksek oranda yaşanan stresin başarıyı olumsuz etkilediğinden bahseden Aslan, “Sağlığımız puanımızdan önemli. Sağlığımızın öneminin farkına varmalıyız. Alacağınız puan yerine sağlığınızı seçin. Eğer sağlığınızı öncelik olarak koyar, kaygıyı azaltırsanız zaten yüksek puan devamında gelecektir” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla