Anasayfa / Güncel / BAŞARIR’DAN KIZILAY- ENSAR VAKFI SORU ÖNERGESİ

BAŞARIR’DAN KIZILAY- ENSAR VAKFI SORU ÖNERGESİ

CHP’Lİ BAŞARIR: “152 YILLIK TÜRK KIZILAY’ININ ARACI OLARAK KULLANILMASI UTANÇ VERİCİ”

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Başkentgaz’ın Türk Kızılay Derneği’ne 8 milyon Dolar bağışta bulunması ve bu bağışın 7 milyon 925 bin dolarının Türk Kızılay Derneği üzerinden adı çocuk istismar davalarına karışmış Ensar Vakfı’na aktarılmasını  Meclis gündemine taşıdı.

 

CHP’li Başarır, “1868 yılında bir grup idealist hekimin çabaları ile savaş alanında yaralanan askerlere yardım etmek amacı ile HİLAL-İ AHMER adıyla kurulan ve bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kızılay adı verilen bir kuruluşun, Başkentgaz’ın vergi borcundan düşme  ve adı çocuk davalarına karışmış ENSAR Vakfı’na para aktarılması amaçlarına aracı olması üzüntü verici bir olaydır” dedi.

 

Türk Kızılay Derneği Tüzüğü’nde “Cumhurbaşkanının himayeleri altındadır” cümlesinin de yer aldığını belirten Ali Mahir Başarır, daha geçtiğimiz günlerde Elazığ’da yaşanan deprem afeti için vatandaşlardan SMS yolu ile yardım toplayan bir kuruluşun daha hassas davranması gerektiğini söyledi.

 

CHP’li Başarır vermiş olduğu yazılı soru önergesinde;

 

“Başkent Gaz tarafından 29 Aralık 2017’de Türk Kızılay’ına 8 milyon Dolar bağış yapıldığı, yapılan bu bağışın 7 milyon 925 bin Dolar’ının Türk Kızılay Derneği üzerinden adı çocuklara yönelik cinsel istismar davalarına karışmış ENSAR Vakfı’na aktarıldığı, geriye kalan 75 bin Dolarlık kısmının Türk Kızılay’ında kaldığı basına yansımıştır.

Başkent Gaz’ın Türk Kızılay Derneği’ne göndermiş olduğu yazıda; ‘Kurumunuz hesaplarına 27.12.2017 tarihinde aktarılan 8.000.000 USD’lik bağış tutarının 75.000 USD’lik kısmının Derneğiniz faaliyetlerinde, kalan 7.925.000 USD bakiye tutarın ise Derneğiniz ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat ettiğimizi, bu amaçla belirtilen tutarın Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak Derneğinizin hukuki, mali ve idari hiçbir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz’  İfadeleri yer almıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi.

Bu çerçevede;

  1. Basında yer aldığı gibi Başken Gaz’ın Türk Kızılay Derneği’ne 8 milyon Dolar bağış yaptığı ve yapılan bu bağışın 7 milyon 925 bin Dolarlık kısmının Türk Kızılay’ı üzerinden ENSAR Vakfı’na aktarıldığı doğru mudur? Doğru ise Türk Kızılay’ının adı çocuklara cinsel taciz davalarına karışmış olan ENSAR Vakfı’na bu denli yüklü parayı aktarmasının gerekçeleri nelerdir?
  2. Bu yolla Başkent Gaz’ın, Türk Kızılay Derneği aracılığı ile ENSAR Vakfı’na para aktarmasının altında vergi borcundan düşmesi mi yatmaktadır?
  3. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi  belediyelerde ENSAR, TÜGVA, TÜRGEV gibi vakıf ve derneklerin gelirlerinin kesildiği düşünüldüğünde, artık bu tür vakıf ve derneklere para aktarılması Türk Kızılay’ı örneğinde olduğu gibi mi yapılmaktadır?
  4. Türk Kızılay’ının ENSAR Vakfı’na olduğu gibi benzer yolla başka hangi vakıf ya da derneklere, hangi gerekçelerle ne kadar para aktarmıştır?
  5. Yakın zamanda yaşadığımız Elazığ deprem afetinden sonra mağdur olan vatandaşlarımıza destek olmak için SMS yolu ile insanlardan bağış toplayan Türk Kızılay Derneği’nin, adı çocuklara cinsel istismar davalarına karışmış olan ENSAR Vakfı’na para aktarması ne derecede vicdani ve ahlakidir?

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla