Anasayfa / Güncel / ASALET KURULTAYI’NDA KAZANAN ÖNDER AKSAKAL

ASALET KURULTAYI’NDA KAZANAN ÖNDER AKSAKAL

Demokratik Sol Parti, 11. Olağan Kurultayı’nı topladı.

Parti’nin mevcut Genel Başkanı Önder AKSAKAL ile Parti Meclisi üyesi Ercan AKARPINAR genel başkanlık yarışı için delegenin karşısına çıktı.
Genel Başkanlık seçiminin birinci turunda AKSAKAL 385, AKARPINAR ise 142 oy aldı. Adaylardan birisi 400 oya ulaşamadığı için ikinci tur oylamaya geçildi. Bu oylamada ise AKSAKAL 382, AKARPINAR 117 oy aldı.
400 oy zorunluluğunun olmadığı üçüncü tur seçimi öncesi Ercan AKARPINAR’ın yarıştan çekilmesiyle son tura tek aday olarak giren Önder AKSAKAL, yeniden DSP Genel Başkanı seçildi.
DSP‘nin 11. Olağan Kurultayı sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir hareketliliğe sahne oldu.
Mavi beyaz renklerle, adeta bir gelin gibi süslenen Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, yurdun dört bir yanından gelen DSP’li delegeler tarafından dolduruldu.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Bülent ECEVİT ve Önder AKSAKAL’ın posterleri ile doldurulan salonda; “Toprak İşleyenin Su Kullananın” , “Yeniden DSP” , “Halkın Önderi Aksakal” pankartları dikkat çekti.
Kurultay’a diğer siyasi partiler de temsilcilerini gönderdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide SARIEROĞLU, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım KAYA, İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Salim ENSARİOĞLU, Vatan Partisi MKK üyesi Bayram YURTÇİÇEK ile birlikte çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği de temsilci gönderdi.
Bunun yanı sıra, DSP’nin eski genel başkanlarından Zeki SEZER ile Masum TÜRKER ve Parti’nin 31 Mart Seçimleri’nde Şişli Belediye Başkan Adayı Mustafa SARIGÜL de Kurultay’a katıldı.
Genel Başkan Önder AKSAKAL, salona annesi ile birlikte geldi. İki eski Genel Başkanı ve annesi ile birlikte delegeleri selamlayan AKSAKAL’ın gençliğinde hapishane günlerini gösteren bir de kısa film yayınlandı. Kısa film sırasında bazı partililerin ağladığı görüldü.
Kurultayın divan başkanlığına, Parti’nin önceki dönem genel başkanı Masum TÜRKER seçildi. TÜRKER, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarihi bir dönemeçten geçtiğini, DSP’nin de bu dönemde hayati bir sorumluluğa sahip olduğunu vurguladı.
Kurultay konuşması için kürsüye çıkan Önder AKSAKAL, genel başkan olarak geçirdiği dönemde yapılanları anlattı.
Konuşmasına delegeleri selamlayarak başlayan AKSAKAL, “Kahraman DSP’liler; sizi yok etmek isteyenlere fırsat vermediniz, sizi alaşağı etmeye çalışanlara ödün vermediniz, sizi sindirmeye, hazmetmeye çalışanlara ‘hadi oradan’ dediniz. Sizlerle gurur duyuyorum.” dedi.
Parti’nin özellikle çok tartışılan 31 Mart Seçim sürecinde izlediği yol haritasına ilişkin uzun bir açıklama yapan AKSAKAL, DSP’nin hiçbir Parti’nin arka bahçesi olmadığını söyledi. DSP’nin onurunu, kurumsal kimliğini koruduklarını vurgulayan DSP lideri, “İçimizdeki CHP sevicilerden arınacağız. Biz kimsenin arka bahçesi değiliz, ben genel başkan olarak kaldığım müddetçe de kimsenin arka bahçesi olmayacağız.” Dedi.
DSP’nin seçim sürecinde siyasi iktidardan para aldığını iddia edenlere ise resmen ateş püskürdü:
“DSP’nin kasasına 40 kuruş haram para geçmemiştir. Bu iftiraları atanlar özür dilemedikçe sonsuza kadar müfteri olarak kalacaklar. Hakkımızı helal etmiyoruz. Partililerimizin bağışlarıyla, en kısıtlı imkanlarla mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
DSP lideri ayrıca, iktidarı devretmelerinin üstünden 17 sene geçtiğini, bu süreçte Türkiye’nin sorunlarının sürekli büyüdüğünü söyledi. Gençlere iş ve gelecek vaat eden AKSAKAL, “Her üniversiteli iş bulmak zorunda mı’ diyor beyefendi. Zorundasın kardeşim. Sadece üniversite mezunlarına değil bütün yurttaşlara iş bulmak zorundasın.” Dedi.
Kurultay’ın sona ermesinin ardından delegelerin tebriklerini kabul eden AKSAKAL, sosyal medya hesabında yayımladığı mesajında:
“Bana oy vermiş olsun olmasın, #ASALETKURULTAYI’mıza katılan bütün delegelerimize, partililerimize, basın emekçilerimize, siyasi parti, sivil toplum ve yabancı misyon temsilcilerine en içten teşekkür, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Partimize ve ülkemize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.
Ayrıca , Demokratik Sol Parti 11. Olağan Kurultayında Mersinden Emrah Küçükkapdan, Mengü Biçerler,Hayri Gürsuna, Halil Tekeli Parti Meclisinde ve Merkez Disiplin Kurulunda Mürsel Çiftçi’nin yer alması Demokratik Sol Partinin Mersin siyasetinde yeniden çıkışa geçeceğinin işareti.

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla