Anasayfa / Güncel / ABDULLAH AYAN:Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek.

ABDULLAH AYAN:Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek.

Mersin’ in merkezi idareye yıllar itibariyle aktardıklarıyla aldıklarını yazı dizisinin ilk bölümünde grafiklerle ve Konya, Gaziantep, Kayseri karşılaştırmasıyla ortaya koymaya çalıştım.

AK Parti’ ye oylarıyla büyük destek veren ve 4 dönemdir yerel yönetimlerde de bu parti adaylarını seçen üç ilin yıllar itibariyle Ankara’ ya verdiklerinin toplamından fazlasını yaratıp gönderen, buna karşın hepsinden de daha az yatırımla yetinen bir Mersin tablosudur karşımızdaki..

Ve yıllarca kalkınma planlarında, AK Parti hükümetlerinin son on yıllık tüm yatırım programlarında yer alan Ana Konteyner Terminal Limanı ile Çukurova Bölgesel Havalimanı projelerinin önemini özellikle de Ana Limanın lojistik anlamda kenti ülkenin cazibe merkezi haline getirecek olması nedeniyle nasıl bir ‘olmazsa olmaz’ yatırım anlamına geldiğini bu yazı dizisinde vurgulamaya gayret ettim.

Bunu yaparken de en önemli kaynak olarak her yıl yenilenerek hükümetlerce yayınlanan yıllık yatırım programlarından yararlandım. Bu metinlerden alıntılarla yol haritasının nerede başlayıp, nereye doğru gittiğini ortaya koydum.

Yazı dizisinin önceki bölümü 2016 programında yer alan Mersin Ana Konteyner Limanıyla ilgili ifadelerle son buluyordu.

2017 Programı:

2017 yılı Yatırım Programı 19 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanır..

Program metninde yine Mersin, Çandarlı ve Filyos Ana Limanlarının önemine ve belirlenen yıllık hedefler doğrultusunda yapılacak işlere atıfta bulunulur:

“Artan ticaretin kesintisiz ve etkin bir şekilde akışını sağlayacak ve Türkiye’ nin transit ülke konumuna gelmesini kolaylaştıracak büyük ölçekli ana limanların oluşturulmasına yönelik olarak mendirek inşaatı kamu kaynaklarıyla gerçekleştirilmiş olan Çandarlı Limanının diğer altyapı ve üst yapı işlerinin YİD modeliyle yeniden ihalesine ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir. Filyos Limanı projesinde alt yapı işlerine yönelik ihale sonuçlandırılmış olup limanın yapımına başlanacaktır. Mersin Konteyner Limanına ilişkin çalışmalar ise devam etmektedir.”

Aslında yukarıda olduğu gibi yer verdiğim metin Mersin’ in ihmal edilmişliğini başka söze gerek kalmadan anlatmaya yeter.

Eğer gerçekten Türkiye’ nin transit ülke konumuna gelmesi birincil hedef olsa, Çandarlı ve Filyos yanında Mersin’ in konum itibariyle üstünlüğü tartışılmazdı. Ama bu üstünlüğe karşı Mersin’ den çok daha sonra ortaya çıkan ve transit anlamda Mersin ile boy ölçüşmesi bile söz konusu olmayacak Filyos’  un yapım ihalesine çıkılırken 9 yılın sonunda Mersin  ‘proje çalışmalarının ötesine geçememiş, geçirilmemiştir.

O kadar ki, yine 2017 programının hedefleri arasında; ‘Filyos limanı demiryolu bağlantısının limanla eş zamanlı olarak tamamlanması ve Çandarlı limanının demiryolu bağlantısına başlanması” yer alırken Mersin Ana Limanı için ‘proje çalışmalarının yıl içinde bitirilmesi’ cümlesi dışında yeni bir şey yok..

2018 Programı:

2017 programındaki Türkiye’ nin transit ülke konumu, konumun gerektirdiği büyük ölçekli limanların önemi, bu anlamda Mersin, Çandarlı, Filyos ile ilgili tüm ifadeler, 28 Ekim 2017 tarihli resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan 2018 programında yer alır.

Yine “artan ticaretin kesintisiz ev etkin şekilde akışını sağlayacak ve Türkiye’ nin transit ülke konumuna gelmesini kolaylaştıracak büyük ölçekli ana limanların oluşturulması” ifadesi..

Her ne kadar Çandarlı için yıllardır yinelenen alt yapı ve üst yapı işlerinin YİD yöntemiyle yapılması bu programda artık KÖİ (kamu-özel işbirliği) modeliyle ihale edilmesi cümlesine ve 2017′ de başlamış olan Filyos limanı alt yapı çalışmalarının 2019′ da tamamlanması hedeflerine yer verilse de, Mersin Ana Konteyner Limanı bu programda ‘çalışmalar devam etmektedir’ cümlesinin ötesine geçmez..

2019 Programı:

Programda 2014-2019 yıllarını kapsayan 5. yıllık kalkınma planına atıfta bulunularak “Çandarlı Konteyner Limanı tamamlanacak, Mersin Konteyner Limanı ve Filyos Limanının yapımına başlanacaktır.” cümlesi yer alsa da asıl çarpıcı ifade yapılacak işler bölümünde yer alacaktır.

Yıllık yapılacak işler sıralanırken “Çandarlı Limanının üstyapı inşaatının YİD yöntemi ile ihalesi tamamlanacak, Filyos Limanının altyapı inşaatı bitirilecek, üstyapı inşaatının YİD yöntemi ile ihalesi gerçekleştirilecek.” ifadesinin ardından 10 yıldır tekrarlanan Mersin Konteyner Limanı projesi, yapımı ve benzeri hedefler artık yerini yepyeni bir tanıma bırakıyor. İfade aynen şöyle:

Doğu Akdeniz Bölgesinde transit yük odaklı bir ana konteyner limanı ile tersane yapımına yönelik etüt çalışmalarına başlanacak”

Aslında Ekim 2018′ de yürütme adına artık tek yetkili olan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan 2019 programındaki bu ‘Doğu Akdeniz Bölgesine Ana Konteyner Limanı’  hedefi bir süre sonra yürürlüğe giren 2019-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık kalkınma planına da geçerek önümüzdeki yıllara damgasını vuracak ve Mersin’ in lojistik üssü olma hayali tümüyle ortadan kalkacaktır.

Mersin Ana Konteyner Limanı diye başlayan on yıllık yolculuğun öyküsü ‘Doğu Akdeniz’e kaydırılan’ projeyle sona erer..

Mersin havasını alsa da yine 3 elma düşecektir birilerinin başına:

Biri Konteyner Ana limanının gecikmesiyle 20 yılda alması gerekeni 3 yılda alan ve on yılın sonunda koyduğundan fazlasına satıp giden Hamdi Akın ve MİP’ in başına,

Biri, Doğu Akdeniz’ e kaydırılan Mersin Ana Konteyner Limanının karaya çıkış noktasında petrokimya tesisi kurmaya hazırlanan ve limanın uçurulmasıyla önündeki engeller ortadan kalkan Tekfen’ in başına,

üçüncüsü Mersin’ den kaçırılan ana limana ev sahipliği yapmaya hazırlanan Doğu Akdeniz’ deki diğer iller ve özellikle Dörtyol’ da limanla buluşmaya hazırlanan Gaziantep’ in başına..

Mersin’ e ne düştü derseniz?

Kıraathanesi, mescidi, oyun parkıyla Millet Bahçesi yapıyorlar ya, daha ne olsun?

Çok Okunan Haber

TARSUS BELEDİYESİ YOĞUN YAĞIŞ SONRASI OLUMSUZLARI GİDERİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’ta etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen taşkın ve su baskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul medyum gerçek medyum papaz büyüsü ask büyüsü baglama büyüsü asik etme büyüsü medyum chip satin al zynga chip satisi hayvan hastanesi antalya veteriner köpek hastanesi antalya escort
Araç çubuğuna atla