Anasayfa / Güncel / AKDENİZ’DE MAHALEMİZ – MAHALLE MİS PROJESİ BAŞLADI

AKDENİZ’DE MAHALEMİZ – MAHALLE MİS PROJESİ BAŞLADI

AKDENİZ’DE FARKINDALIK YARATACAK BİR PROJE DAHA

MAHALLEMİZ  – MAHALLE MİS PROJESİ HAYATA GEÇTİ

* Mersin’de bir ilke ve yeniliğe daha imza atan Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile işbirliğinde, farkındalık yaratacak bir proje başlattı.

Akdeniz Belediyesi ile Akdeniz Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin; mahalle kültürünü geleceğe taşımak; mahallelerin sorunlarını tartışarak çözüm önerileri üretmek ve mahallelerde yaşamı güzelleştirmek amacıyla hayata geçirdiği; “Mahallemiz – Mahalle Mis Projesi” başladı. Proje kapsamında düzenlenen törende Başkan Gültak, eline fırça alarak bir sınıfın duvarlarını boyadı.

Proje ile pilot bölge seçilen Siteler Mahallesi’nin okulları, camisi, sağlık ocağı, parkı, mahalle evi, çöp bidonları, tabelalar, bir caddenin cephe iyileştirmesi ve temizliği yapılacak. Projenin başlangıcı nedeniyle Siteler Mahallesi İstiklal İlkokulu’nda bir tören düzenlendi. Törene, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis üyeleri, öğretmenler, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.

Gültak; “Herkesin eşit ve kardeş olduğu, mutlu yaşadığı bir mahalle kültürü istiyoruz”

Törende bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Çankaya İlkokulu’nda geçen eğitim hayatı ve çocukluğundan bahsetti; “İnsanın yaşadığı yer, insanın psikolojisinde ve hayatında ciddi ve derin izler bırakıyor. Eğer yaşadığımız yerde, yeşil yani ağaç varsa, mavi yani deniz varsa; barış, kardeşlik, sevgi ve muhabbet de varsa, insan orada sağlıklı bir şekilde yetişir, çocuklarını da aynı şekilde yetiştirir. Amacımız; belediye ve kent konseyi olarak, okullarımızı hem dış hem iç olarak mahallede yaşayan sakinlerin, öğrencilerin, annelerin, babaların layık olduğu hale getirebilmek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalıyoruz. Camiler ve resmi kurumların yanı sıra, ilçemiz sınırlarındaki tüm okullarımızın da hijyenik temizliğini biz üstleniyoruz” diye konuştu.

“Mersin’e millet bahçesini kazandıracağız”

“Gönül Belediyeciliği şiarıyla çıktığımız yolda, Akdeniz’de yaşayan insanlarımızın maruz kaldığı eşitsizliği sona erdirmek için yılmadan mücadele edeceğiz. Yerel seçimler öncesi halkımıza söz verdik. Bu sözümüzün de arkasındayız” diyen Gültak, Akdeniz’in mahallelerinin geçmişte hizmet alamadığını, bu nedenle ilçeden göçler yaşandığını kaydetti. Başkan Gültak “Bizler, caddeleri, sokakları, camileri, okulları temiz, parkların ve yeşil alanların, çocuk oyun alanlarının olduğu mahalleler istiyoruz. Barış, kardeşlik, dostluk ön planda olsun. İnsanların dini, milliyeti ön planda olmasın. Herkesin eşit olduğu, herkesin kardeş olduğu, mutlu yaşadığı bir mahalle kültürü olsun istiyoruz. Bizler artık aydınlık, ferah, barışın ve huzurun olduğu, yaşanılabilir mahalleler istiyoruz. Akdeniz’in dört bir yanında hizmet, proje ve çalışmalarımız sürüyor. Sizlere buradan müjdesini de vereyim; Mersin’e 140 dönümlük bir millet bahçesi kazandıracağız. Eylül ayında ihale yapılacak. Şehrin en büyük merkezi Akdeniz olacak. Bu güzel projeyi hayata geçiren kent konseyi ve gençlik meclisine, emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Erim; “Mahallelerimizi yeniden ele alıp güzelleştireceğiz”

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Erim, törende yaptığı konuşmada; şehirlerin, insan hayatını belirleyen en önemli organizasyonlar olduğunu belirtti. Erim, “Şehir, insan hayatını şekillendiren ve yönlendiren mekânlardır. Dolayısıyla, şehirlerimizin imarı, güzelleştirilmesi ve yaşanılabilir kılınması için yapılacak çalışmalar, belediyelerimizin birinci görevidir” dedi. Erim, Projenin ortaya çıkış sürecini de anlatarak, “Bu projeyi, ilk kez Siteler Mahallesi’nden başlattık. Çünkü bu mahallemiz, bu bölgede daha sonra, imar problemlerinden dolayı kurulmuş ilk mahallelerindendir Mersin’in. Siteler’deki 2 okulumuzu, 2 camimizi parkımızı, sağlık ocağımızı ve bu anlamda kamu kurumlarının tamamını mahalleliyle birlikte, belediyemizin öncülüğü ve desteğiyle, Akdeniz Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile birlikte yeniden ele alıp güzelleştirmeyi hedefledik. Bütün Mersin’e örnek olacak ve belki bir kıvılcımla tüm Türkiye’ye yansıyacak olan projenin hayata geçmesinde bizlere destek olan Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Koca; “Okullarımıza 5 ton boya dağıtacağız”

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca da konuşmasında, çocukların eğitimi ve geleceği ile okulların fiziki koşullarının iyileşmesi noktasında üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini vurguladı. Koca; Adana’da bir firma tarafından kendilerine yaklaşık 5 ton iç ve dış cephe boya bağışı yapıldığını da belirterek; “Meselelere iyi niyet ve samimiyetle yaklaşıldığında bu tür kapılar insanların önüne sürekli açılır. Ben de müdürlüğümüze bağışlanan bu boyaların tamamını, ihtiyacı olan okullarımıza dağıtmak noktasında Akdeniz Kent Konseyimize teslim edeceğim” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, ellerine fırça alarak İstiklal İlkokulu’nun bir sınıfının duvarlarını boyadılar. Protokol üyelerinin; öğrenciler, öğretmenler ve velilerle çektirdiği hatıra fotoğrafının ardından tören sona erdi.

Çok Okunan Haber

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Mersin Tekstil Üreticileri Derneği’ni (METÜD) ziyaret eden Cumhur İttifakı Toroslar Belediye Başkan Adayı Dr. Ali …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla