Anasayfa / Güncel / BAŞKAN SEÇER: “METRO SADECE BİR ULAŞIM PROJESİ DEĞİL, KENTİ DÖNÜŞTÜRECEK BİR PROJE”

BAŞKAN SEÇER: “METRO SADECE BİR ULAŞIM PROJESİ DEĞİL, KENTİ DÖNÜŞTÜRECEK BİR PROJE”

SEÇER: MEZİTLİ İÇME SUYU PROJESİ İÇİN 17 MİLYON AVROLUK DIŞ KAYNAK BULDUK

SEÇER: MERSİNLİLER KENDİLERİNİ İYİ HİSSETSİNLER. ÇALIŞAN BİR BELEDİYELERİ VAR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan Akdeniz’den Toroslar’a programında Emine Eroğlan’ın konuğu oldu.Programda 9 ayın değerlendirmesini yapan Başkan Seçer, hayata geçirdikleri önemli projelere değindi. Seçer, 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracakları ve birinci faz ihalesine çıktıkları Metro projesini sadece bir ulaşım projesi olarak görmediklerini, kenti dönüştürecek, değiştirecek büyük bir proje olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Mezitli’de içmesuyu yatırımı için 17 milyon avroluk dış kaynak bulduklarını kaydeden Başkan Seçer, “Mersinli yurttaşlarımız kendilerini iyi hissetsinler. Çalışan bir belediyeleri var. Çalışkan bir belediyeleri oluyor artık. Çünkü Belediye Başkanları çalışıyor. Belediye Başkanları üretiyor, yeniliklerin peşinde, sıra dışı işler yapmak istiyor.Mersin’de birçok şeyin değiştiğini görecekler” dedi.

Başkan Seçer, kısa süre sonra alınacak otobüsler için şoför ilanına çıkacaklarını ve kadın ağırlıklı alımlar yapmak istediklerini ifade ederek, “100 otobüs ihtiyacımız var. Daha konforlu, daha rahat toplu taşıma ortamı yaratmak istiyoruz Mersin halkına. Bunun 73 adedinin alımı yapıldı. 3 Ocak’ta ihalesi gerçekleşti. İhale sonuçlandı. Yeni otobüs için de 100 yeni şoför alacağız. Kadınlarımız itibar ederseyine çoğunluğu kadınlar olacak” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan Akdeniz’den Toroslar’a adlı programda Emine Erlan’ın konuğu oldu. Başkan Seçer, programda geride kalan 9 ayı değerlendirdi ve belediyenin projelerini anlattı. Seçer, 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracakları Metro’nun sadece bir ulaşım projesiolmadığını, kenti dönüştürecek, değiştirecek büyük bir proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Mezitli’de içmesuyuyatırımı için 17 milyon avroluk dış kaynak bulduklarını kaydeden Seçer, kısa süre sonra alınacak otobüsler için şoför ilanına çıkacaklarını ve ağırlıkla kadınlardan alım yapmak istediklerini vurguladı.

“Bizim hedeflerimiz yüksek, hedeflerimiz büyük”

Başkan Seçer, TRT Çukurova Radyosu yayınında yaptığı açıklamada, geride kalan 9 aylık sürede sosyal politikalara ağırlık verdiklerini, önümüzdeki aylardan itibaren büyük projeler için ilk adımları atacaklarını söyledi. “Bizim hedeflerimiz yüksek, hedeflerimiz büyük. İnsanların da bizden beklentilerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bu da bizi rahatsız etmiyor. Aksine bana çalışma azmi veriyor”diyen Başkan Seçer, ilk 9 aylık sürede daha çok sosyal projelere ve belediyenin yeniden yapılanmasına önem verdiklerini kaydetti.

Hazırlıklı olduğumuz için zorlanmadık

Başkan Seçer, “Göreve geldiğimizde idari ve mali düzenlemeler gerekiyordu. Yeni belediye başkanısınız. Bir kurumun yöneticiliğine seçilmişsiniz. Zamanınızı alıyor, kolay değil. Mersin’de 16 bin kilometrekare alana hizmet edeceksiniz. 10 bin çalışanınız var, bütçeniz MESKİ ile beraber 3 milyarın üzerinde, bu parayı yöneteceksiniz. Bunların sistematiğini oluşturmak belli bir zaman aldı.Ama daha önceden hazırlıklı olduğumuz için zorlanmadık” dedi.

Hem vatandaş, hem esnaf kazanıyor”

Önceki dönemde açılan Dosteli Marketleri kapatarak sosyal yardımlara yeni bir boyut getirdiklerini anlatan Başkan Seçer,“Daha önce Dosteli Marketler vardı. Biz böyle bir sosyal yardımın uygun olmadığını düşündük. Halk Kart uygulamasına geçtik. Elektronik kartlara yüklediğimiz para marifetiyle vatandaşımız gidiyor mahalle bakkalından, Esnaf Odaları’na kayıtlı bakkallardan, marketlerden gıda yardımını alıyor. Burada hem mahalle bakkalı kazanıyor, hem vatandaşın mutfağına gıda yardımı olarak giriyor” diye konuştu.

Parklar ve temizlik işleri kadınlara emanet”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye olarak kadın istihdamını önemsediklerini de vurgulayarak, şunları söyledi:

“İşe alımlarda kadınlara öncelik tanıyoruz. Daha önce Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü ortak çalışmasıyla alımlar yapıldı. Tamamı kadın 105 personel edindik. Mersin sokaklarında temizlik fark edildi. Çünkü kadınlar temizliyor. Orada torpil yok, siyasi referans aranmıyor. Gerçekten ben çalışırım, bu işi yaparım diyen tüm kadın vatandaşlarımızdan mülakata giren, koşulları uygun olanları aldık. Ben de onlardan çok memnunum. Ellerine sağlık. Ben de onları çok seviyorum. Kentimizi temiz tutsunlar benim onlardan istediğim bu. 155 istihdam daha sağlıyoruz. Bunların mülakatları yapıldı. Önümüzdeki günlerde alımlar başlayacak. Bitti mülakatlar. İsimler açıklanacak. Anamur’dan Tarsus’a kadar ilçelerimizde de park bahçeleri ve çevre temizliğini kadınlara yaptıracağız. Otobüs şoförlerimiz kadın olsun istiyorum ben. Geçtiğimiz günlerde eleman aldık. 40 müracaatımız vardı. Gerçekten sınavı geçemeyen, direksiyonu yetersiz olanlar elendi, 33 otobüs şoförü aldı. Kadın. Yani sınava girenlerin her hangi bir hukuki ya da teknik olarak yetersizlik gibi bir problemi yoksa tamamını işe aldık. Şimdi tekrar bir alıma çıkacağız. Yine kadın şoför ağırlıklı. 100 otobüs ihtiyacımız var. Daha konforlu, daha rahat toplu taşıma ortamı yaratmak istiyoruz Mersin halkına. Bunun 73 adedinin alımı yapıldı. 3 Ocak’ta ihalesi gerçekleşti. İhale sonuçlandı. Yeni otobüs için de 100 yeni şoför alacağız. Kadınlarımız itibar ederse yine çoğunluğu kadınlar olacak. Kadın kooperatiflerini önemsiyoruz.Kadın kooperatifini kurduk. Önemli ve değerli çalışmalar yapıyorlar. Buradaki temel amaç özellikle kırsal bölgelerde kadınların el emeği göz nuru üretimlerini ekonomik değere dönüştürmek. Bu son derece önemli. Bu birkaç meseleyi birden hallediyor. Kadına bir özgüven geliyor, kadın kendi ayakları üzerinde duruyor, aile bütçesine katkı oluyor. Bunlar son derece önemli.”

‘Ücretsiz internet yaygınlaşacak’

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 7 bin 200 üniversite öğrencisine eğitim yardımı yaptığını, 4 bin 200 öğrenciye ücretsiz üniversiteye hazırlık kursu verdiğini, 33 okulda haftada 56 bin paket süt dağıttığını kaydeden Başkan Seçer,“Mersin bir üniversite şehri. 4 üniversite var. 60 bininüzerinde öğrenci var. Onların yoğun olarak yaşadıkları yerlerde ya da sosyalleştikleri mekanlarda, bunun yanında 110 otobüste ücretsiz internet var. Bunu yaygınlaştıracağız. Şehrin tamamında bunu yapmak, bütün toplu taşıma araçlarında yapmak amacıyla çalışmalarımız var. Öğrenci ücreti 1.25 TL idi, 1 TL’ye indirdik. Öğrencilerimiz 1 liralık ulaşım hizmetinden faydalanıyor. 5 yıllık süreçte ulaşım fiyatlarında artışlar öğrencileri etkilemeyecek”dedi.

Belediye kreşleri hayata geçiyor

Belediyenin ilk kreşini birkaç gün içinde hizmete alacaklarınıanlatan Başkan Seçer, bu kreşlerden birinin Yaş Meyve Sebze Toptancı Hali’nde, birinin de Halkkent Mahallesi’ndeki Engelsiz Yaşam Merkezi bünyesinde açılacağını kaydetti. Başkan Seçer, Macit Özcan Spor Tesisleri’nde açtıkları 60 yataklı kız yurdunun da Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayının ardından öğrenci kabulüne başlayacağını, bu yurtta kırsal kesimde yaşayan sporcu kız öğrencilerin barınacağını ifade etti.

Metro bir çağdaşlaşma projesi

Geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Metro projesi hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Toplu taşıma önemli. Metro demek sadece bir toplu taşıma projesi değil. Bir anlamda kenti dönüştüren bir proje. Bir sosyal proje olarak da düşünülebilir, bir medeniyet projesi olarak da düşünülebilir. Çünkü modern kent, çağdaş kent oranınınher anlamda gelişmesi anlamına gelir. İlk faz doğu-batı arasında Mezitli-Gar arasında. Daha sonra da ikinci ve üçüncü faz yapılacak. Biz geldiğimizde önceki yönetimin bir projesi vardı ama biz o projeyi uygun görmedik. Onun üzerinde bazı çalışmalar yaptık. Bu yeni projelerimizle devam edeceğiz. Şu anda da ilk fazın, 13.4 kilometre yeraltı raylı sistemin ihalesine girdik” diye konuştu.

Mezitli içme suyu için Fransa’dan kaynak

Büyük projeler için ilave kaynaklar yaratılması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, “Bunun için de uğraşlarımız devam ediyoruz. Mezitli’de içme suyu projemiz var. 17 milyon avro gibi Fransız Kalkınma Ajansı’ndan bir hibe kredisi sözleşmesi üzerinde çalışıyoruz. Protokolü yapmak üzereyiz. Bu tip arayışlarımız fazla. Altyapı bizim için önemli bir sorun. Temiz içme suyuna erişim, arıtma tesisleri, temiz çevre koşulları için bunları önemsiyoruz.300 binin üzerinde Suriyeli misafir var. Bunları da düşünerek altyapının ne kadar önemli olduğunu söylüyorum. Birden bire göç aldı Mersin. Altyapısı buna hazır değildi, şehir buna hazır değildi. Bunların getirdiği bazı travmatik durumlar var. Bunları da çözebilmemiz için dış kaynaklı hibe ya da ucuz finans destekleriyle kentimizin aniden karşılaştığı bu sorunların süratle üstesinden gelmemizi sağlamamız lazım” dedi.

Çalışkan bir belediye, çalışan bir Belediye Başkanı

Mersin’in potansiyelini açığa çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Mersinli yurttaşlarımız kendilerini iyi hissetsinler. Çalışan bir belediyeleri var. Çalışkan bir belediyeleri oluyor artık. Çünkü Belediye Başkanları çalışıyor. Belediye Başkanları üretiyor, yeniliklerin peşinde, sıra dışı işler yapmak istiyor. Mersin her şeyin en iyisine layık. Önümüzdeki günlerde Mersin’de birçok şeyin değiştiğini görecekler. Şu anda da görüyoruz”ifadelerini kullandı. Başkan Seçer, programın ardından TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman’la görüştü.

Çok Okunan Haber

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Mersin Tekstil Üreticileri Derneği’ni (METÜD) ziyaret eden Cumhur İttifakı Toroslar Belediye Başkan Adayı Dr. Ali …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla