Anasayfa / Güncel / BAŞKAN SEÇER’DEN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN SEÇER’DEN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Seçer, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Koronavirüs salgını başta sağlık olmak üzere, ekonomik ve sosyal hayatta yarattığı ağır tahribatlarla dil, din, ırk, cinsiyet, zengin-fakir ayrımı olmaksızın tüm dünyada bütün insanlığa sorunlar yaşatıyor.

Ancak salgın sağlık başta olmak üzere çevre duyarlılığını ve temizliğin önemini yeniden herkese hatırlattı. Çevre bilinci ve yarınlara olan sorumluluk duygularının da daha güçlü hissedilmesini sağladı.

Hızlı nüfus artışı, kırsaldan şehirlere yapılan göçler, nüfusun önemli kısmının şehirlerde yaşamaya başlaması, değişen tüketim alışkanlıkları, çevre kirliliğinin artmasına ve sadece şehrimizde değil tüm dünyada küresel bir sorun olarak insanlığın karşısına çıkmasına neden olmuştur. Çevre kirliliğinin önüne geçilmesinde toplum bilincinin geliştirilmesi, duyarlılığın artırılması ve farkındalık sağlanması bir gereklilik değil, bir zorunluluktur.

Bu kapsamda, biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak,çevre bilinci ve duyarlılığını artırmak amacıyla görsel ve yazılı çalışmalar yaparak vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde; toplu taşıma araçlarımızı her gün düzenli olarak dezenfekte ederek kullanılmasını sağlıyoruz. Ayrıca, ortak kullanım alanları olan parklar, üst geçitler, ATM’ler gibi alanları da düzenli aralıklarla dezenfeksiyondan geçiriyoruz. Kişisel hijyenisağlayacak olan içinde sabun, dezenfektan, maske ve bilgilendirici broşürün bulunduğu sağlık kitlerimizi vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.

Bununla birlikte; kentimizin her bölgesini temiz tutmaya gayret ediyoruz. 2014 yılında yürürlüğe giren ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de görev alanını artıran kanun ile birlikte yaklaşık 4000 kilometreyi aşan cadde, bulvar ve meydanların temizliğini her gün düzenli olarak yapmaktayız. 13 ilçemizde sinek ve haşere ile mücadele çalışmalarını etkin ve yoğun bir şekilde yürütmekteyiz. Ancak, ilgili personel bu konuda hassasiyetle çalışırken, vatandaşlarımızın da bize bu konuda destek vermesini istiyoruz. Bu amaçla; geniş kapsamlı temizlik etkinlikleri düzenledik. Çevreyle ilgili bilinç ve duyarlılığın artırılması amacıyla kentimizdeki etkinlikleri daha da genişleterek devam ettireceğiz.

Yine Şubat ayında Adana, Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanları ile birlikte Temiz Akdeniz Projesinin protokolünü imzaladık. Bu proje ile uzun vadede turizm, balıkçılık, su kalitesi iyileştirilmesi, kıyı tahribatı, yasak avcılık gibi insan kaynaklı bozulmaların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bu proje ile kimyasal kirliliklerle mücadele, yanlış tarım uygulamalarına müdahale, atıksuarıtma tesisleri ve kanalizasyon sistemlerinde değerlendirme ve iyileştirme olanakları elde edeceğiz.

Mersin genelindeki 12 Atıksu Arıtma Tesisimiz, temiz çevreye çok ciddi katkı sağlıyor. Tesislerimiz, ülkemizdeki ortalamanın da üzerine çıkarak son 1 yılda toplam 128 milyon 172 bin metreküp atıksu arıtmış ve kentimizin çevre temizliğine önemli katkı sağlamıştır. Bu anlamda, Avrupa’nın en ileri teknolojisi ile donatılmış, AB kriterlerine uygun Mezitli Atıksu Arıtma Tesisimizin de yakın zamanda açılışını gerçekleştireceğimizi belirtmek isterim. Bu tesisten çıkan gazı elektrik enerjisine çevirecek, arıtmadan elde edilen çamuru ise gübre olarak kullanacağız. Çevre hassasiyeti olan yatırımlarımıza yenilerini eklemek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Güzel kentimiz Mersin, her mevsimde eşsiz doğasıyla tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir coğrafyada yer almaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, çevrenin korunmasının asıl olarak yaşamı ve geleceği korumak olduğunu çok iyi biliyor ve çevreye duyarlı vatandaşlarımızın da desteğiyle kentimizi temiz, yaşanabilir ve doğal dokusu korunmuş olarak daha ileri taşımak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre ve doğa farkındalığının arttığı, mavi ve yeşilin hâkim olduğu, insanlarımızın temiz ve doğal bir çevrede, sağlık, mutluluk ve huzurlu yaşadığı bir gelecek diliyorum.

Çok Okunan Haber

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ”BEN DEĞİL BİZ DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Mersin il kadın kolları başkanı Gülşah Yıldırım Genç il başkanlığında yaptığı basın toplantısı ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla