Anasayfa / Güncel / Belediye bahçesinde narenciye yetişiyor

Belediye bahçesinde narenciye yetişiyor

BELEDİYE BAHÇESİNDE NARENCİYE YETİŞİYOR

-Yenişehir Belediyesi, bahçesindeki narenciye ağaçlarını koruyarak hem küçük çapta narenciye üretimi yapıp bunları aşevine gönderiyor, hem de şehrin ortasında bir doğal yaşam koridorunun varlığını sürdürmesine olanak tanıyor. Belediyenin bahçesinde kediler, köpekler, kaplumbağalar, kirpiler şehrin risklerinden uzak şekilde yaşıyor. Yenişehir Belediyesi, güneş enerjisi panelleri kurarak kendi elektriğini üretmek için hazırlıklarını da sürdürüyor.

Mersin’in en hızlı gelişen merkez ilçesi olan Yenişehir’de belediye, narenciye kültürünü kendi bahçesinde yaşatıyor. Belediyenin bahçesinde çok sayıda greyfurt, portakal, mandalina, kavun, Frenk yemişi ağacının yanı sıra Çin turuncu gibi Mersin’de pek bilinmeyen ağaçlar ile çeşitli şifalı bitkiler de yer alıyor.
Belediye görevlileri, narenciye ağaçlarıyla diğer ağaç ve bitkilerin bakımını bir çiftçi titizliğiyle yapıyor, ağaçlar meyve verdiğinde ise hasat ediliyor. Bahçede en fazla hasat edilen ürün greyfurt oluyor. Belediyenin bahçesinde yetiştirdiği greyfurtlar, belediyeye ait aşevine gönderiliyor ve burada vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Yenişehir Belediyesi’nin narenciye bahçesi, şehrin en geniş ve işlek bulvarlarının arasında, bir doğal yaşam koridorunun varlığını sürdürmesine olanak tanıyor. Belediyenin bahçesinde sahipsiz kediler, köpekler özgürce, rahat biçimde yaşıyor.  Bahçede zaman zaman kaplumbağalar, kirpiler de görülüyor. Bahçedeki zengin bitki çeşitliliği ve meyve ağaçları sayesinde arı ve kuş türleri de bahçeye geliyor.

‘6 TEMEL İLKEMİZDEN BİRİ DE EKOLOJİ’

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, göreve başlarken vatandaşlara 6 temel ilkeyle hareket edeceklerine dair söz verdiklerini belirterek bu ilkelerden birinin de ekoloji olduğunu ifade etti.
Yenişehir’in 49 farklı ulustan insanların tercih ettiği özel bir şehir olduğunu belirten Abdullah Özyiğit, “Yenişehir’de yaşamak bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum. Hızlı gelişen bir şehir burası. Hızlı gelişirken şehirlerin olmazsa olmazı yeşil alanları ihmal edemezsiniz. Yenişehir’de yeşil alanları artırma hedefimiz var. Bunun için çalışıyoruz. Ama sadece park ve yeşil alan üretmek yeterli değil.  Yeşil alanları doğal yaşamın sürmesine olanak veren koridorlar olarak görmek gerekiyor. Belediyemizin bahçesi çok büyük bir alan değil. Ama buna rağmen  bir yandan Mersin’in simgesi olan narenciyeyi burada yaşatıyoruz, bir yandan da diğer canlılar yaşamlarını sürdürüyor” dedi.

‘TEMİZ ENERJİYLE KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ ÜRETECEĞİZ’

Yenişehir Belediyesi’nin, güneş enerjisini kullanarak kendi elektriğini kendisi üreten bir belediye olacağını ifade eden Abdullah Özyiğit, “Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 4 milyon liralık bir yatırımla belediye binasının üzerine güneş panelleri yerleştireceğiz ve belediyenin elektriğini kendimiz üreteceğiz. Böylece hem elektrik parasından tasarruf edeceğiz, hem de temiz enerji kaynaklarının kullanımı konusunda örnek olacağız. Almanya’daki kardeş kentimiz Neustadt’ta belediyenin güneş enerjisi yatırımları var. Bakıyorsunuz Almanya, Mersin’in aldığı güneşin üçte birini alıyor. Ama güneş enerjisinden faydalanıyor. Biz yılın 300 gününü güneşli geçiren bir şehiriz maalesef değerlendiremiyoruz. Bu nedenle güneş enerjisi yatırımını önemsiyorum. Belediye olarak temiz enerji konusunda adım atacağız,  örnek oluşturacağız” diye konuştu.

Çok Okunan Haber

SEÇER, PARTİLİ GENÇLERİN KONUĞU OLDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ‘Gençliğin Politika …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla