Anasayfa / Güncel / ADİL AKTAY:YARGIYA GÜVENİN EN AZ OLDUĞU DÖNEMİ YAŞIYORUZ

ADİL AKTAY:YARGIYA GÜVENİN EN AZ OLDUĞU DÖNEMİ YAŞIYORUZ

CHP İL BAŞKANI ADİL AKTAY YAZILI YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINDA;
Hukukun üstünlüğüne olan inancın azaldığı, yargıya güvenin en düşük düzeylere gerilediği bir dönemi yaşıyoruz.

Yargıyı tamamen tahakkümü altına almaya çalışarak bu ortamı yaratan siyasi iktidar hazırladığı infaz paketiyle adaletsizliklerine bir yenisini daha ekleme gayretinde.

Türkiye’nin bugün bir infaz indirimine elbette ihtiyacı vardır ancak bu düzenlemeyle uyuşturucu tacirlerinin, kadınlara ve çocuklara şiddet uygulayanların ödüllendirilmesine asla izin verilmemelidir.

Silahlı terör eylemleriyle insan hayatına kast edenlerin cezalarının indirilmesi de kabul edilemez. Ne var ki, siyasi iktidar terör kavramının içeriğini boşaltmıştır ve kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi davranmayan herkesi terörist ilan etmeye dayalı bir siyaset izlemektedir. Hukuk sistemimiz maalesef bu anlayışın hakimiyeti altındadır. Bu yaklaşım aslında terörizmle mücadeledeki en önemli handikaplardan biridir. Terör kavramını alabildiğine geniş ve belirsiz hale getirmek, düşünce ve ifade özgürlüğünü engeller, terörizmi besler.

Yeni infaz düzenlemesinde bu yanlıştan mutlaka dönülmeli ve yazı yazarak iktidarı eleştirdiği için, haber yaparak gerçekleri ortaya koyduğu için, duygu ve düşüncelerini sosyal medyada paylaştığı için terör suçlusu muamelesi görenlere daha fazla adaletsizlik yapılmamalıdır.

Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasinin temelidir. Bu özgürlüğün sınırları içerisinde kalarak haber yapmış, yazı yazmış, görüş bildirmiş vatandaşları kapsam dışında tutan bir infaz indirimi vicdanlarda kendine yer bulamayacaktır.

Adil Aktay

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı

Çok Okunan Haber

BAŞKAN YILDIZ, BAŞKAN SEÇER İLE BİRLİKTE YAYLALARDA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Kurban Bayramı tatili boyunca ilçeyi karış karış dolaşarak, vatandaşlarla kucaklaşıp …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla