Anasayfa / Güncel / BEDRETTİN GÜNDEŞ:Umut veren gelişmeler…

BEDRETTİN GÜNDEŞ:Umut veren gelişmeler…

Gül Akyürek…

Ülke genelinde yaşanan ekonomik ve hukuksal problemler, toplumda büyük bir travmaya neden olmaktadır.

Bu travma belirsizliği, güvensizliği, çaresizliği de beraberinde getirmektedir.

Piyasalardaki daralma, işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk gibi toplumsal çürümeyi yaratan etkenler büyük bir karamsarlık havası yaratsa da, birçok alanda yaşanan olumlu gelişmeler, umudumuzu yeşerten gelişmelerin habercisi oluyor.

Önce bir kadın olarak ayakları üzerinde durmayı, yönetmeyi, üretmeyi ve başarılı olmayı hedefleyen ve rol model olabilecek bir irade ve öz güvenle yatırımcıyaöncülük eden Gül Akyürek’i tüm mersin olarak, Türkiye olarak alkışlıyoruz.

Gül Akyürek, Mersin’deki ‘Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TÜİOSB) hedeflerini anlatırken,

Kurulacak OSB’de ilk aşamada 120 hektarlık alanda 35 yatırımcının faaliyete başlayacağını ve 3 bin kişinin istihdam edileceğinin müjdesini veriyor.

Bir kadın ve sanayici olarak Akyürek yeni OSB’yi anlatırken “TÜİOSB yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip bir merkez olacak. Bütün tarım ürünleri organik ve yüksek teknoloji kullanılarak meyve ve meyve özleri, tıbbi ve aromatik bitkiler işlenecek. Bitkisel kozmetik üretimi, su ürünleri, konserve gıda üretimi yapılacak. Tohum eleme, işleme ve paketleme teknolojilerine kadar geniş perspektifte maksimum katma değer yaratan bir üretim üssü kurmaya hazırlanıyoruz.” Diyor.
Bölgesel dönüşüm projesinin önemli bir adımı olan OSB teknolojinin gelişmenstrümanlarıyla donatılacağını, Endüstri 4.0’la şekilleneceğini, coğrafi işaretli ürünlerden, endemik bitkilerden yepyeni tarım markaları yaratılacağını, sıfır atıkla çalışan, kendi enerjisini üretenyani ‘yeşil fabrikalardan oluşan komplekslerin de Yeni OSB içinde yer alacağını belirtiyor. Hem üreticisi, hem de yöneticisi kadınlar olan, ‘Kadın Ortak Girişim Fabrikaları’ kurulacağını söylüyor.

Akyürek, “5 yıl içinde 235 hektarlık alanda, en az 100 yatırımcıya ve 10 bin kişiye yeni iş olanakları sağlayacak bir üretim altyapısı planlıyoruz.” Diyor.

Bu kadar ürkek ve güvensizlik içinde bocalayan bürokrasiyi aşarak Sayın Lütfü Elvan’ın da desteğiyle TÜİOSB’yi bu aşamaya getiren başta Gül Akyürek olmak üzere, TSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Armağan Öner ve ekip arkadaşlarını da kutluyoruz.

Ürettiklerinle, güçlü iradenle, heyecanınla, Özgüveninle çok yaşa Gül Akyürek…

Büyükşehir Belediyesi…

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer;soğukkanlı ve kapsayıcı duruşuyla, eşit ve adaletli tavrıyla, kurumsal bakış açısıyla, üstün performans ve Mersin sevgisiyle her geçen gün umut olmaya devam ediyor.

Bu bir siyasi karardır diyerek, Metro olayını Mersin’in gündemine getiriyor. Yoğun görüşmeler neticesinde süreci ihale aşamasına taşıyor. Mersin’in kaderini değiştirecek, kendi içinde birçok problemi çözecek, sosyal dokuyu zenginleştirecek, ticari dengeyi güçlendirecek, doğu-batı aksını eşitleyecek bir projeyigerçekleştirmek için ilk adımı atıyor. İradesini, geniş ufkunu ortaya koyarak kararlılığını gösteriyor.

Yine 20 yıldır konuşulan ve bir türlü uygulama aşamasına getirilemeyen Mevzi İmar Planı nihayet tamamlanıyor. Önümüzdeki aylarda meclise getirilecek olan Mevzi İmar Planı için Başkan Vahap Seçer, “ Bu benim ilgi ve bilgi alanımda değil. İşin uzmanları ve bileşenlerinden oluşan bir komisyon kurduk. Bir an önce Mersinin önünü tıkayan, yatırımcıya engel olan bu planıntamamlanmasını istedim” diyor.

Kentin Anayasası olarak kabul edilen 1/5000 lik Mevzi İmar Planının tamamlanması ve Belediye Başkanının buna müdahil olmaması, Türkiye Belediyeciliği açısından tarihi bir önem taşımaktadır.

Beni bu işe bulaştırmayın, işin uzmanları olarak bir an önce kentin önünü açın diyebilecek belediye başkanı yok denecek kadar azdır. Büyük rantların döndüğü İmar planlamasında Başkan Vahap Seçer ’in tavrı ve tarzı Mersin’in geleceği açısından büyük bir şanstır.

Çukurova Havaalanı

Artık nihayete varacak olan bir müjdeli haberde bu olsa gerek. Çukurova havaalanı hikâyesini burada anlatmayagerek yok artık. Sayın Lütfü Elvan bu konuda net bilgi aktarımını yaptı. MTSO çatısı altında Ankara çıkarması yapan iş dünyasına Çukurova havaalanının ihale sürecinin başladığını ve artık nihayete varacağını ve en fazla 1 yıl içinde uçuşların başlayacağı müjdesini verdi.

Bu defa gerçekten uçuşlar başlayacak gibi. Kimsenin beklemediği kadar tarım, turizm ve sanayiye olağanüstü katkı sağlayacak bir proje…

MTSO Başkanı Sayın Ayhan Kızıltan’ın mütevazi, katılımcı, hoşgörülü tavrı ise, Mersin bileşenlerinin takdirini toplamış durumda. Lobi oluşturmak ve Mersin’in sorunlarını ilgili mercilerde gündemleştirmek için büyük fırsat.

Her şeye rağmen umutlu olmaktır asıl olan.

İyi şeyler olacak gibi…

Bedrettin GÜNDEŞ

 

 

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, VATANDAŞLARA AŞURE İKRAM ETTİ

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, aşurenin barışa, kardeşliğe, huzura ve mutluluğa vesile olmasını diledi. Bolluğun, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla