Anasayfa / Güncel / İNSANLARIMIZIN YÜZÜ ARTIK GÜLÜYOR”

İNSANLARIMIZIN YÜZÜ ARTIK GÜLÜYOR”

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İLE AKDENİZ HİZMETLEBULUŞUYOR,

İNSANLARIMIZIN YÜZÜ ARTIK GÜLÜYOR

*****

Yüzölçümü yaklaşık 30 bin hektar; resmi sayımlara göre nüfusu 270 bin olan Akdeniz ilçemiz; kent merkezinin kalbinde yer alması, ticari ve ekonomik işletmelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının sınırlarımız içinde yoğun olması sonucu oluşan hareketlilik nedeniyle, bu nüfus, gündüzleri 600 bini bulmaktadır. Yerel seçimlerin hemen ardından göreve gelir gelmez; Akdeniz’de hızlı bir tempoyla hizmet, proje ve yatırım atağı başlattık. Mahallelerimizde yaşamı ve geleceği yeni baştan kurguluyor, ilçemizin makûs talihini değiştirmek için çalışıyoruz. Akdeniz’in geçmiş 20 yılı maalesef heba edilmiş. Kaybedilen yılları geri kazanmak, insanlarımızı hak ettiği yere taşımak için kararlıyız. Yeniliğin,  değişim ve dönüşümün önündeki engelleri ortadan kaldıracağız. Akdeniz’de yaşayan insanlarımıza ulaşıyor, gönüllerine dokunuyoruz.

Akdeniz’de artık huzur, barış, kardeşlik ve sevgi var. İnsanlarımızın yüzü gülüyor ve geleceğe artık umutla bakıyorlar. Yerel seçimlerde halkımıza bir söz verdik, bu sözümüzün daima arkasındayız. Akdeniz’in; uğradığı haksızlık ve eşitsizliği ortadan kaldıracağız. İlçemizde yaşamı güzelleştiren hizmet ve projelere ağırlık verdik. Gönül belediyeciliği ışığında; farkındalık yaratacak yönetim anlayışını hayata kattık. Önce İnsan diyerek, adil, eşit ve kaliteli hizmet vererek; değişim, dönüşüm, yenilenme ve kalkınma hamlesi başlattık. Akdeniz’e kazandıracağımız hizmetler, proje ve yatırımlarla; gönül belediyeciliğinin farkını herkese ispatlayacağız.

“AKDENİZ’DE 6 AY İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ BAZI HİZMET, PROJE VE YATIRIMLAR”

GÜNEŞ MAHALLESİ’NE MODERN PAZAR SOKAĞI KAZANDIRDIK: Güneş Mahallesi Pazar Sokağını baştan sona restore ederek, halkımıza modern, temiz ve düzenli bir pazar yeri kazandırdık. Pazara çıkan tüm ara sokakları ve kaldırımları da tamamen yeniledik. Bu sayede vatandaşlarımızı ve esnafımızı; kışın adeta göle ve çamur deryasına dönüşen, yazın da toza toprağa bulanan semt pazarında alışveriş yapmaktan kurtardık.

ŞEVKET SÜMER MAHALLESİ CEPHE İYİLEŞTİRME VE PAZAR SOKAĞI DÜZENLEME PROJE: Şevket Sümer ile Hal Mahallesi sınırını belirleyen 142. Cadde üzerinde başlayan “Cephe İyileştirme ve Pazar Sokağı Çevre Düzenleme Projesi” kapsamındaki yenileme ve düzenleme çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Toplamda 10 milyon lirabütçeye sahip olan projemiz sayesinde, Şevket Sümer’in en yoğun yerlerinden biri olan 142. Cadde; her yönüyle zengin, canlı, estetik ve düzenli bir yapıya; mahalle sakinleri, esnaf ve pazarcılarımızın da alışverişlerini yapabilecekleri modern ve tertemiz bir görünüme kavuşacak.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN PORTATİF YÜZME HAVUZLARI KURDUK: Akdeniz’de bir ilke imza atarak 4 mahallemize portatif yüzme havuzları kurduk ve çocuklarımıza çifte bayram sevinci yaşattık. Çocuklarımızın o güzel gülüşü, sevinç ve mutlulukları her şeye değerdi. Okular açılıncaya dek hizmet veren havuzlarda çocuklarımıza uzman eğitmenler aracılığıyla ücretsiz kurs da vererek binlerce çocuğumuza yüzme öğrettik.

AÇIK HAVA SİNEMA GÜNLERİ DÜZENLEDİK: Akdeniz’de ilk kez düzenlediğimiz ‘Açık Hava Film Günleri’ ile Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerini mahallelerimize getirdik. 22 Ağustos-8 Eylül 2019 tarihleri arasında 10 mahallemizde düzenlediğimiz etkinliğin açılışını, merhum sanatçımız Müslüm Gürses’in hayatını anlatan ‘Müslüm Baba’ filmi ile gerçekleştirdik. Bu sayede vatandaşlarımıza hem nostalji yaşatırken, sinemaya hiç gitmemiş insanlarımıza da ilk kez beyaz perdede film izleme keyfi yaşattık. Diğer mahallelerimizden insanlarımızı da film gösterimlerinin yapıldığı yerlere servis araçlarıyla taşıdık.

ÇOCUKLARIMIZA GÖKYÜZÜNDE ÖZGÜRCE UÇMANIN KEYFİNİ YAŞATTIK: Hayatında hiç uçağa binmeyen, dezavantajlı durumdaki başarılı çocuklarımız için mikrolight adı verilen hafif motorlu hava aracıyla ücretsiz uçuş etkinliği düzenledik. Bir hafta süren, her yaş ve kesimden çok yoğun ilgi gören etkinliğimizde yaklaşık 600 çocuğumuz, hafif motorlu hava aracı ile ilk kez gökyüzünde süzülmenin keyif, heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

ÖĞRENCİLERİMİZ YAZ KAMPINDA; KADINLARIMIZ KÜLTÜR GEZİSİNDE: Seçimler öncesinde halkımıza verdiğimiz bir sözü daha yerine getirdik; Silifke Kapızlı’da, 400 çocuğumuzun katılımıyla gençlik yaz kampı organize ettik. Kamp sayesinde çocuklarımız; hem yaz tatilinin tadını çıkardı, hem de çeşitli etkinliklerle eğlenme ve öğrenme imkânı buldu. Mahalle evlerimizde kurs alan 300 kursiyer kadınımız için de; Tarsus Şelalesi, Eshabı Kehf ve Hayvan Parkı; Mut Yerköprü Şelalesi, Gözne Kalesi ve Sarnıç, Kapadokya ve Gaziantep’in tarihi-turistik yerlerine günübirlik kültür gezileri düzenledik.

“BAŞKAN OKULDA” PROJEMİZ: Çocuklarımızın eğitim ve öğretim kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz. İlçemizde bulunan okulları bizzat ziyaret ederek, eksiklikleri tespit ediyor ve giderilmesini sağlıyoruz. Sadece öğrencilerimizin değil, eğitimcilerimizin de yanındayız. Bu kapsamda; eğitim yuvası olan okullarımızın bakım, onarım, yenileme ve düzenleme çalışmalarını yapıyoruz. Çocuklarımızın daha güzel ve nezih ortamda eğitim alabilmeleri amacıyla, okullarımızın eksiği kalmayıncaya dek bu projemiz sürecek.

KADINLARIMIZA MESLEK KAZANDIRIYOR, ONLARI EKONOMİK ÜRETİME KATIYORUZ: Kadınlarımızın; sosyal-toplumsal statüsünün yükseltilmesine, istihdam olanaklarının artması ve katma değer üretebilmelerine büyük değer veriyoruz. Belediyemize bağlı mahalle evleri ile kültür sanat atölyelerinde; resim, heykel, tiyatro, seramik, mozaik, takı tasarım, el sanatları, giyim, ahşap boyama, gibi çeşitli alanlarda eğitimler veriyoruz. Kursiyer kadınların birbirinden harika el emeği göz nuru eserlerini, beğeniye sunabilmeleri ve de satış yaparak aile bütçelerine katkı sunabilmelerini sağlayan sergiler düzenliyoruz.

GENÇLERİMİZ İÇİN ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSU AÇTIK: Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Mersin Halk Eğitim Merkezi ve Karacaoğlan Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde, üniversiteye hazırlanan lise mezunu gençlerimiz için ücretsiz hazırlık kursları açtık. Ayrıca kurslara katılan 440 gencimize, yine ücretsiz olarak üniversite sınavına hazırlık kitaplarından oluşan bir set hediye ettik.

KİMSESİZ, YAŞLI VE ENGELLİ İNSANLARIMIZIN YANINDAYIZ: Yaşlı, engelli ve kimsesiz insanlarımızın yanında ve onların emrindeyiz. Sosyal belediyecilik ilkesi gereği; yaşlı, kimsesiz ve engelli vatandaşlarımız için hayata geçirdiğimiz “Evde Temizlik ve Bakım Hizmeti” ile gönüllere dokunmaya devam ediyoruz. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzün hizmeti sayesinde, binlerce insanımıza ulaştık. Sunduğumuz hizmet ile yaşlı, engelli, kimsesiz vatandaşlarımızın hayatı kolaylaşıyor. Tadilatı gereken evleri de fen işleri ekiplerine bildiren ekiplerimiz; evde yemek yapamayan yaşlı veya engelli insanlarımızın bilgilerini de ilgili mahalle muhtarına ileterek aşevine yönlendirilmelerinisağlıyor.

HALK GÜNÜ UYGULAMAMIZ BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR:Nasıl ki vatandaşımızın sevinci sevincimiz ise, derdi de bizim derdimizdir. Hiçbir ayırım yapmadan tüm insanlarımızın yüreğine dokunmak için gönül belediyeciliğini hayata geçirdik. Bu nedenle, seçimlerin ardından göreve gelir gelmez, Çarşamba günlerini, belediyemizde ‘Halk Günü’ ilan ettik. Gün içinde belediyemize gelen bütün vatandaşlarımızı ağırlıyor; dile getirdikleri sorunlarını, talep ve şikâyetlerini dinleyip imkânlar ölçüsünde çözüme kavuşturuyoruz.

BİR İLKE İMZA ATARAK MECLİS TOPLANTILARINI MAHALLELERİMİZE TAŞIDIK: Göreve geldiğimizde; ‘kapalı kapılar ardında değil, sürekli halkımızın içinde olacağız’ dedik. Bu anlamda, Mersin’de bir ilke imza atarak, Temmuz ayı Belediye Meclis toplantımızı Çilek Mahalle Evi’nde; Ekim ayı Meclis toplantımızı da Karaduvar Mahalle Evi’nde, vatandaşlarımızın da katılımıyla düzenledik. Yoğun ilgi altında gerçekleşen toplantımızın bitiminde söz alan vatandaşlarımızın talep ve şikâyetlerini dinledik.

MECLİSİMİZ UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYOR: Akdeniz ve Mersin’in geleceği için alınacak kararlarda, yapılacak hizmet ve projelerde ortak aklı esas alan Meclisimiz, kararları oybirliği ile alarak demokrasi kültürünün en güzel örneğini sergiliyor. Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Bu zenginliğimize ve çok sesliliğimize sahip çıkıyoruz. Geçmişte nahoş olaylarla anılan Akdeniz’in; bundan sonra kavgaya ve çatışmaya değil gelişime; belediyecilik hizmetlerinden hak ettiğini alarak değişime ihtiyacı var. İnsanlarımız bizden hizmet, proje ve yatırım bekliyor. Önceliğimiz ve hedefimiz, insanlarımızın, ilçemizin ve kentimizin sorunlarını çözmek.

ŞEHİTLERİMİZİN HATIRASINA VE ŞEHİT AİLELERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ: Şehit ailelerimiz, vatan için toprağa düşen şehitlerimizin bizlere emanetidir. Onlara gözümüz gibi bakmak en önemli vazifemizdir. Şehit ailelerimizi sık sık ziyaret ediyor, varsa taleplerini yerine getiriyoruz. Nitekim yıllar önce vatani görevlerini yaparken şehit düşen iki askerimizin ailelerinin yaşadığı evleri baştan sona yeniledik. Ekiplerimiz, ayrıca 5 şehit ailesinin evinde de çeşitli bakım, onarım ve tamiratlar gerçekleştirdi. Şehit ve gazilerimizin ailelerine, her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz. Saygıdeğer şehit ailelerimizin, en iyi imkânlarda yaşamını sürdürebilmesi bizim için büyük bir görev ve sorumluluktur.

PARK VE YEŞİL ALAN SAYIMIZI ARTTIRIYORUZ: Akdeniz’de 168 park, 11 adet futbol sahası, 28 basketbol sahası, 30 adet yeşil alanımız mevcuttur. Bu alanların bakımı Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yapılmaktadır. Toplam 168 adet parkın 26 tanesinde basketbol sahası, 41 tanesinde açık hava kondisyon aletleri, 98 tanesinde çocuk oyun grupları mevcuttur. Ayrıca Huzurkent Köselerli ve Yenitaşkent mahallelerimizde yeni parkların yapımına başladık. Parklarımızda,  çocuk oyun grubu, spor aletleri, banklar, çöp kovası, aydınlatma direkleri, çiçekler ve ağaçlar olacak. Kendi fidanlığımızda ürettiğimiz bitkiler, parklarımız ve kentimizin çeşitli yerlerine dikilmektedir. Akdeniz’de 105 caminin, kuran kursları ve 2 kilisenin temizliği de müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır.

CAMİLERİMİZİN TEMİZLİĞİNİ, BAKIM VE ONARIMINI YAPIYORUZ: Belediyemizin, ilçe genelinde bulunan 105 Caminin yanı sıra, Kuran kursları, türbe, mescit ve ziyaretlere yönelik bakım, onarım ve temizlik çalışmaları kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Vatandaşlarımızın ortak kullanım alanı olan Cami ve Kur’an kurslarının fiziki ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu kapsamda Akdeniz’de 105 camimizin boya, badana, bakım, onarım ve temizlik çalışmasını periyodik olarak gerçekleştiriyoruz. Mobil ekibimiz, ilçemizde bulunan camilerimizde dönüşümlü olarak temizlik ve hijyen çalışmasını aralıksız sürdürüyor.

ASFALT KAPLAMA, KALDIRIM VE YOL AÇMA HİZMETİMİZ:Mahallelerimizin alt ve üst yapısını yenileyerek, insanlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Seçimlerin üzerinden geçen 6 ay gibi kısa bir dönemde, fen işleri ekiplerimiz eliyle mahallelerimizde; 12 bin ton asfalt, 23 bin metrekare karo, 13 bin metretül bordür, 10 bin metrekare kilitli parke taşı, 22 bin 600 metrekare karo kaplama çalışması gerçekleştirdik. Ayrıca 20 mahallede asfalt, 5 mahallede kaldırımlara bordür, 7 mahallede kilit taşı döşeme ve tamiratı yapıldı. Ekiplerimiz, ilçemizin 5 sokağında bin 300 metre imar yolu, 4 mahallede 2 bin 100 metre kadastral yol açtı. Yine 20 mahallede yol ve arazi yol düzenleme çalışmasıyla birlikte, temel ve alt temel malzemesi serildi. Farklı mahallelerde yaşayan ihtiyaç sahibi 35 vatandaşımızın da evinin bakım ve onarımları, hayırsever vatandaşlar tarafından belediyemiz öncülüğünde yapıldı.

TARIM YOLLARINI AÇIYOR, ÜRETİCİLERİMİZİN ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ: Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz, kırsal mahallelerde yaşayan çiftçilerimizin ulaşımını kolaylaştırmak, ürünlerini iç ve dış pazara rahatlıkla ulaştırmalarını sağlamak amacıyla yeni yollar açıyor. Üretim ve hasat dönemlerinde sık kullanılan bu yollar, büyük kapasiteli nakliye araçlarına daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor. Bu yollar sayesinde üreticilerimiz daha az emek ve zaman harcayıp ürünlerini iç ve dış pazara sunabiliyor.

İŞ-KUR İŞBİRLİĞİNDE KARİYER OFİSİ KURDUK: Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile istihdam konusunda işbirliği yaparak ortak bir protokol imzaladık. Bu kapsamda belediyemizde ‘Kariyer Ofisi’ açtık. Bu sayede hem iş arayan vatandaşlarımızın istihdam edilebilmelerini, hem de işverenlerin, iş arayan vatandaşlarımızla buluşmasını kolaylaştırıyoruz.

SPORUN VE SPORCUNUN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ:Çocuklarımızı ve gençlerimizi sokağın yarattığı tehlikelerden korumak için spora büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, Akdeniz’de bulunan 11 spor tesisimizde, uzman ekipler eliyle baştan sona yenileme, bakım-onarım çalışması yaptık. Ayrıca 12 mahallemizde halı saha yapmak amacıyla Bakanlık nezdinde olumlu görüşmeler gerçekleştirdik. Kentimizde bulunan tüm amatör spor kulüplerine de malzeme, saha ve ulaşım desteği sağlıyoruz.

DOĞAYA VE EKOLOJİYE SAYGILI BİR BELEDİYEYİZ: Açık denizde çeşitli tarihlerde yaralı halde bulunan 4 Caretta Caretta’yı, Deniz Kaplumbağaları Kurtarma, Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi’ndeki tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından, Kazanlı sahilinde yeniden Akdeniz’in mavi sularına teslim ettik. Nesli tehlike altında olduğu için uluslar arası yasalarla koruma altına alınan Deniz Kaplumbağalarının, sahilimizde bulunan yuvalarının korunması için çabalarımız devam edecek.

ADANALIOĞLU ESKİ ÇÖP DEPOLAMA ALANININ ÜZERİNİ TOPRAKLA ÖRTTÜK: Geçmiş yıllarda, Eski Adanalıoğlu Belediyesi’nce çöp depolama alanı olarak kullanması sonucu, yıllar içinde tonlarca çöp ve atık biriken bölgede temizlik çalışması başlattık. Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından 8 bin metrekarelik alana 5 bin ton toprak döküldü. İş makineleri ve kamyonlar yardımıyla, bölgede tesviye çalışması yapıldı. Ardından geniş bir alana yayılan çöplerin üzerine kamyonlarla taşınan tonlarca toprağın serimi yapılarak çöplerin üzeri örtüldü. Böylece alandaki görsel kirliliği ve kötü kokuyu ortadan kaldırdık.

HER YÖNÜYLE TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR AKDENİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ: Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz tarafından; Akdeniz’e bağlı 65 mahallemizde ve yaklaşık 2 bin 800 sokakta; kamu kurum ve kuruluşları, eğitim ve öğretim kurumları ile çarşı merkezi, ana arterler, caddeler ve bulvarların tümünde her gün düzenli çöp toplama işi yapılmaktadır.  34 çöp aracı, 261 personel ile günde 370 ila 400 ton arasında çöp toplanıp bertaraf tesisine taşınmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinde Serbest Bölge, Liman, Organize Sanayi bölgesi, sanayi siteleri, hal kompleksi, meyve-sebze depoları, antrepo ve depolama alanları ile tarım bölgelerinin olması nedeniyle, çöp ve atıkların çok fazla olduğunu, bu nedenle temizlik hizmetinin kesintisiz şekilde verildiğini vurgulamamız gerekir.

ÇAMLIBEL’İ CANLANDIRMA PROJEMİZ: Akdeniz; limanı, serbest bölgesi, ticari alanları ve tarihi dokusuyla Mersin’in adeta kalbi ve en önemli kimliğidir. Fakat şehrin dokusu, diğer yapılar içinde kaybolmuş. Özellikle koruma amaçlı imar planının devreye girmesini istiyoruz. En azından bundan sonrası için şehrin ana merkezini korumayı hedefliyoruz. Bunu akademisyenler, uzmanlar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte tartışacağız. Başta Çamlıbel olmak üzere, kent merkezinin tüm tarihi ve kültürel yapı ve dokusunu tekrar canlandıralım. Bunun içinde şehri öncelikle koruma altına almamız gerekiyor. Çünkü şehrin merkezini korumadığınız sürece değersizleştirirsiniz. Nitekim Çamlıbel’i yeniden canlandırmak için Ankara’da görüşmeler yaptım ve Dünya Bankası’ndan 45 milyon TL kredi başvurusunda bulundum.

BÜTÇE VE BORÇ DURUMUMUZ: Akdeniz Belediyesi olarak 2019 yılına ait bütçemiz 185 milyon TL’dir. Bugünkü toplam borcumuz 220 milyon 210 bin TL’dir. (Bu borcun 150 milyon TL’si İller Bankası yapılandırması olup, 27 milyon TL’si de İller Bankası kredi borcudur.) Belediyemiz tarafından; bütün zorluklara rağmen, bir yandan hizmet üretilirken, bir yandan da borç stokunu arttırmamaya gayret ediyoruz. 1 Nisan -15 Ekim 2019 tarihleri arasında, İller Bankası’ndan belediyemize gelen net tutar 28 milyon 586 bin lira olduğu halde, aynı tarihler arasında sadece memur, işçi ve şirket elemanları sosyal kesintileri 32 milyon 800 bin lira olmuştur. Aradaki fark 4 milyon 214 bin liradır. bu farka rağmen Akdeniz’de hizmet veriyor, proje ve yatırımlar gerçekleştiriyoruz.

KADINLARIMIZ İÇİN TANDIRLAR KURUYORUZ: Doğu ve Güneydoğu’dan göçle gelen insanlarımızın yaşadığı bölgelerde yaşayan kadınlar için tandırlar yapıyoruz. Karacailyas Emek Mahallemizde, kadınların talebi üzerine ortak kullanım için 6 tandır yaptık. Sağ olsunlar; tandırlarda pişirdikleri ilk ekmeği de bize ikram ettiler.

STRATEJİK PLANIMIZI KATILIMCI BİR ANLAYIŞLA HAZIRLADIK: Belediyemizin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı’nı; içve dış paydaşlarımızın görüşünü alarak hazırladık. Bu kapsamda üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarlarımızın, meclis üyelerimizin, MIP’in, Serbest Bölge İşletmeciliğinin, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak planımızı hazırladık. Amacımız, bir stratejik plan hazırlayarak onu rafa kaldırıp kenti kaderine terk etmek değildir.

Hedefimiz; kaderine terk edilmiş, modern kent yaşamının gerisinde kalmış Akdeniz’e çağdaş bir kimlik kazandırmak; dili, dini veya etnik kökeni ne olursa olsun bütün vatandaşlarımıza eşit hizmet sunarak 65 mahallemizde yenilik hamlesi başlatmaktır. Hiçbir vatandaşımızın kalbini kırmadan; uzlaşmacı, memnuniyet ağırlıklı yöntemle kentsel dönüşüm projelerimizi hayata geçirme adımlarını attık, 2020’de bu hareketlilik yeni vizyonlaşeklini alacak ve hissedilen etkisi ivme kazanacaktır.  

Stratejik Planımızda Belirlediğimiz Hedeflerimiz:

Kentimizdeki İşsizlik rakamını tek hanelere düşürerek istihdam artışına katkı sağlamaya yönelik projeler: (Meslek Edindirme Kursları; Üretici Kooperatiflerinin İstihdama Katkı Projelerinin Desteklenmesi; Akdeniz Tarım Market ve Üretici Köylü Pazarları Projesi vb.);

Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte sosyal uyum projeleriyle tüm hanelere ulaşmak ve sosyal yardım etkinliğini arttırmaya yönelik projeler: (Sosyal Konut Projesi; Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri; Vefa Yaşam Merkezi, Yaşlı ve Engelli Konukevi Projesi; Balık ekmek, AŞEVİ Hizmeti gibi Sosyal Yardım Projeleri vb.); Yaşlı, çocuk, genç, kadın ve engellilerin kişisel ve kültürel gelişimine katkı sağlamaya yönelik projeler: (Kadın ve Çocuk Merkezi; Özel Yetenekli Çocuklar Kültür, Sanat ve Sporla Buluşuyor/ Anne Genç Elele Kampüste gibi Üniversite işbirliğiyle geliştirilen projeler; Kadın, Genç ve Çocukların Deniz ile Buluşma Projesi; Bilgi ve Gençlik Merkezi Projesi vb.);

Spor yapmaya özendirmek ve sağlıklı beslenmeyi teşvik etme üzerine projeler: (Tırmıl Spor Kompleksi Projesi; Yüzme Sporu Projesi; Modern Atlı Spor Tesisleri Projesi; Kazanlı Yelken Kulübü Projesi vb.); Lojistik Merkezi, Serbest Bölge ve Organize sanayinin gelişimine katkı sağlamaya yönelik projeler: (Kamyon ve Tır Parkı Projesi; Serbest Bölge ilave İmar Planlama Çalışmalarına Destek Projesi; Yer altı ve Katlı Otoparklar Projesi vb.);

Ulaşım Kalitesini Arttırmaya yönelik projeler: (Ham yol açma, yol bakım ve onarım Projeleri, Taşocağı Tesisi Projesi, TCDD, Karayolları ve Büyükşehir belediyeleri ile İşbirliği içerisinde yer alan Ulaşım İşbirliği Projeleri: 2. Çevre Yolu Doğu Bağlantı Yolu/ Hızlı Tren Bağlı Yolları / Metro Bağlantı Yolları;  vb); Tarihi ve Kültürel yapı ve alanları güzelleştirerek ticareti geliştirmeye yönelik projeler: (Tarihi MekânlarınYenilenmesi, Dönüşümü Projeleri; Gastronomi Pazarı Projesi; Modern Balık Pazarı-Balıkçılar Sokağı Projesi vb.);

Turizm potansiyelini harekete geçirecek projeler: (Agro Turizm Projesi; Kazanlı Sahil Güzelleştirme Projesi; Sanayi Müzesi, Bilgi ve Gençlik Merkezi; Göç Medeniyetler Müzesi; Tarihi MekânlarınınKorunması ve Yaşatılması Projeleri; Endemik Kum Zambağının Coğrafi İşaret Tescilinin Alınması Projesi vb.); İmar Planlarının tamamlanmasına yönelik projeler; (Evim Yeni, Komşum Aynı Dönüşüm Projeleri, İmar Planlama Çalışmaları Projeleri; Uygulama İmar Planları Projesi; Jeolojik ve Jeoteknik raporların hazırlanması Faaliyeti; Ataş Yerleşkesi Toplu Konut Projesi; Kaçak Yapılaşmayla mücadele faaliyeti vb.);

Çevre dostu enerji kaynaklarını kullanan tarımsal projeler, Belediye gelirlerimizi yükseltmeye yönelik projeler: (Kompost üretimi ve biyogaz enerji tesisi kurulması projesi; Güneş Enerjili Sera Projesi; Kendi Enerjimizi Üretiyoruz Güneş Enerjisi Projeleri vb.); Çevre Temizlik Vergisinin Tahsilât Oranını % 90’a çıkarmaya yönelik Projeler:(İşyeri Alan Taraması; Trajik ve Çevre Zabıta Birimlerinin Kurulması; Toplumun, esnafın, Fabrikaların ve İşyeri sahiplerinin Çevre Temizliği konusunda bilinçlendirilmesi faaliyeti);

Kişi başına düşen yeşil alan miktarını 10 metrekareye çıkarmaya yönelik projeler: (Tematik Parkların Yapılması ve Yenilenmesi Projesi; Kent Ormanı ve Mesire Alanı Projeleri; Rekreasyon Alanlarının Düzenlenmesi Projesi; Park ve Yeşil Alanlarının Temizlik ve Bakım Maliyetlerinin Düşürülmesi Projesi); Çevre temizliğinin etkinliğini artırarak toplam atık miktarının en az % 5’inin geri dönüşmesini sağlamaya yönelik projeler: (Geri Kazanım- Geleceği Kazanım Projesi; Çöp Toplama Noktalarını İyileştirme Projesi; Atık Geliştirme Merkezi Projesi vb.);

Sürdürülebilir tarım projeleri yapmak ve kırsal alanlarda yol çalışmalarını tamamlamaya yönelik projeler: (Kırsal Ulaşım ve Altyapı / Köy Meydanı/ Sağlık Kabini/ Tip Çiftlik Projeleri/ Meraların Islahı çalışmalarını içine alan Ak-Köy Projeleri; Uygulamalı Tarım, Hayvancılık ve Deniz Ürünleri Atölyesi Projesi; Çiftçiliği Özendirme ve Geliştirme Projeleri; Akdeniz Semt Pazarları Güzelleşiyor Projesi; Köy Fidan Projesi; Kadın İstihdamını Arttırma Projeleri vb.);

Belediye hizmetlerine erişimi hızlandırmak ve akıllı şehir projeleri geliştirmeye yönelik projeler: (Akıllı Şehir Projeleri; Alan Taraması ve Dijital Arşiv Projesi vb.); Çağrı Merkezi Kurmak ve Belediye Hizmet Standartlarını İyileştirme Projeleri: (Talep ve Şikâyet Takip Sistemi Kurulması; Çağrı Merkezi Kurulması vb.); Personel motivasyonunu ve yetkinliğini arttırmaya yönelik projeler: (Hizmet İçi Eğitim ve Teknik gezi Faaliyeti; Çalışanlara yönelik bireysel psikolojik destek hizmeti vb.); Hizmet sunum maliyetlerini düşürmek ve verimliliği arttırmaya yönelik projeler: (Vergi Bilincinin Geliştirilmesi Projesi; Akaryakıt İstasyonları Projesi; Takip Sistemlerinin Kurulması: CBS Taşınmaz Takip Sistemi, Teknolojik Kaynakların Arıza Takip Sistemi vb.)  hedeflenmektedir.  

*******

AKDENİZ’DE YAKIN ZAMANDA HAYATA KATACAĞIMIZ HİZMET VE PROJELER…

YILMAZ GÜNEY PARKI VE AQUAPARKI YENİLEYECEĞİZ:Şevket Sümer Mahallemizde, geçmişte atıl kalan Yılmaz Güney Parkı içindeki tesis ile yüzme havuzunu yenileyip, insanlarımızın nişan ve düğünlerini yapabilecekleri bir mekâna dönüştüreceğiz. Ayrıca parkın içinde gençlerimiz için bir gençlik merkezi kuracağız, çocuklarımıza da ücretsiz yüzme kursu vereceğiz. Parkta, günde ortalama 2 bin insanımıza hizmet verecek Aşevi projesi de hazırladık.

TIRMIL TEPE SPOR KOMPLEKSİ PROJESİ: Özgürlük Mahallesi Tırmıl Tepesi civarında, belediyemize ait 38 dönümlük araziyi; futbol, basketbol sahaları ile tenis kortunun yer alacağı; binlerce insanımızın faydalanabileceği spor kompleksine dönüştüreceğiz. Spor Bakanlığımız ile görüştük ve destek sözü aldık. Buraya bir lise binası inşa edilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğümüz nezdinde de görüşmeler yaptık ve olumlu yanıt aldık.

KENTSEL YENİLEME PROJESİNİ BAŞLATIYORUZ: Akdeniz’i; parkları, yeşil alanları, sosyal, kültürel ve sportif tesisleri, alt ve üstyapısıyla herkesin gıptayla baktığı bir kente dönüştürmek için çalışıyoruz. Bu amaçla ilk etapta, kent merkezinde yer alan Barış, Bahçe veMahmudiye mahallelerimizi yenileyeceğiz. İnsanlarımızın ve mahallelerimizin ihtiyacını duydukları hizmet ve projeleri bir bir hayata katıyoruz. Akdeniz’i; insanların göç edip kaçtığı değil; tersine, tercih ettiği bir cazibe merkezine dönüştürmek için aralıksız çalışıyoruz.

ATAŞ YERLEŞKESİ TOPLU KONUT PROJESİ: Çay Mahallesi’nde, Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) ait 135 dönüme sahip Ataş Yerleşkesi’nde ilk etapta 350 konuttan oluşan bir proje hazırladık. Mersin’e göçle gelen insanlarımızın sosyo-kültürel dokusuna uygun bir proje çizdik. Amacımız; Akdeniz’i, her anlamda; konutları; doğal varlıkları, park ve yeşil alanları ile güzel, düzenli ve yaşanabilir bir ilçe haline getirmek.

MAHALLE TAZİYE VE KÜLTÜR EVLERİMİZİN SAYISINI ARTTIRIYORUZ: Geleneklerimizi yaşatmak ve geleceğe taşımak içinmahalle kültür ve taziye evlerinin sayısını arttırıyoruz. Yeşilçimen Mahallesine inşa ettiğimiz taziye evinin açılışını yakında gerçekleştiriyoruz. Özgürlük Mahallemizde ise ikincisini yaptığımız taziye evinin yapımı bitmek üzere. Ayrıca çok yakın bir zamanda Çay Mahallesi’nde, halk arasında Kaso Mahallesi olarak geçen bölgede yeni bir taziye evinin inşasına başlıyoruz. Yeni taziye evlerinin inşası için mahallelerimizde arazi araştırması da yapıyoruz.

KİREMİTHANE MAHALLESİ TARİHE GÜLÜMSÜYOR: Mersin’in;tarihine ve kültürüne sahip çıkan belediyemizin; kentin en eski yerleşim yerlerinden olan Kiremithane Mahallesi’nde bulunan, kentin tarihi dokusunu yansıtan tescilli tarihi yapıların yenilenmesini kapsayan “Kiremithane Mahallesi Turizm Merkezi ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi”nde sona gelindi. Kentin en merkezi bölgesinde yer alan mahallemizde başlayan çalışmalar tamamlandığında, Kiremithane’nin yüz yılı aşkın bir geçmişe tanıklık eden evleri; eski kimliği ve tarihi dokusuna kavuşacak. Bölgede yapılacak sosyal, kültürel, tarihi ve turistik mekânlarsayesinde Kiremithane; Mersin’in en çok turist ve ziyaretçi çeken cazibe merkezine dönüşecek.

Çok Okunan Haber

SARIYILDIZ – KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ MÜCADELESİNDE KADINLARIN YANINDAYIZ

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi yılsonu etkinliğine katılan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla