Anasayfa / Güncel / BAŞARIR:ÖĞRENCİ VELİLERİNİN EVLERİNE BASKININA TEPKİ

BAŞARIR:ÖĞRENCİ VELİLERİNİN EVLERİNE BASKININA TEPKİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla dilerim. 08.06.2020

Ali Mahir Başarır

Mersin Milletvekili

Mersin ilindeki Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Darpınar Mahallesi’ndeki Şehit Oğuzhan Sezer Ortaokulu’nda öğrenim gören 50 ilkokul öğrencisini daha uzak olan Sarıkavak Mahallesi’ndeki okula gönderme kararı almıştır.

Uzaktaki bir mahalleye taşınması istenen ilkokul öğrencileri arasında böbrek hastası ve engelli çocuklar da bulunmaktadır.

Bu karara tepki gösteren 17 aileden oluşan veliler, son olarak 05 Mayıs 2020’de   Çamlıyayla Kaymakamı Resul Yıldırım’ı ziyaret ederek kendilerine destek olmalarını istemişlerdir.

Kaymakamla görüşme esnasında velilerden birinin konuşulanları telefonuna kaydettiği iddiasıyla, aynı günün gece yarısı saat 01.30’da jandarmalar, 17 ailenin evine gece operasyon düzenleyerek 12’si gözaltına almışlardır. 5’i ise sabah saatlerinde kendi rızaları ile karakola gitmişlerdir. Karakolda bu vatandaşların tümünün konu ile ilgili ifadeleri alınarak cep telefonlarına da el konularak serbest bırakılmışlardır.

Gecenin ilerleyen saatlerinde evleri jandarmalar tarafından basılan köylüler büyük korku ve tedirginlik yaşamışlardır. Aileler olaydan birkaç gün sonra telefonlarını almak için Kaymakamlık önüne geldiklerinde ise, kendilerine telefonların savcılık kararıyla el konulduğu ve inceleme yapılması için Ankara’ya gönderildiği bilgisi verilmiştir.

Bu çerçevede;

1- Gece yarısı saat 01.30’da ailelerin evlerine giriş yapılması için herhangi bir izin ya da mahkeme kararı var mıdır? Yoksa jandarmalar kim ya da kimlerden güç alarak evlere baskın düzenlemiştir?
2- Herhangi bir izin alınmadan evlere baskın yapıldıysa, jandarmalara emir veren kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur? Yapılmamışsa gerekçeleri nelerdir?
3- Kaymakamların kendi isteğine göre istediği bir evi ya da evleri aratma yetkisi var mıdır?

Çok Okunan Haber

Dünyanın En Büyük Bilişim Teknolojileri Krizine Uzman Açıklaması …

Küresel çapta havayolları, havaalanları, medya, telekom, bankacılık, sağlık sistemlerine kadar pek çok sektördeki operasyonları alt …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla